Polska wspiera Namibię w jej roszczeniach wobec Heimatu


źr. Twitter

WICESZEF MSZ: POLSKA WSPIERA NAMIBIĘ W WALCE O ZADOŚĆUCZYNIENIE ZA NIEMIECKIE ZBRODNIE

3 grudnia 2022/0 Komentarze/AfrykapolitykaPolskaPolskaWydarzenia /Przez Mateusz Pławski

Dziś w Windhuk Polska oddaje hołd ofiarom niemieckiego ludobójstwa z lat 1904-1908; wspieramy Namibię w walce o zadośćuczynienie za zbrodnie – oświadczył w sobotę wiceszef MSZ Paweł Jabłoński, który składa wizytę w stolicy Namibii.

W sobotę odbyły się pierwsze od blisko 20 lat konsultacje pomiędzy Polską a Republiką Namibii. Wiceszef MSZ Paweł Jabłoński przekazał, że omówił z wiceszefową MSZ Namibii Jennelly Matundu m.in. „relacje polityczne, gospodarcze, skutki agresji Rosji na Ukrainę”. „A także podobne doświadczenia historyczne naszych narodów, na których fundamencie budujemy współpracę na przyszłość” – wskazał.

„W latach 1904-1908 Niemcy z premedytacją wymordowali dziesiątki tysięcy ludzi z plemion Herero i Nama, wielu z nich wypędzając na pustynię na śmierć z pragnienia. Dziś w Windhuk Polska oddaje hołd ofiarom tego ludobójstwa. Wspieramy Namibię w walce o zadośćuczynienie za zbrodnie” – podkreślił Jabłoński.

W LATACH 1904-1908 NIEMCY Z PREMEDYTACJĄ WYMORDOWALI DZIESIĄTKI TYSIĘCY LUDZI Z PLEMION HERERO I NAMA, WIELU Z NICH WYPĘDZAJĄC NA PUSTYNIĘ NA ŚMIERĆ Z PRAGNIENIA. DZIŚ W WINDHUK POLSKA ODDAJE HOŁD OFIAROM TEGO LUDOBÓJSTWA. WSPIERAMY NAMIBIĘ W WALCE O ZADOŚĆUCZYNIENIE ZA ZBRODNIE. PIC.TWITTER.COM/I6TH33E7ZH

— PAWEŁ JABŁOŃSKI (@PAWELJABIONSKI) DECEMBER 3, 2022

Na terenie dzisiejszej Namibii do 1915 roku istniała kolonia Niemiecka Afryka Południowo-Zachodnia. Niemcy brutalnie tłumili powstania ludów Herero i Nama. Podczas wojny powstańczej w latach 1904-1908 doszło do masowego mordu. Jest on uważany za pierwsze ludobójstwo XX wieku. Zginęło wówczas około 75 000 osób. Rząd Niemiec i rząd Namibii od dłuższego czasu negocjują porozumienie w sprawie odszkodowań dla Namibii.

1 września w Warszawie zaprezentowano raport o stratach poniesionych przez Polskę w wyniku agresji i okupacji niemieckiej w czasie II wojny światowej. Podkreślono, że ogólna kwota tych strat to ponad 6 bilionów 220 miliardów zł.

W połowie września Sejm przyjął uchwałę w sprawie reparacji od Niemiec. Wzywa w niej rząd w Berlinie do przyjęcia „odpowiedzialności politycznej, historycznej, prawnej oraz finansowej za wszystkie skutki spowodowane w wyniku rozpętania II wojny światowej”. Projekt poparło 418 posłów, 4 było przeciw, a 15 wstrzymało się od głosu.

W październiku szef MSZ Zbigniew Rau podpisał notę dyplomatyczną w tej sprawie.

Zobacz także: MSZ ujawniło szczegóły noty do Niemiec w sprawie odszkodowań za II wojną światową

Przypomnijmy, że w wywiadzie dla „Frankfurter Allgemeine Zeitung”, kanclerz Niemiec Olaf Scholz odrzucił polskie żądania w kwestii reparacji wojennych za szkody wyrządzone przez Niemcy w Polsce w czasie II wojny światowej.

Odrzucając polskie roszczenia zapłaty, rząd federalny Niemiec powołuje się na porozumienie dwa plus cztery z 1990 r., dotyczące niemieckiej jedności w polityce zagranicznej. Zostało ono podpisane przez Niemiecką Republikę Demokratyczną, Republikę Federalną Niemiec, Francję, Stany Zjednoczone, Wielką Brytanię i ZSRR.

Kresy.pl

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.