Demokratyczny nalot na Zachodnim Brzegu


Jesteś tutaj:Strona główna/Informacje/Świat/Palestyna: Nalot izraelski na Zachodnim Brzegu; 8 zabitych według władz p…

PALESTYNA: NALOT IZRAELSKI NA ZACHODNIM BRZEGU; 8 ZABITYCH WEDŁUG WŁADZ PALESTYŃSKICH, 5 WEDŁUG REUTERSA

26 stycznia 2023 10:50/w InformacjeŚwiat
Radio Maryja

Wojska izraelskie zabiły co najmniej osiem osób, w tym 60-letnią kobietę, podczas nalotu na obóz uchodźców w mieście Dżenin na północy okupowanego Zachodniego Brzegu dziś rano – przekazało ministerstwo zdrowia Autonomii Palestyńskiej. Reuters, powołując się na świadków, informuje z kolei o pięciu zabitych i 16 rannych.

Palestyńska minister zdrowia Mai al-Kaila oskarżyła również wojska izraelskie o wystrzelenie granatów z gazem łzawiącym w oddział pediatryczny szpitala. Zaznaczyła, że z powodu walk ratownicy mieli trudność z dotarciem do wszystkich rannych.

Izraelskie wojsko potwierdziło, bez podawania dalszych szczegółów, że prowadzi operację w Dżeninie. Media w Izraelu informują, że podczas nalotu na obóz uchodźców izraelscy żołnierze zostali ostrzelani. Palestyńskie grupy zbrojne Hamas i Palestyński Islamski Dżihad potwierdziły, że ich bojownicy walczą z oddziałami izraelskimi – relacjonuje Reuters.

Położony na północy Zachodniego Brzegu Dżenin jest jednym z obszarów, na których siły izraelskie zintensyfikowały w ciągu ostatniego roku swoje naloty w celu wyłapania palestyńskich bojowników po kolejnej fali przemocy w izraelskich miastach, w której zginęło 30 osób.

Wraz z ofiarami czwartkowego nalotu liczba Palestyńczyków, którzy zginęli w tym roku z rąk izraelskich sił bezpieczeństwa, wzrosła do 28. W zeszłym roku zginęło w ten sposób 150 Palestyńczyków, najwięcej od 2004 r. – informuje izraelska organizacja obrony praw człowieka B’tselem.

Według władz Izraela większość zabitych stanowili bojownicy, ale ginęli również młodzi ludzie protestujący przeciwko rajdom sił izraelskich, a także postronni cywile – zaznacza Associated Press. Dodaje, że izraelscy żołnierze schwytali podczas tych operacji setki osób, umieszczając je w centrach zatrzymań, w których zgodnie z prawem izraelskim mogą być przetrzymywani bez przedstawiania im zarzutów i przeprowadzania procesów.

PAP

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.