Osadnicze plany Ukraińców w Polsce


Ilu uchodźców wojennych z Ukrainy chce na stałe zostać w Polsce? [BADANIE]

wczoraj, 10:01

Ten tekst przeczytasz w 1 minutę

Udostępnij na Facebooku

Udostępnij na Twitterze

Ilu uchodźców wojennych z Ukrainy chce na stałe zostać w Polsce? [BADANIE]
Ilu uchodźców wojennych z Ukrainy chce na stałe zostać w Polsce? [BADANIE] / shutterstock

Ponad 2/5 uchodźców wojennych z Ukrainy (42 proc.) planuje na dłużej osiąść w Polsce, co piąty chce wrócić do Ukrainy, ale w dłuższej perspektywie, wynika z badania „Sytuacja zawodowa uchodźców z Ukrainy w Polsce” zrealizowanego przez Manpower i Fundację Totalizatora Sportowego. 14 proc. uchodźców planuje powrót do 3 lat od zakończenia wojny.

„Do pozostania nad Wisłą przekonałoby ich otrzymanie atrakcyjniejszego wynagrodzenia (79 proc.), możliwość podjęcia pracy w zawodzie (71 proc.), czy wyższy standard życia (41 proc.)” – czytamy w komunikacie.

Brak znajomości języka i ofert

Obecnie 61 proc. uchodźców z Ukrainy pozostaje bez pracy.

„Głównymi powodami tej sytuacji według przedstawicieli Ukrainy są brak znajomości języka polskiego (54 proc.), brak ofert odpowiadających ich specjalizacji i zgodnych z kompetencjami (39 proc.), a także brak propozycji uwzględniających pracę na niepełny etat (32 proc.)” – czytamy dalej.

Od marca uchodźcy będą partycypować w kosztach utrzymania w ośrodkach zbiorowego zakwaterowania

Istotną kwestią dla obywateli Ukrainy w przypadku poszukiwania nowego miejsca pracy jest możliwość szkoleń zawodowych u nowego pracodawcy (72 proc. wskazań), dla 67 proc. respondentów ważne są dla lekcje języka polskiego, 64 proc. respondentów wskazuje jako istotne benefity takie jak np. prywatna opieka medyczna czy ubezpieczenie.

Potrzebujemy dodatkowych zasobów na rynku pracy

Spośród pracujących w Polsce, 79 proc. wskazało, że podjęło jakąkolwiek pracę po przyjeździe do Polski, ale planuje znaleźć dla siebie lepszą posadę, 51 proc. pracuje w innym niż dotychczas zawodzie poniżej kompetencji, 13 proc. jest zadowolonych z aktualnie piastowanego stanowiska, a 10 proc. pracuje w swoim zawodzie.

„Nasz kraj, aspirując do miana gospodarek rozwiniętych, potrzebuje dodatkowych zasobów na rynku pracy. Wśród polskich pracodawców znajdziemy liczne organizacje otwarte na pomoc uchodźcom. Wyzwaniem pozostaje więc dopasowanie kompetencyjne czy też dyspozycyjność osób, które przyjechały w tym roku do Polski. Zdecydowanie wiele firm, które do tej pory nie zatrudniały pracowników z Ukrainy podjęły takie próby w ostatnich miesiącach, choć wymagało to od nich odpowiedniego przygotowania zarówno organizacyjnego, jak i administracyjnego. Takie programy pomocowe będą stopniowo zmniejszały barierę językową czy lukę kompetencyjną, dając szansę na zatrudnienie wielu osobom” – podsumował dyrektor Manpower w Polsce Kamil Sadowniczyk.

Badanie „Sytuacja zawodowa uchodźców z Ukrainy w Polsce” przeprowadzono od września do końca listopada 2022 roku obejmującego próbę 950 uchodźców z Ukrainy. Ankietowanymi byli uchodźcy zainteresowani zatrudnieniem i rozwojem kompetencji w ramach programu „Wygraj Rozwój”.

KOMPLET PODATKI 2023Praktyczny komplet wiedzy dla księgowych i biur rachunkowych dotyczący wszystkich zmian w podatkach w 2023 r. Na pakiet …

Praktyczny komplet wiedzy dla księgowych i biur rachunkowych dotyczący wszystkich zmian w podatkach w 2023 r. Na pakiet …

Źródło: ISBnews

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.