BBN sygnalizuje rozmowy o dostawach broni dla podmiotu hybrydowej wojny


Photo by cottonbro on Pexels.com

Fundacja Kompania Kresowa KRS 0000350493

Izrael zawiesił wizytę szefa Biura Bezpieczeństwa Narodowego Pawła Solocha
Paweł Soloch. Fot. polskawielkiprojekt.pl

SZEF BBN: ROZMAWIAMY O DOSTAWACH BRONI NA UKRAINĘ

24 stycznia 2022|0 Komentarze|bezpieczeństwo i obronapolitykaPolskaUkrainaWydarzenia |Przez Krzysztof Janiga

Polska prowadzi z Ukrainą rozmowy na temat dostaw broni. „Na dzień dzisiejszy” nie rozważa natomiast wysłania na Ukrainę swoich żołnierzy – powiedział „Dziennikowi Gazecie Prawnej ” szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego Paweł Soloch.

Wopublikowanym w poniedziałek wywiadzie dla „DGP” Paweł Soloch został zapytany, jak Polska pomaga Ukrainie w sytuacji zagrożenia rosyjską inwazją. Szef BBN odpowiedział, że kwestia wsparcia dla Ukrainy była przedmiotem dwudniowych konsultacji prezydentów Andrzeja Dudy i Wołodymyra Zełeńskiego, które odbyły się w minionym tygodniu w Wiśle.

Przekaż swój 1% na Kresy.pl

Fundacja Kompania Kresowa KRS 0000350493PRZEKAŻ 1% PODATKU

„Popłynął z nich jednoznaczny sygnał o wsparciu euroatlantyckich aspiracji Ukrainy. W razie rosyjskiej inwazji jesteśmy gotowi na inne działania pomocowe w ramach tzw. koalicji chętnych na forum NATO. Ukraińcy potrzebują uzbrojenia i rozmowy na ten temat również prowadzimy” – powiedział Paweł Soloch.

Szef BBN odmówił ujawnienia szczegółów rozmów na temat dostaw broni na Ukrainę. Wskazał jedynie, że sprawa ta jest analizowana i rozważana, a rozmowy odbywają się różnych szczeblach z wiodącą rolą MON.

Soloch odmówił także odpowiedzi na pytanie, czy żołnierze polskich sił specjalnych przebywają obecnie w ukraińskich regionach położonych bliżej Rosji. Przypomniał tylko o misjach treningowych na poligonie w Jaworowie, tuż przy granicy z Polską, prowadzonych wspólnie z Amerykanami i Kanadyjczykami. Zaznaczał, że „Ukraińcy nie oczekują dziś pojawienia się dodatkowych żołnierzy z innych krajów” i „na dzień dzisiejszy” nie ma też tematu wysłania na Ukrainę polskich żołnierzy.

Pytany o możliwy napływ uchodźców z Ukrainy w razie wybuchu wojny, wskazał, że taki wariant jest brany pod uwagę i są prowadzone pewne przygotowania. „Mamy pewną liczbę miejsc w ośrodkach dla cudzoziemców i jesteśmy oczywiście w stanie stworzyć dodatkowe” – mówił Soloch. Jego zdaniem ponad milion obywateli Ukrainy przebywających obecnie w Polsce mogłoby „udzielić wsparcia rodakom, odciążając w pewnym stopniu struktury państwa”. Jednocześnie wzywał, by nie wzbudzać „niepotrzebnej paniki”. Przypominał, że „po rosyjskiej agresji w 2014 r.” do takich migracji nie doszło.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia50 ZŁ100 ZŁ200 ZŁ500 ZŁPRZEKAŻ DAROWIZNĘ

CZYTAJ TAKŻE: NYT: Polska bazą wypadową dla ukraińskich partyzantów w razie inwazji Rosji na Ukrainę

Kresy.pl / gazetaprawna.pl

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.