Na jaki cel zostanie skierowana amerykańska pomoc finansowa?


Logotyp serwisu Defence24

 SIŁY ZBROJNE

Setki milionów dolarów z USA dla Polski. Na „pomostowe” Abramsy?

JAKUB PALOWSKI

Abrams w wersji M1A1, podczas ćwiczeń Gwardii Narodowej USA w rejonie Orzysza i Bemowa Piskiego.
Fot. US Army

Amerykańska ambasada poinformowała o przyznaniu Polsce pomocy wojskowej w kwocie 288,6 mln dolarów w ramach programu Foreign Military Financing. Pieniądze zostały zatwierdzone przez Kongres. Choć z komunikatu wprost nie wynika, na co trafią dodatkowe środki, to możliwe że posłużą do sfinansowania pozyskania 116 używanych czołgów Abrams, które częściowo zastąpią wozy rodziny T-72 dostarczone Ukrainie.

Wojna na Ukrainie – raport specjalny Defence24.pl

Fundusze, warte po dzisiejszym kursie ponad 1,4 mld złotych, to pieniądze jakie Stany Zjednoczone przyznały Polsce w ramach Foreign Military Financing, czyli instrumentu finansowania rozwoju zdolności obronnych sojuszników, to część wartego 2,2 mld dolarów pakietu, ogłoszonego przez sekretarza stanu USA Anthony’ego Blinkena i mającego na celu wsparcie dla sojuszników i partnerów potencjalnie najbardziej narażonych na rosyjską agresję. Pomoc trafić ma do łącznie 18 krajów, w tym do Ukrainy oraz innych krajów w regionie.

CZYTAJ TEŻ

Przykładowo, Czechy otrzymają w ramach FMF 100 milionów dolarów. Ambasada amerykańska w Polsce podkreśliła w komunikacie, że wsparcie czyni Polskę „jednym z największych odbiorców Zagranicznej Pomocy Wojskowej poza Ukrainą, ma na celu wzmocnienie zdolności Polski do odstraszania i obrony przed zwiększonym zagrożeniem ze strony Rosji”.

Z komunikatu ambasady nie wynika wprost, jakie ma być przeznaczenie funduszy, udzielanych Polsce. Co do zasady Foreign Military Financing służy do nabywania sprzętu produkowanego w USA, nowego lub używanego. Z tego programu sfinansowano w przeszłości między innymi pakiet modyfikacji i szkoleń, jaki towarzyszył dostawie do Polski pierwszej partii samolotów C-130E Hercules.

Możliwe, że część lub wszystkie fundusze zostaną wydane w związku z pozyskaniem przez Polskę partii 116 czołgów M1A1 SA Abrams, które mają zostać przekazane przez Amerykanów, by częściowo zastąpić wozy rodziny T-72 przekazane Ukrainie. Na takie rozwiązanie wskazuje pośrednio treść komunikatu ambasady: „Polska udzieliła nadzwyczajnego wsparcia Ukrainie w obliczu trwającej rosyjskiej inwazji. Fundusze te przyspieszą proces uzupełniania wyposażenia, które Polska zdołała przekazać z własnych zapasów w celu wzmocnienia obrony Ukrainy, takiego jak czołgi. Cały czas zachęcamy kraje do przekazywania Ukrainie pilnie potrzebnego wsparcia, jak również do rozpoczęcia negocjacji kontraktów z firmami obronnymi, w celu możliwie najszybszego uruchomienia produkcji sprzętu dla Ukrainy”.

CZYTAJ TEŻ

O planie pozyskania 116 czołgów M1A1 SA Abrams w celu przyspieszenia zastępowania czołgów posowieckich szef MON Mariusz Błaszczak poinformował w lipcu br. „Zamówiliśmy 116 czołgów Abrams w starszej wersji. To są czołgi, które pochodzą z magazynów armii Stanów Zjednoczonych. Pierwsze z tych czołgów trafia na wyposażenie Wojska Polskiego już w przyszłym roku. Chodzi o to, aby stanowiły one wypełnienie luk powstałych po donacji sprzętu dla Ukrainy. Te czołgi zostały kupione na bardzo preferencyjnych warunkach. W zasadzie płacimy jedynie za ich przywrócenie do sprawności, gdyż obecnie są one zakonserwowane, oraz za pakiet logistyczny, części zamienne” – mówił.

Z kolei w rozmowie z Defence24.pl gen. dyw. Maciej Jabłoński, Inspektor Wojsk Lądowych i pełnomocnik MON ds. pozyskania czołgów Abrams podkreślił, że zakup 116 czołgów „zawiera cały pakiet wsparcia i zabezpieczenia. Są tam więc mosty towarzyszące, tzw. Joint Assault Bridge oraz wozy zabezpieczenia technicznego M88A2 Hercules jak i wozy dowodzenia. Wraz z partią 116 czołgów pozyskujemy też szeroki pakiet logistyczny i symulatory”.

CZYTAJ TEŻ

Przypomnijmy, że Polska zamówiła od rządu Stanów Zjednoczonych w kwietniu br. 250 czołgów Abrams w najnowszej wersji M1A2 SEPv3 wraz z szerokim pakietem wozów towarzyszących, amunicji, wsparcia logistycznego i szkolenia, za 4,74 mld USD. Czołgi pozyskano w trybie pilnej potrzeby operacyjnej, będą produkowane w USA. Według wstępnych założeń ich dostawy mają odbyć się w latach 2025-2026. Wszystkie czołgi Abrams mają służyć w 18 Dywizji Zmechanizowanej, z kolei wozy K2/K2PL będą kierowane w pierwszej kolejności do 16 Dywizji Zmechanizowanej, operującej w północno-wschodniej Polsce. Ukrainie przekazano natomiast ponad 230 T-72M/M1/M1R, a także pewną liczbę PT-91 Twardy.

CZYTAJ TEŻ

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.