„Syn Narodu” zapowiada odzyskanie utraconych miast


Wołodymyr Zełenski w Radzie Najwyższej Ukrainy 22.05.2022. Źr. president.gov.ua

ZEŁENSKI ZAPOWIADA ODZYSKANIE WSZYSTKICH MIAST

26 czerwca 2022|0 Komentarze|bezpieczeństwo i obronapolitykaUkrainaWydarzenia |Przez Karol Kaźmierczak

W wystąpieniu wygłoszonym w nocy z soboty na niedzielę prezydent Ukrainy zapowiedział odzyskanie wszystkich miast okupowanych przez Rosjan.

Przy czym Wołdymyr Zełenski mówił nie tylko o miejscowościach zajętych przez Rosjan po rozpoczęciu przez nich zmasowanej inwazji 24 lutego bieżącego roku. „Dlatego wszystkie nasze miasta – Siewierodonieck, Donieck, Ługańsk – odzyskamy je wszystkie” – słowa Zełenskiego zacytowała agencja informacyjna Reutera.

Zełenski stwierdził też, że w ciągu dnia poprzedzającego jego wystąpienie w cele na terytorium Ukrainy trafiło 45 rosyjskich pocisków rakietowych. Ocenił to jako cyniczny, lecz skazany na niepowodzenie środek łamania ducha oporu ukraińskiego społeczeństwa. Jak podaliśmy na naszym portalu, rosyjskie rakiety spadły między innymi w nieodległym od granicy Polski rejonie jaworowskim w obwodzie lwowskim.

„Na tym etapie wojna jest trudna dla ducha, trudna emocjonalnie… nie mamy pojęcia jak długo ona potrwa, jak wiele ciosów, strat i wysiłków będzie potrzeba zanim zwycięstwo pojawi się na horyzoncie” – powiedział Zełenski.

Mówiąc o atakach rakietowych Rosji prezydent Ukrainy zwrócił się z apelem do państw zachodnich wpierających ją w konflikcie. „Systemy obrony przeciwpowietrznej – nowoczesne systemy jakie posiadają nasi partnerzy – nie powinny być na poligonach lub w magazynach, ale na Ukrainie, gdzie potrzebne niż gdziekolwiek indziej na świecie”.

Jesteśmy najbardziej rzetelnymi mediami w Polsce

Ads by optAd360

24 lutego Rosja rozpoczęła inwazję zbrojna na Ukrainę na szeroką skalę. Atak był początkowo prowadzony na kilku kierunkach operacyjnych w tym z terytorium Białorusi. Wojska rosyjskie szybko przedostały się pod Kijów. Na tym kierunku operacyjnym, podobnie jak pod Czernihowem i Sumami poniosły on jednak przegraną i z końcem marca Rosjanie wycofali swoje siły z północnej Ukrainy. Kijów pozostaje jednak celem rosyjskich uderzeń rakietowych.

Czytaj także: Rosyjskie rakiety znów uderzają w Kijów

reuters.com/kresy.pl

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.