Dezawuowanie kontrowersyjnych haseł z eleganckiego świata ostentacyjnych czułości


  

 

Forum Żydów Polskich punktuje Olgę Tokarczuk. „Występowanie z prowokacyjnymi hasłami jest… barbarzyńskie”

Olga Tokarczuk/fot. Facebook Wroclaw [Wroclove]

Olga Tokarczuk/fot. Facebook Wroclaw [Wroclove]

Forum Żydów Polskich odpowiedziało na twórczość laureatki Literackiej Nagrody Nobla, Olgi Tokarczuk. Nie zgodzono się z jej kontrowersyjnymi tezami.

Na początku przypomniano słynne już słowa Tokarczuk. – Wymyśliliśmy historię Polski jako kraju tolerancyjnego, otwartego, jako kraju, który nie splamił się niczym złym w stosunku do swoich mniejszości. Tymczasem robiliśmy straszne rzeczy jako kolonizatorzy, większość narodowa, która tłumiła mniejszość, jako właściciele niewolników czy mordercy Żydów – mówiła w 2015 roku.

Forum Żydów Polskich ma pretensję do pisarki o „nonszalancję jej wypowiedzi i o postrzeganie historii Polski z zaściankowej perspektywy, czyli tak, jakby nie rozgrywała się ona w kontekście historii takich sąsiedzkich narodów, jak Niemcy i Rosjanie, których doświadczenia z kolonizacją, ludobójstwem oraz zniewoleniem w ich wykonaniu dają dopiero właściwe tło porównawcze”.

Przypomniano, że rzeczy, które zarzuca Polakom Tokarczuk robiły inne narody. „To nasi sąsiedzi robili straszne rzeczy: zniewalali Europę (Niemcy) lub pół Azji (Rosjanie). Mordowali miliony ludzi (Holokaust) i wysiedlali całe narody a inne skazywali na śmierć głodową (Ukraińców za Stalina). Prowadzili wojny religijne i siłą odbierali ludziom narodową tożsamość”.

Od Olgi Tokarczuk można oczekiwać czegoś więcej (…) występowanie z prowokacyjnymi i nie do końca przemyślanymi hasłami tak, jakby nic nie zaistniało w tej materii wcześniej, jest – niestety – podejściem dość… barbarzyńskim” – podsumowano stanowisko Tokarczuk.

Cały tekst autorstwa Pawła Jędrzejewskiego do przeczytania w TYM miejscu.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.

%d blogerów lubi to: