Za norweskie pieniądze ciemni Polacy poznawać będą dziedzictwo kulturowe starszych braci Żydów


 

Muzeum Żydów wyruszy w Polskę z wystawą na kółkach

Tomasz Urzykowski

 

14.11.2013 , aktualizacja: 13.11.2013 19:54
A A A Drukuj
Budynek Muzeum Historii Żydów Polskich

Budynek Muzeum Historii Żydów Polskich (Fot. Agata Grzybowska / Agencja Gazeta)

Ponad 3 tys. wydarzeń edukacyjno-kulturalnych, z których skorzysta przeszło 350 tys. osób – taki plan ma Muzeum Historii Żydów Polskich do kwietnia 2016 r. Będzie realizowany za pieniądze przyznane przez rząd Norwegii.
Projekt „Żydowskie dziedzictwo kulturowe” to olbrzymie przedsięwzięcie. Jego szczegóły przedstawiono wczoraj w siedzibie muzeum. Nieprzypadkowo na spotkaniu obecny był ambasador Norwegii Karsten Klepsvik. To właśnie wsparcie finansowe Norwegów i krajów Europejskiego Obszaru Gospodarczego (NorwegiaIslandia, Liechtenstein) w wysokości 12,5 mln zł pozwoli przez prawie trzy lata organizować setki wykładów, debat, warsztatów, wystaw i działań w przestrzeni miejskiej oraz wirtualnej. – Dotrzemy do miejscowości w całej Polsce. Będziemy promować tolerancję, wartości demokratyczne, różnorodność kulturową. Jak widać po ostatnich wypadkach wWarszawie, tej wiedzy brakuje – mówił p.o. dyrektor muzeum Andrzej Cudak.

Projekt skierowany jest przede wszystkim do dzieci i młodzieży, a także nauczycieli i edukatorów. Składa się z przedsięwzięć realizowanych w Polsce, ale i za granicą, bo wezmą w nim udział eksperci i instytucje z Norwegii.

Już teraz rozpoczął się cykl zatytułowany „Oblicza różnorodności”, w ramach którego odbywają się dyskusje i warsztaty poświęcone mozaice kulturowej, etnicznej, religijnej i społecznej Warszawy. Na 8 grudnia zaplanowano pierwszy warsztat antydyskryminacyjny „Swój – obcy – inny: rdzenni mieszkańcy, słoiki, lemingi”. – Ten program kierujemy do starszej młodzieży i dorosłych – mówi Ewa Chomicka, koordynatorka cyklu.

W czerwcu w Polskę wyruszy „Muzeum na kółkach”. Będzie to objazdowa wystawa edukacyjna prezentująca historię i kulturę polskich Żydów. Ekspozycja umieszczona w dwóch kontenerach do kwietnia 2016 r. odwiedzi 47 miejscowości. – W każdej będziemy trzy dni i zorganizujemy cztery warsztaty. Liczymy na współpracę osób, które już tam działają. W przyszłym roku objedziemy wschodnią Polskę, w następnym – zachodnią, a w ostatnim skupimy się na okolicach Warszawy – zapowiada Monika Sadkowska, specjalistka ds. organizacji „Muzeum na kółkach”.

W planach są też inne przedsięwzięcia. Pod hasłem „Spotkajmy się w muzeum” odbywać się będą bezpłatne zajęcia edukacyjne na terenie MHŻP, w szkołach i szpitalach. Ważną rolę odegrają platformy wirtualne. Dzięki nim, nie ruszając się sprzed monitora komputera, będzie można np. pospacerować po wystawie głównej muzeum oraz zwiedzić żydowską Warszawę. Bezcennym źródłem wiedzy są gromadzone przez MHŻP eksponaty, wywiady ze świadkami historii, m.in. polskimi Sprawiedliwymi wśród Narodów Świata i Ocalałymi z Zagłady, czy dokumentacja muzealnego portalu Wirtualny Sztetl. W tej części projektu, nazwanej „Sąsiedzi – świadkowie. Przedmioty, ludzie, opowieści”, bierze udział m.in. Muzeum Żydowskie w Oslo. Szykowane są również publikacje, wśród nich „Miasto skazanych. Dwa lata w warszawskim getcie” Jerzego Jurandota. 

Dodaj komentarz

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.