ZEA przetestowały THAAD


Photo by Pixabay on Pexels.com

THAAD. Fot. mda.mil

ZEA: BOJOWY DEBIUT SYSTEMU PRZECIWRAKIETOWEGO THAAD [+VIDEO]

24 stycznia 2022|0 Komentarze|bezpieczeństwo i obronaBliski WschódWydarzenia |Przez Mateusz Pławski

W nocy z 16-17 stycznia należący do Zjednoczonych Emiratów Arabskich (ZEA) system przeciwrakietowy THAAD (Terminal High Altitude Area Defense) przechwycił rakietowy pocisk balistyczny średniego zasięgu, wystrzelony przez jemeńskie milicje Huti. To pierwsze znane użycie tego systemu amerykańskiej produkcji w operacji wojskowej.

Do przechwycenia doszło w emiracie Al Dhafra, który leży w zachodniej części ZEA. Celem ataku miała być instalacja naftowa, która znajduje się w pobliżu bazy lotniczej Al Dhafra. Stacjonują tam także siły amerykańskie i francuskie. Zdarzenie miało miejsce w nocy z 16-17 stycznia. System THAAD przechwycił rakietowy pocisk balistyczny średniego zasięgu, wystrzelony przez jemeńskie milicje Huti – informuje portal Defense News. System THAAD jest produkowany przez amerykański koncern Lockheed Martin.

Przekaż swój 1% na Kresy.pl

Fundacja Kompania Kresowa KRS 0000350493PRZEKAŻ 1% PODATKU

W ataku użyto pocisków kierowanych, rakiet balistycznych i dronów. Zginęło trzech cywilów, sześciu innych odniosło rany – poinformował ambasador ZEA w USA, Yousef Al Otaiba.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia50 ZŁ100 ZŁ200 ZŁ500 ZŁPRZEKAŻ DAROWIZNĘhttps://www.youtube.com/embed/-GtLj3DOyKc?start=23&feature=oembed&wmode=opaque&rel=0

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparciaWSPIERAM KRESY.PL

Zjednoczone Emiraty Arabskie to kluczowy członek koalicji kierowanej przez Arabię ​​Saudyjską, która w 2015 roku przystąpiła do wojny domowej w Jemenie. Nastąpiło to po tym, jak Huti w 2014 roku najechali stolicę Jemenu, Sanę, i odsunęli prezydenta kraju od władzy. Chociaż ZEA w dużej mierze wycofały swoje siły z konfliktu, nadal są mocno zaangażowane we wsparcie lokalnych milicji w Jemenie.

System THAAD przeznaczony jest do niszczenia pocisków balistycznych krótkiego, średniego a częściowo interkontynentalnych w ostatniej fazie ich lotu. Zasięg pocisków THAAD to 200 km. Niszczą on wrogie rakiety poprzez bezpośrednie uderzenie. Na każdej ciężarówce znajduje się dziewięć wyrzutni i dziesięć pocisków przeciwrakietowych.

USA rozmieściły THAAD na Guam, w Izraeluw Korei Południowej i Japonii. W 2017 roku Arabia Saudyjska zamówiła system THAAD. ZEA były pierwszym zagranicznym klientem systemu i przeszkoliły z jego obsługi swoje pierwsze jednostki w 2015 i 2016 roku.

Zobacz także: Korea Południowa: mieszkańcy Soseong-ri nie chcą systemu THAAD

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparciaWSPIERAM KRESY.PL

Zobacz także: Chiny zapowiadają odwet, jeżeli USA rozmieszczą THAAD w Korei

Armia ZEA eksploatuje siedem baterii THAAD.

W październiku 2020 roku Amerykanie informowali o udanym zestrzeleniu rakiety-celu przez zintegrowane systemy obrony przeciwrakietowej Patriot i THAAD podczas testów. W 2019 roku przeprowadzono pierwszy test zdalnego odpalenia pocisku przechwytującego systemu THAAD. Oficjalnie zakończył się sukcesem i był ważnym krokiem na drodze do zapewnienia możliwości działania wyrzutni bez połączenia z radarami i systemami kontroli ognia.

defensenews.com / Kresy.pl

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.