Pierwsze pancerne maszyny jutro trafią do Polski


KRAJ

10:23, 2022.12.05 /  0  0

Pierwsze koreańskie czołgi i haubice już jutro trafią do Polski

We wtorek do Gdyni przypłyną pierwsze koreańskie czołgi i haubice dla polskich sił zbrojnych. W uroczystości ich odbioru weźmie udział prezydent Andrzej Duda.

W lipcu br. MON zawarł umowę ramową z Hyundai Rotem na pozyskanie tysiąca czołgów podstawowych K2 i jego spolonizowanej wersji K2PL, wraz z wozami towarzyszącymi – pojazdami zabezpieczenia technicznego, wsparcia inżynieryjnego, samobieżnymi mostami itp., a także pakietem logistycznym i amunicją, wsparciem technicznym itp. Zawarto natomiast umowę na pozyskanie 672 haubic samobieżnych K9A1 i spolonizowanej wersji rozwojowej K9PL.

Wielu ekspertów podkreśla, że jednym z głównych powodów zawarcia umów z Koreą Południową było to, że tamtejszy przemysł zbrojeniowy jest w stanie dostarczyć zamówiony sprzęt relatywnie szybko. „Dostawa każdego z wymienionych, już zakontraktowanych rodzajów sprzętu wojskowego oznacza szeroką współpracę przemysłową na kolejnych etapach, co spowoduje zwiększenie kompetencji polskiego przemysłu obronnego. Wiele komponentów tych systemów uzbrojenia będzie pochodzić z polskiego przemysłu obronnego” – podkreślił MON w komunikacie.

Pierwsze maszyny z Korei trafią do Gdyni już we wtorek. W ich odbiorze weźmie udział prezydent Duda i minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak, a także przedstawiciel strony koreańskiej. Planowane jest, że wygłoszą z tej okazji okolicznościowe przemówienia.

Źródło: Stefczyk.info na podst. TVP Info Autor: WM

Fot. 대한민국 국군 Republic of Korea Armed Forces CC BY-SA 3.0

Tweet

Obserwuj nas w Google News

ANKIETA

Kto zdobędzie mistrzostwo świata w Katarze?

  •  Brazylia
  •  Argentyna
  •  Polska
  •  Anglia
  •  Portugalia
  •  Francja
  •  Hiszpania
  •  Nie interesuje mnie to
  •  Ktoś inny, oby nie Niemcy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.