Śmieci z wysoce praworządnych krajów


Nielegalne odpady, źr. KAS

NIELEGALNE TRANSPORTY ODPADÓW Z HOLANDII I NIEMIEC. ŁĄCZNIE 34 TONY

3 sierpnia 2022|0 Komentarze|bezpieczeństwo i obronaEuropa ZachodniaPolskaPolskaWydarzenia |Przez Mateusz Pławski

Zgorzeleccy funkcjonariusze Służby Celno-Skarbowej po raz kolejny zatrzymali transport z nielegalnymi odpadami na autostradzie A4 w Jędrzychowicach – poinformowała Krajowa Administracja Skarbowa (KAS) we wtorek. W naczepie TIR-a wykryto 9 ton zużytych opon do samochodów ciężarowych. Kierowca wiózł odpady z Holandii do odbiorcy na Śląsku. Kilka dni wcześniej, funkcjonariusze KAS zatrzymali inny transport – ciężarówkę, która jechała z Niemiec do polskiego odbiorcy, znajdowały się w niej odpady pyłu żelaza oraz jego stopów (25 ton).

Służba Celno-Skarbowa  skontrolowała TIR-a w w Jędrzychowicach. Kierowca wiózł odpady z Holandii do odbiorcy na Śląsku. Transport odpadów nie został zgłoszony, a samochód nie posiadał oznakowań wymaganych przy przewozie odpadów.

iorca nie posiadał wymaganego zezwolenia na przetwarzanie odpadów i nie był w stanie dokonać ich odzysku lub unieszkodliwienia w sposób zgodny z przepisami wspólnotowymi. Wojewódzki Inspektor Ochrony Środowiska (WIOŚ) uznał transport za nielegalne przemieszczanie odpadów. Naczepę wraz z towarem zajęto do dalszego postępowania karnego” – wskazano we wtorkowym komunikacie.

Ads by optAd360

Kierowcę ukarano trzema mandatami karnymi na łączną kwotę 5 400 zł, przewoźnik w postępowaniu administracyjnym zagrożony jest łączną karą w wysokości 26 tys. zł, odbiorca w postępowaniu administracyjnym karą minimalną w wysokości 20 tys. zł, a w postępowaniu prowadzonym przez WIOŚ w wysokości od 50 tys. do 500 tys. zł.

Kilka dni wcześniej, funkcjonariusze z KAS zatrzymali inny transport – ciężarówkę, która jechała z Niemiec do polskiego odbiorcy, znajdowały się w niej odpady pyłu żelaza oraz jego stopów (25 ton).

Ads by optAd360

Niemiecka prasa informowała w maju, że nielegalne odpady z Niemiec i innych krajów zachodnich zalewają Polskę, zatruwając środowisko naturalne. Interes jest bardzo opłacalny, ryzyko wpadki znikome, a kary niskie – zwracał uwagę dziennik „Berliner Zeitung”.

Wiceminister środowiska Jacek Ozdoba poinformował w styczniu, że w wyniku szeroko zakrojonej inwentaryzacji zlokalizowano 400 miejsc nielegalnego składowania odpadów niebezpiecznych w Polsce.

Zobacz także: KAS zapobiegła przywozowi do Polski 24 ton nielegalnych odpadów [+VIDEO]

dolnoslaskie.kas.gov.pl / Kresy.pl

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.