Utracony w III RP propolski charakter Kościoła Katolickiego


 Ks.Kard. Adam Sapieha-Polak i patriota w odróżnieniu od innych  watykańskich miglanców

Strajk marcowy w Sempericie 1936

Posted by Marucha w dniu 2015-03-28 (sobota)

21-23 marca 1936 roku – policja brutalnie stłumiła strajki okupacyjne w Krakowie, w których śmierć poniosło 10 robotników, 20 zostało rannych, 40 osób trafiło do aresztu, 26 policjantów zostało rannych. Dlaczego doszło do strajków? Jaki miały przebieg?


Główną przyczyną strajków był panujący kryzys ekonomiczny oraz bieda. Protestujący domagali poprawy warunków bytowanie oraz podwyżek płac

Już na początku marca rozpoczął się strajk okupacyjny w Polsko-Szwajcarskiej Fabryce czekolady „Suchard” SA, robotników poparli pracownicy innych fabryk – okupację hal rozpoczęto także w Polskich Zakładach Gumowych „Semperit”.

W nocy z 21 na 22 marca policja stłumiła protest pracownicy „Semperitu”. Pierwszą ofiarą śmiertelną była kobieta. 22 letnia Janina Krasicka, ogółem zginęło dwie kobiety, co się stało powodem nasilenie protestów.

23 marca w ogrodzie Związku Zawodowego Kolejarzy przy ul Warszawskiej, doszło do solidarnościowego protestu niemal wszystkich zakładów w Krakowie, wspieranych przez bezrobotnych. Liczbę protestujących ogółem szacuje się na ok. 20 tysięcy osób.

Doszło do starć z policją, która otworzyła ogień zabijając 8 osób i raniąc 20, a do aresztu trafiło 40 osób. Rannych było 26 policjantów

Dwa dni później ulicami Krakowa przeszedł na cmentarz Rakowicki, z udziałem kilkudziesięciu tysięcy osób, manifestacyjny pogrzeb ofiar zamieszek.

Pod koniec marca w krakowskich kościołach odczytano orędzie ks. kardynała Adama Sapiehy:

„W kraju szerzy się okropna nędza. Robotnik, wieśniak, bezrobotny inteligent i zubożały rękodzielnik przymierają z głodu i niedostatku. Spychamy ten stan na tak zwany »kryzys«. Wiemy dobrze, że on dotknął dziś i pracodawców i pracujących, ale czy zawsze w równej mierze? Czy jednak w wielu wypadkach niepohamowana chęć zysku, zbyt wysokie wynagrodzenia jednych, nie powodują nieuczciwego wyzysku biedy? Ze wstydem przyznać musimy, że tak jest, a krwawe wypadki w Krakowie i gdzie indziej, są tego jaskrawym dowodem”.

Źródło: Nowa Historia interia
https://historiamniejznanaizapomniana.wordpress.com

Tak, kiedyś Kościół potrafił zabrać głos w sprawach społecznie ważnych.
Admin

Dodaj komentarz

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.