Prezydent nie dostrzega niebezpieczeństwa dla Polski


Photo by mali maeder on Pexels.com

Prezydent Andrzej Duda w Davos. Fot. Jakub Szymczuk, KPRP

KONIEC ROZMÓW WS. UKRAINY. JEST KOMUNIKAT PREZYDENTA

25 stycznia 2022|0 Komentarze|Amerykabezpieczeństwo i obronaEuropa ZachodniapolitykaPolskaPolskaRosjaUkrainaWydarzenia |Przez Mateusz Pławski

W poniedziałek wieczorem prezydent Andrzej Duda brał udział w rozmowie z prezydentem USA Joe Bidenem i kilkoma europejskimi przywódcami. Tematem rozmowy był kryzys na linii Rosja-Ukraina. „Reprezentowaliśmy Europę Środkową i państwa, które generalnie znajdują się we wschodniej flance NATO” – oświadczył Andrzej Duda. Zapowiedział także zwołanie Rady Bezpieczeństwa Narodowego.

Spotkanie odbywało się w trybie niejawnym. Analizowaliśmy sytuację wokół Ukrainy oraz rosyjskie działania. Najważniejsze jest to, że możemy mówić o jedności NATO – oświadczył Andrzej Duda, cytowany przez PAP.

Przekaż swój 1% na Kresy.pl

Fundacja Kompania Kresowa KRS 0000350493PRZEKAŻ 1% PODATKU

Podkreślił, że każdy z uczestników spotkania zabierał głos. „Rozmawialiśmy o możliwych scenariuszach i działaniach, które państwa Sojuszu mogą podjąć, gdyby doszło do agresji” – powiedział.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia50 ZŁ100 ZŁ200 ZŁ500 ZŁPRZEKAŻ DAROWIZNĘ

„W najbliższych dniach będę chciał podzielić się obrazem sytuacji, który powstaje z dotychczasowych rozmów z najważniejszymi uczestnikami polskiej sceny politycznej. Chcę, aby w piątek odbyła się Rada Bezpieczeństwa Narodowego” – zadeklarował prezydent. Podkreślił, że liczy na to, że na spotkaniu pojawią się wszyscy zaproszeni.

W skład Rady Bezpieczeństwa Narodowego wchodzą: marszałek Sejmu, marszałek Senatu, premier, szef MON, szef MSWiA, szef MSZ, minister koordynator służb specjalnych, szefowie ugrupowań politycznych posiadających klub parlamentarny lub poselski lub przewodniczący tych klubów, szef kancelarii prezydenta oraz szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego.

„Chcę podkreślić jedność Sojuszu Północnoatlantyckiego. Nie ma w tej chwili sojusznika, który wyłamywałby się z solidarności wobec Ukrainy, wobec pozostałej części NATO. Nic nie wskazuje na to, aby Polska w tym momencie znajdowała się w jakimkolwiek niebezpieczeństwie” – powiedział Andrzej Duda.

Duda przypomniał, że trzy dni temu rozmawiał z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim. Wyraził opinię, że poniedziałkowa wideokonferencja to kolejny etap dyskusji o tym jak wygląda w tej chwili sytuacja bezpieczeństwa w regionie. Podkreślił, że nie może ujawnić szczegółów spotkania, ponieważ miało ono charakter niejawny.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparciaWSPIERAM KRESY.PL

„Oczywiście ruchy wojsk rosyjskich i działania na scenie politycznej rosyjskiej i medialnej są obserwowane i wszyscy to widzą, ale to wszystko dzieje się na razie po tamtej stronie. Żadnego widocznego niebezpieczeństwa dla nas nie ma” – powiedział prezydent.

Także Biały Dom odniósł się do wideokonferencji ws. Ukrainy. Administracja USA przekazała, że wirtualne spotkanie zaczęło się o 21:05, a skończyło o 22:25 (czasu polskiego).

Prezydent USA Joe Biden skomentował w mediach społecznościowych rozmowę. „Rozmawiałem dzisiaj z przywódcami europejskimi w sprawie rozmieszczenia wojsk rosyjskich na granicy z Ukrainą. Omówiliśmy nasze wspólne wysiłki w celu powstrzymania dalszej rosyjskiej agresji; takie jak przygotowania do nałożenia na Rosję dotkliwych sankcji ekonomicznych i wzmocnienia bezpieczeństwa na wschodniej flance” – napisał prezydent USA.

TODAY, I SPOKE WITH EUROPEAN LEADERS IN RESPONSE TO RUSSIA’S MILITARY BUILDUP ON UKRAINE’S BORDERS. WE DISCUSSED OUR JOINT EFFORTS TO DETER FURTHER RUSSIAN AGGRESSION, SUCH AS PREPARATIONS TO IMPOSE SEVERE ECONOMIC COSTS ON RUSSIA AND REINFORCE SECURITY ON THE EASTERN FLANK. PIC.TWITTER.COM/2XVTTVDLJL

—PRESIDENT BIDEN (@POTUS) JANUARY 24, 2022

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparciaWSPIERAM KRESY.PL

Także szefowa KE Ursula von der Leyen zabrała głos w związku z wideokonferencją. „Podejmiemy przygotowania na wszystkie ewentualności, na wypadek niepowodzenia dyplomacji: sankcje w przypadku dalszej agresji Rosji oraz wsparcie dla Ukrainy” – napisała.

SUBSTANTIVE EXCHANGE THIS EVENING WITH PARTNERS & ALLIES ON UKRAINE SITUATION.

WE SHARE THE ASSESSMENT & ARE UNDERTAKING PREPARATIONS FOR ALL EVENTUALITIES IN CASE DIPLOMACY FAILS:

SANCTIONS IN CASE OF FURTHER 🇷🇺 AGGRESSION

SUPPORT TO 🇺🇦

PREPAREDNESS
HTTPS://T.CO/DS3QWJDGIY

— URSULA VON DER LEYEN (@VONDERLEYEN) JANUARY 24, 2022

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparciaWSPIERAM KRESY.PL

W rozmowie brali udział prezydent Francji Emmanuel Macron, kanclerz Niemiec Olaf Scholz, premier Włoch Mario Draghi, prezydent Polski Andrzej Duda, premier Wielkiej Brytanii Boris Johnson, sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg, przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen oraz przewodniczący Rady Europejskiej Charles Michel.

W poniedziałek NATO zadeklarowało, że wysyła dodatkowe okręty i myśliwce w celu wzmocnienia wschodniej flanki Sojuszu. „Sojusznicy NATO stawiają siły w stan gotowości i wysyłają dodatkowe okręty i myśliwce do rozmieszczenia w siłach NATO w Europie Wschodniej, wzmacniając obronę sojuszniczą w sytuacji, gdy Rosja kontynuuje swoje militarne działania na Ukrainie i wokół niej” – napisano w komunikacie. Do deklaracji odniósł się rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow. „Oświadczenie NATO o wzmocnieniu wschodniej flanki i przemieszczeniu tam sił prowadzi do wzrostu napięcia w zakresie bezpieczeństwa” – powiedział.

New York Times podał w niedzielę, że Prezydent USA Joe Biden rozważa wysłanie do krajów wschodniej flanki NATO dodatkowych 1-5 tys. żołnierzy w reakcji na koncentrację rosyjskich sił na Białorusi. W przypadku eskalacji ich liczba miałaby wzrosnąć szybko nawet do 50 tys. Siły USA miałyby zostać zwiększone m.in. w Polsce i Rumunii.

Zobacz także: Kolejny transport z USA na Ukrainę. 80 ton broni jest już w Kijowie [+FOTO]

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparciaWSPIERAM KRESY.PL

W poniedziałek szefowa KE Ursula von der Leyen ogłosiła, że Unia Europejska wesprze Kijów pakietem pomocy finansowej w wysokości 1,2 mld euro. „Pakiet ten pomoże Ukrainie w zaspokojeniu jej potrzeb finansowych w związku z konfliktem” – wskazała szefowa Komisji.

Z kolei duński minister spraw zagranicznych Danii Jeppe Kofod oświadczył w poniedziałek, że Unia Europejska jest gotowa nałożyć na Rosję „nigdy wcześniej nie widziane” sankcje gospodarcze, jeśli ta zaatakuje Ukrainę.

Szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego Paweł Soloch poinformował, że Polska prowadzi z Ukrainą rozmowy na temat dostaw broni. „Na dzień dzisiejszy” nie rozważa natomiast wysłania na Ukrainę swoich żołnierzy – wskazał.

pap / wydarzenia.interia.pl / Kresy.pl

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.