Polskie problemy demograficzne zdaniem holenderskiego dziennika


Photo by Ivan Samkov on Pexels.com

Uchodźcy, Ukraina, źr. Nexta (Twitter)

HOLENDERSKI DZIENNIK: POLSKA BĘDZIE MIAŁA PROBLEM ZE WZROSTEM POPULACJI KRAJU O CO NAJMNIEJ 10 PROC.

20 marca 2022|0 Komentarze|PolskaPolskaspołeczeństwoWydarzenia |Przez Mateusz Pławski

Polski rząd będzie musiał zmierzyć się z problemem wzrostu populacji kraju o co najmniej 10 proc. – zwraca uwagę w weekendowym wydaniu holenderski dziennik „NRC”.

Niezliczona rzesza Polaków otworzyła swe domy, by przyjąć nieznajomych – zwraca uwagę holenderski dziennik NRC, na który powołuje się PAP. Medium podkreśla, że „liczba próśb o pomoc, zakwaterowanie czy transport zamieszczanych na Facebooku i Telegramie rośnie każdego dnia”. NRC zauważa, że polski rząd udziela pomocy finansowej ukraińskim uchodźcom, oraz Polakom, którzy im pomagają, jednak potrzeby są ogromne. Gazeta zaznacza, że Polska będzie musiała zmierzyć się z problemem wzrostu populacji kraju o co najmniej 10 proc.

Przekaż swój 1% na Kresy.pl

Fundacja Kompania Kresowa KRS 0000350493

PRZEKAŻ 1% PODATKU

Zobacz także: Czechy ogłosiły, że nie są w stanie już przyjmować uchodźców

„300 tys. Ukraińców znalazło schronienie w Warszawie a Kraków przyjął co najmniej 100 tys. uchodźców: w hotelach, salach wykładowych, kościołach i na dworcach” – pisze NRC.

Dziennik bardzo pozytywnie ocenia zaangażowanie Polaków w pomoc uchodźcom z Ukrainy. Medium zastanawia się jednocześnie, jak długo Polacy będą w stanie pomagać na tak ogromną skalę uchodźcom. NRC podkreśla, że polski rząd będzie musiał zmierzyć się z problemem wzrostu populacji kraju o co najmniej 10 proc.

Straż graniczna poinformowała w niedzielę, że od 24 lutego br. z Ukrainy do Polski wjechało już 2 080 978 osób.

Zobacz także: Terrorystka zatrzymana na granicy polsko-ukraińskiej. Kryła się wśród uchodźców

Miesięczny koszt funkcjonowania portalu Kresy.pl wynosi 22 tys. PLN. Do tej pory zebraliśmy:

8756.09 PLN    (39.8%)

Nr konta: 60 1020 1097 0000 7302 0195 3702

WSPIERAJ KRESY.PL

W pierwszej połowie marca Sejm przyjął ustawę o pomocy obywatelom Ukrainy w związku z konfliktem zbrojnym na terytorium tego państwa. W specustawie znalazły się regulacje związane m.in. z kwestią legalności pobytu ukraińskich uchodźców w Polsce, oraz udzielaną im pomocą.

Przyjęta specustawa o pomocy obywatelom Ukrainy w związku z konfliktem zbrojnym na terytorium tego państwa reguluje m.in. kwestie związane z legalności pobytu ukraińskich uchodźców w Polsce, oraz udzielaną im pomocą. Regulacje przewidują, że ukraińscy uchodźcy, którzy przybyli do Polski będą mogli m.in. otrzymać numer PESEL. Ich pobyt w Polsce będzie uznawany za legalny przez 18 miesięcy.

Legalny jest również pobyt dzieci urodzonych już w Polsce przez Ukrainki, które uciekły przed wojną. Ukraińcy zyskali możliwość podjęcia tutaj pracy i uzyskania dostępu do opieki zdrowotnej. Ukraińscy uczniowie oraz studenci mogą kontynuować naukę w polskich szkołach i uczelniach. Specustawa zaostrza także kary za przestępstwa związane z handlem ludźmi oraz sutenerstwem popełnione w czasie wojny na Ukrainie.

Osobom i podmiotom, które zapewnią zakwaterowanie i wyżywienie uchodźcom z Ukrainy wypłacane będą świadczenia pieniężne w kwocie 40 zł dziennie, czyli ok 1200 zł miesięcznie. Okres wypłacania świadczenia będzie wynosił maksymalnie 60 dni. Uchodźcy z Ukrainy także otrzymają pomoc finansową. Otrzymają jednorazowo 300 zł (na osobę).

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia

WSPIERAM KRESY.PL

Zobacz także: Poczta Polska udostępni bezpłatne karty SIM i darmowe pakiety sieci Plus dla obywateli Ukrainy

Specustawa wraz z poprawkami została przyjęta przez Senat. Jedna z senackich poprawek zakłada, że osoba objęta przepisami ustawy nie musi przybyć do Polski bezpośrednio z terytorium Ukrainy.

Inna poprawka zakłada, że pomocą zostają objęte także osoby, które przybyły z Ukrainy, nie są obywatelami tego państwa ani obywatelami Polski, lecz miały na Ukrainie zezwolenie na pobyt stały lub status uchodźcy. Kolejna poprawka objęła pomocą również Białorusinów, którzy uciekli z Ukrainy.

Zobacz także: Państwowa spółka udostępni 650 mieszkań uchodźcom z Ukrainy. Polskie rodziny muszą poczekać

pap / Kresy.pl

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.