Nawalnemu Kreml dołożył 9 lat kolonii karnej


Aleksiej Nawalny w sądzie. Fot. TASS

ALEKSIEJ NAWALNY SKAZANY NA 9 LAT KOLONII KARNEJ O ZAOSTRZONYM RYGORZE

22 marca 2022|0 Komentarze|politykaRosjaWydarzenia |Przez Krzysztof Janiga

Czołowy rosyjski krytyk Kremla Aleksiej Nawalny został skazany na 9 lat kolonii karnej o zaostrzonym rygorze.

Sąd skazał we wtorek na 9 lat pozbawienia wolności w kolonii karnej o zaostrzonym rygorze oraz grzywnę w wysokości 1,2 miliona rubli rosyjskiego opozycjonistę i czołowego krytyka Kremla Aleksieja Nawalnego.

Przekaż swój 1% na Kresy.pl

Fundacja Kompania Kresowa KRS 0000350493

PRZEKAŻ 1% PODATKU

Opozycjonistę uznano za winnego defraudacji funduszy zbieranych na działalność jego organizacji – Fundacji Walki z Korupcją, Fundacji Obrony Praw Obywateli, Sztabów Nawalnego – oraz na kampanię prezydencką w 2018 roku. Nawalny jakoby wykorzystał zgromadzone środki w kwocie prawie 2,7 mln rubli na zaspokajanie osobistych potrzeb i „ekstremizm”.

W tym samym procesie Nawalny został uznany winnym obrazy sądu podczas procesu o obrazę weterana wojennego.

Opozycjonista nie przyznawał się do winy i uznał proces za sfingowany. Jego obrona wnioskowała o uniewinnienie. Z kolei prokuratura domagała się dla Nawalnego 13 lat kolonii karnej o zaostrzonym rygorze.

W czasie procesu świadek oskarżenia Wiktor Worożanko odwołał swoje zeznania przeciw Nawalnemu składane w śledztwie i oświadczył, że proces jest „absurdalny i wyreżyserowany”. Później świadek opuścił Rosję.

Proces odbywał się w kolonii karnej w Pokrowie w obwodzie włodzimierskim, gdzie Nawalny odbywa karę 2,5 roku w tzw. sprawie Yves Rocher.

НАВАЛЬНЫЙ ЯВНО СПОКОЕН ПРИ ЧТЕНИИ ПРИГОВОРА. ЖЕЛЕЗНОЙ СИЛЫ ВОЛИ ЧЕЛОВЕК. НЕТ НИКАКИХ СОМНЕНИЙ, ЧТО НИ ОДИН ДОВОД ЗАЩИТЫ СУДЬЯ НЕ УЧТЕТ И ЗАЧИТАЕТ РОВНО ТО, ЧТО ЕЙ СКАЖУТ ИЗ ПУТИНСКОЙ АДМИНИСТРАЦИИ. ЭТО НЕ ПРАВОСУДИЕ, ЭТО ПОЗОР. ВИДЕО: @T_FELG (МЕДИАЗОНА) PIC.TWITTER.COM/SCHLSMXKEI

— СОБОЛЬ ЛЮБОВЬ (@SOBOLLUBOV) MARCH 22, 2022

Po uznaniu za winnego, ale przed wydaniem wyroku, Nawalny odniósł się do rosyjskiej inwazji na Ukrainę mówiąc, że „walka z tą wojną jest obowiązkiem każdego”.

Po wyjściu z sali rozpraw adwokaci Nawalnego powiedzieli, że po uprawomocnieniu się wyroku Nawalny zostanie przewieziony do kolonii o zaostrzonym rygorze. Zapowiadali odwołanie się od dzisiejszego wyroku.

Miesięczny koszt funkcjonowania portalu Kresy.pl wynosi 22 tys. PLN. Do tej pory zebraliśmy:

9276.09 PLN    (42.16%)

Nr konta: 60 1020 1097 0000 7302 0195 3702

WSPIERAJ KRESY.PL

Aleksiej Nawalny wrócił w styczniu 2021 roku do Moskwy z Berlina, gdzie był leczony po otruciu chemicznym środkiem bojowym „Nowiczok”. Na lotnisku Szeremietiewo podczas kontroli paszportowej został zatrzymany pod zarzutem niewypełniania warunków zawieszenia wyroku w sprawie Yves Rocher. 2 lutego 2021 sąd zadecydował o odwieszeniu jego wyroku w efekcie czego Nawalny trafił do Kolonii Karnej nr 2 w Pokrowie w obwodzie włodzimierskim.

Organizacje kierowane przez Nawalnego zostały w Rosji zdelegalizowane względnie uznane za „ekstremistyczne”. Większość jego najbliższych współpracowników wyjechała za granicę w obawie przed represjami.

Kresy.pl / Interfax / novayagazeta.ru / politico.eu / polsatnews.pl

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.