A gdzie jest mowa o Golgocie Polaków na Ukrainie?


 18.01.2018

IPN przygotowuje w 2018 roku produkcje filmowe

Pomnik upamiętniający ofiary Zbrodni Katyńskiej na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach. Fot. PAP/L. SzymańskiPomnik upamiętniający ofiary Zbrodni Katyńskiej na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach. Fot. PAP/L. Szymański

Większość planowanych produkcji będzie poświęcona tematyce związanej z obchodami stulecia odzyskania przez Polskę niepodległości. Jednym z nich jest film „Nie pamiętam”, którego premiera odbędzie się 23 lutego – poinformował PAP rzecznik prasowy IPN Adam Przegaliński .

„Obecnie w trakcie realizacji są: +Nie pamiętam+ – filmowa wersja spektaklu teatralnego +Wywózki, łagry, Katyń+, wystawionego przez Teatr Oratorium we współpracy z Muzeum Katyńskim. Premierę filmu wstępnie zaplanowano na 23 lutego 2018 r. Obraz opowiada o tragicznych losach Polaków poddanych okrucieństwom okupacji sowieckiej ziem polskich zagarniętych przez ZSRS w wyniku agresji 17 września 1939 r.” – przekazał w komunikacie dla PAP rzecznik Adam Przegaliński.

Jak zaznaczył Arkadiusz Cisek z Biura Edukacji Narodowej IPN „produkcja jest filmowym rozwinięciem spektaklu Teatru Oratorium z 2016 roku”. „Po kilku pokazach, przedstawienie wzbudziło bardzo duże zainteresowanie i emocje publiczności. Wśród nich byli przedstawiciele IPN, dlatego my jako instytut zainteresowaliśmy się tym spektaklem, także pod kątem możliwości stworzenia produkcji filmowej” – wyjaśnił.

„Zależało nam na filmie, nie tylko ze względów artystycznych, choć to też miało swoje znaczenie, ale uznaliśmy tę formę za lepsze +narzędzie+ edukacyjne. Spektakl teatralny jest przedsięwzięciem bardziej kameralnym, elitarnym i na pewno trudniejszym do +eksplantacji+ edukacyjnej niż film. Skąd pojawił się pomysł produkcji, który spodobał się także twórcom spektaklu” – powiedział Cisek.

„Produkcja ma na celu przywrócić u większości, a utrwalić u nielicznych, którzy żyli w tamtych czasach, pamięć o Golgocie Wschodu. Pokazuje on losy Polaków, którzy padli ofiarą agresji sowieckiej 17 września 1939 r. Cała koncepcja artystyczna kumuluje w sobie kilka obszarów tej tragedii. Jest to Zbrodnia Katyńska, która jest bardzo mocno wyeksponowana w filmie, jest to los Polaków, którzy padli ofiarą deportacji stalinowskich 1939-1941, przedstawiając go w formie kilku fal tego procesu” – wyjaśnił.

Jak mówił, film pokazuje perspektywę historyczną, nacechowaną dużą starannością jeśli chodzi o faktografię. „W produkcji wykorzystano także dokumenty archiwalne z tamtego okresu. Z drugiej strony prezentuje perspektywę jednostki, cierpienia pojedynczego człowieka, poddanego działaniom totalitaryzmu” – zaznaczył.

„Nie pamiętam” ma być także przesłaniem dla współczesnych Polaków, przedstawiając patriotyczną i godną postawę wobec działań totalitaryzmu i represji stosowanych przez Związek Sowiecki w okresie II wojny światowej.

„Film operuje kilkoma +warstwami+ emocji. Jednym z głównych celów produkcji, jak wskazuje tytuł produkcji jest przywrócenie pamięci o Polakach z ziem jako takich. Pokazanie tego co wiąże historycznie tamtą Polskę z obecną, czyli pamięci o tamtych ziemiach, gdzie kiedyś był nasz kraj i żyli nasi rodacy, ale ginęli tylko dlatego, że byli Polakami. To jest ta perspektywa czysto ludzka, która mówi o tym, że nie możemy zapominać dziś o naszych rodakach z przeszłości” – dodał Cisek.

„Z drugiej strony film pokazuje też, że byli to Polacy o bardzo wysokiej dla kraju wartości. W tej gehennie sowieckich opresji byli podawani ludzie, o bardzo wysokiej kulturze i walorach patriotycznych, czyli nasi rodacy z których dziś możemy być wszyscy dumni. Ten swoisty +bagaż+ doświadczeń, który nieśli ze sobą, ich dokonania dla Polski czy dla organizacji do których należeli, był tak bogaty, że już wtedy zasługiwali na chwałę. Mocno zaakcentowana w filmie jest także ich godna postawa przy cierpieniach jakim byli poddawani. Dotyczy to zarówno ofiar Zbrodni Katyńskiej jak i osób deportowanych” – zauważył.

Jak podkreślił, „przesłaniem filmu dla nas, jest to, że możemy być dumni z faktu, że jesteśmy Polakami, mając taką historię i takich przodków”.

IPN realizuje także szereg innych projektów edukacyjnych i filmowych, planowanych na obecny rok.

„Realizowany jest także film dokumentalny o roboczym tytule +Wybraniec bogów+ – premierę zaplanowano na kwiecień br. Film opowiada o losach Józefa Marcinkiewicza, genialnego polskiego matematyka, ofiary Zbrodni Katyńskiej. W trakcie realizacji są również: spot promujący ogólnopolski konkurs +Niezwyciężeni 1918–2018. Pokolenia Niepodległej+ i 12-odcinkowy program publicystyczno-historyczny +Wideoczat z historią+” – podał w komunikacie rzecznik IPN.

autor: Maciej Puchłowski

mmmp/ agz/

Dodaj komentarz

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.