Co ma piernik do wiatraka?


Forsal

Wycofanie się USA z Afganistanu to poważny problem dla Chin [Bloomberg]

wczoraj, 19:16T

Amerykańscy żołnierze w Afganistanie
Amerykańscy żołnierze w Afganistanie / ShutterStock

Plan wycofania do 11 września wojsk USA z Afganistanu wraz z całym kontyngentem NATO będzie poważnym problemem dla Pekinu, który obawia się, że destabilizacja tego kraju sprawi, iż stanie się on bazą dla powstania prześladowanych w Chinach Ujgurów – pisze w piątek Bloomberg.

Pekin bardzo jest zaniepokojony Afganistanem, w którym „wszystko stanie się wkrótce znacznie bardziej skomplikowane (…), co może storpedować zarówno gospodarcze, jak i geopolityczne kalkulacje Chin” – ocenia agencja Bloomberga.

Wprawdzie początkowo Afganistan nie miał być włączony do chińskiego infrastrukturalnego projektu Nowego Szlaku Jedwabnego, jako kraj zbyt niestabilny, ale jego mineralne bogactwa naturalne – o wartości wycenianej przez amerykańskich geologów na 1 bln dol. – skłoniły Pekin do zmiany planów.

Jednak wycofanie wojsk NATO z Afganistanu może doprowadzić do sytuacji, w której talibowie będą chcieli przejąć kontrolę. Gdyby tak się stało, Afganistan stałby się nie tylko ziemią obiecaną dla wszelkiej maści ekstremistów islamskich, ale też miejscem, z którego zbiegli Ujgurowie mogliby przygotowywać zbrojne powstanie – pisze Bloomberg.

„Najgorszym scenariuszem byłby (Afganistan) stający się przyczółkiem, od którego rozpocznie się nowy dżihad w Xinjinagu” – ocenia agencja.

Chiny nie są też do końca pewne swego regionalnego sojusznika, Pakistanu, ani tego, czy jego rozległa siatka szpiegowska w Afganistanie będzie tam pilnować licznych ujgurskich uchodźców.

Chiny podjęły wprawdzie już w 2014 roku próby nawiązania przyjaznych stosunków z talibami, mimo iż dekadę wcześniej byli oni sprawcami masakry chińskich robotników budujących drogi. Jednak do tej pory Pekinowi nic z tych zabiegów nie wyszło.

Nadzieje Chin na to, że w Afganistanie dojdzie do politycznej stabilizacji, wyraźnie maleją w związku z perspektywą wycofania amerykańskiego kontyngentu. „Jest więcej niż prawdopodobne, że talibowie odrzucą chińskie propozycje zainwestowania w infrastrukturę i zaczną walkę o pełną kontrolę nad krajem” – podkreśla Bloomberg.

Będzie to miało szersze implikacje geopolityczne dla sąsiednich krajów, co może się bardzo źle odbić na inwestycjach Chin w Nowy Jedwabny Szlak.

O planach wycofania do 11 września amerykańskich wojsk z Afganistanu prezydent USA Joe Biden poinformował w środę.

Jeśli Chińczycy odczuwają teraz schadenfreude w związku z tą decyzją, to szybko zastąpi je niepokój o ich własne interesy – konkluduje Bloomberg.

Źródło: PAP

One thought on “Co ma piernik do wiatraka?

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.