40 rocznica wielkiego lania


następne

1 / 16

Wojna w Wietnamie

2013-01-27 (12:07) | 252 opinie

(fot. AFP / National Archives) następne

Wielka klęska USA. Udział miała w niej… Polska – zdjęcia

40 lat temu w Paryżu podpisano porozumienia pokojowe, które miały być wstępem do zakończenia wieloletniej wojny w Wietnamie.
Po prawie pięciu latach negocjacji główni przedstawiciele wojujących stron (Henry Kissinger z USA i Le Duc Tho z Wietnamu Północnego) wreszcie doszli do konsensusu. I chociaż obaj zostali za swoje wysiłki nagrodzeni Pokojową Nagrodą Nobla, to porozumienia paryskie z prawdziwym pokojem nie miały nic wspólnego.
Jednak zanim rozpoczęły negocjacje, Amerykanie wysłali do odległych Indochin ponad pół miliona żołnierzy. Jak do tego doszło?
Wszystko zaczęło się od rezolucji Senatu z 7 sierpnia 1964 roku. Niemal jednogłośnie przyjęty akt (tylko dwóch senatorów było przeciw) pozwolił prezydentowi Stanów Zjednoczonych Lyndonowi B. Johnsonowi na eskalację działań zbrojnych skierowanych przeciw Wietnamowi Północnemu. Reakcja USA była zdecydowaną odpowiedzią na zdarzenia z Zatoki Tonkińskiej, które po latach okazały się wytworem wyobraźni Amerykanów…
Polska Rzeczpospolita Ludowa również miała swój skromny udział w konflikcie. W latach 1965-1973 na Północy przebywało ok. 2,5 tys. Polaków. Byli to głównie doradcy wojskowi ulokowani pośród komunistycznych przywódców.
Na zdjęciu: ówczesny sekretarz obrony Robert McNamara wskazuje Wietnam na mapie podczas konferencji prasowej w Pentagonie.
(sol / WP.PL)

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.