Amerykańska pomoc wojskowa dla Polski


 

Miliony dolarów dla Polski. Kongres USA zatwierdził pakiet

Oprac.: Krystyna Opozda

POLSKA

36 minut temuUDOSTĘPNIJKOMENTUJ (607)

Kongres Stanów Zjednoczonych zatwierdził przekazanie Polsce 288,6 milionów dolarów w ramach Foreign Military Financing – podaje amerykańska ambasada na Twitterze.

Szef MON Mariusz Błaszczak i sekretarz obrony USA Lloyd Austin /Kevin Dietsch / GETTY IMAGES NORTH AMERICA /AFP

Szef MON Mariusz Błaszczak i sekretarz obrony USA Lloyd Austin /Kevin Dietsch / GETTY IMAGES NORTH AMERICA /AFP

Z komunikatu amerykańskiej ambasady w Polsce wynika, że 288,6 milionów dolarów dla naszego kraju to część pakietu Foreign Military Financing.

„Wsparcie ogłoszone przez Sekretarza Blinkena w Kijowie 8 września i czyniące Polskę jednym z największych odbiorców Zagranicznej Pomocy Wojskowej poza Ukrainą, ma na celu wzmocnienie zdolności Polski do odstraszania i obrony przed zwiększonym zagrożeniem ze strony Rosji” – czytamy w dalszej części komunikatu. 

Ambasada USA w Polsce: Zachęcamy do przekazywania wsparcia Ukrainie

„Polska udzieliła nadzwyczajnego wsparcia Ukrainie w obliczu trwającej rosyjskiej inwazji. Fundusze te przyspieszą proces uzupełniania wyposażenia, które Polska zdołała przekazać z własnych zapasów w celu wzmocnienia obrony Ukrainy, takiego jak czołgi” – kontynuuje Ambasada Stanów Zjednoczonych w Polsce.

„Cały czas zachęcamy kraje do przekazywania Ukrainie pilnie potrzebnego wsparcia, jak również do rozpoczęcia negocjacji kontraktów z firmami obronnymi, w celu możliwie najszybszego uruchomienia produkcji sprzętu dla Ukrainy” – kończy oświadczenie ambasada.

Wcześniej USA informowały, że szykują kolejny pakiet pomocy dla Ukrainy. Z kolei przed miesiącem strona amerykańska podawała, że „od początku tej administracji (czyli od chwili objęcia urzędu przez Joe Bidena – red.)” łączna kwota pomocy USA w zakresie bezpieczeństwa dla Ukrainy, sięga ponad 10,6 mld dolarów.

1:07

/

23:33

01:07

Kowalczyk: W rządzie są różnice zdań dotyczące energii RMF

INTERIA.PL

UDOSTĘPNIJ

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.