Scholz bez Rosji obejść się nie może


Olaf Scholz. Fot. Twitter, @BMF_Bund

NIEMCY PRZECIW NATYCHMIASTOWEMU WSTRZYMANIU IMPORTU ROPY I GAZU Z ROSJI

23 marca 2022|0 Komentarze|bezpieczeństwo i obronaEuropa ZachodniagospodarkapolitykaRosjaWydarzenia |Przez Marek Trojan

Według niemieckiego kanclerza Olafa Scholza, stanowisko Niemiec w kwestii dla natychmiastowego wstrzymania importu energii z Rosji z powodu wojny na Ukrainie pozostaje niezmienne.

Kanclerz Niemiec Olaf Scholz jest przeciwny natychmiastowemu wstrzymaniu importu ropy i gazu z Rosji, a do wykluczenia Rosji z grupy G20 podchodzi powściągliwie.

Przekaż swój 1% na Kresy.pl

Fundacja Kompania Kresowa KRS 0000350493

PRZEKAŻ 1% PODATKU

Według agencji dpa, w obecnym czasie, poprzedzającym szczyty UE, G7 i NATO w Brukseli, kanclerz Niemiec Olaf Scholz „trzyma się swojego wyraźnego „nie” dla natychmiastowego wstrzymania importu energii z Rosji z powodu wojny na Ukrainie”.

Miesięczny koszt funkcjonowania portalu Kresy.pl wynosi 22 tys. PLN. Do tej pory zebraliśmy:

9276.09 PLN    (42.16%)

Nr konta: 60 1020 1097 0000 7302 0195 3702

WSPIERAJ KRESY.PL

We wtorek, po spotkaniu z przewodniczącą Parlamentu Europejskiego Robertą Metsolą, szef niemieckiego rządu federalnego oświadczył, że w tej kwestii stanowisko Niemiec „pozostaje niezmienne”. Podobną postawę wykazują też inne państwa członkowskie UE, których zależność od rosyjskiej energii jest jeszcze większa.

Nikt nie powinien być w tym względzie pozostawiony samemu sobie – podkreślił kanclerz Niemiec. Był zarazem powściągliwy wobec wyartykułowanego przez Polskę wezwania do wykluczenia Rosji z grupy G20, czyli dwudziestu najważniejszych uprzemysłowionych państw świata . Jego zdaniem, tego rodzaju kwestia powinna być przedyskutowana wspólnie, przez członków Grupy i rozstrzygnięta „nie indywidualnie i pojedynczo”, dodając, że „jesteśmy zajęci czymś innym niż wspólne spotkania”. Polska nie należy do grupy G20.

Czytaj także: Niemcy kupią LNG z Kataru. Uzgodniono „długoterminowe partnerstwo energetyczne”

Jak podawaliśmy, wicekanclerz Niemiec Robert Habeck uważa, że w okresie od jesieni do końca br. Niemcom uda się uniezależnić kolejno od importu węgla i ropy z Rosji. Podkreślił, że przypadku gazu będzie to możliwie dopiero po wybudowaniu terminali LNG. Sprzeciwił się zarazem zakazowi importu rosyjskich surowców.

Z kolei w niedzielnym wywiadzie dla telewizji ARD Habeck powiedział: „Gorzka wiadomość jest taka, że nadal potrzebujemy rosyjskiego gazu”, ponieważ nie są jasne szczegóły partnerstwa z Katarem. Wicekanclerz zaznaczył, że rząd federalny potrzebuje trochę więcej czasu, by uniezależnić się od rosyjskiego gazu.

Zobacz także: LNG z USA wypiera gaz z Rosji. Wielkie zyski amerykańskich firm

rmf24.pl / Kresy.pl

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.