Awantury o pasje Putina


Photo by Magda Ehlers on Pexels.com

ONET W OGNIU KRYTYKI ZA ARTYKUŁ O SPORTOWYCH PASJACH PUTINA

23 stycznia 2022|0 Komentarze|politykaPolskaPolskaspołeczeństwoWydarzenia |Przez Mateusz Pławski

Portal Onet.pl opublikował w sobotę artykuł opisujący sportowe pasje prezydenta Rosji Władimira Putina. Materiał spotkał się z krytyką w przestrzeni publicznej, w związku z możliwością rosyjskiej inwazji na Ukrainę. Portal zmienił tytuł i pierwszy akapit tekstu. Redakcja Onetu nie odniosła się do sprawy.

Opublikowany w sobotę na portalu Onet.pl artykuł nosił pierwotnie tytuł: „Władimir Putin uprawia wiele dyscyplin sportu. Jeździ konno, gra w hokeja i ma czarne pasy sztuk walki”. W leadzie tekstu napisano: „Władimir Putin to nie tylko polityk, ale także pasjonat sportu. Rosyjska głowa państwa od dzieciństwa trenuje sztuki walki i posiada czarny pas w taekwondo czy karate Kyokushin. Poza tym 69-latek lubi hokej na lodzie oraz jeździectwo czy wędkarstwo”. W niedzielę rano artykuł miał już zmieniony tytuł: „Sport do ocieplania wizerunku. Jak to Władimir Putin robi z siebie sportowca na medal”.

Przekaż swój 1% na Kresy.pl

Fundacja Kompania Kresowa KRS 0000350493PRZEKAŻ 1% PODATKU

Początek tekstu także został zmieniony: „Czarny pas w taekwondo czy karate Kyokushin, efektowne rzuty w judo. Do tego jazda konno w stylu najlepszych kowbojów z Dzikiego Zachodu i hokejowy kij w rękach. Co jakiś czas – dla ocieplenia wizerunku – prezydent Rosji Władimir Putin robi z siebie sportowca na medal”.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia50 ZŁ100 ZŁ200 ZŁ500 ZŁPRZEKAŻ DAROWIZNĘ

Materiał Onetu spotkał się z falą krytyki w przestrzeni publicznej.

Jako pierwszy na publikację zwrócił uwagę na Twitterze Marcin Dobski z Salon24.pl. „Ciepły człowiek, pasjonat, sportowiec. Kocha też zwierzęta” – napisał. Skomentował później także modyfikację artykułu: „W kategorii ‚metamorfoza artykułu’ złoty medal dla Onetu”.

W KATEGORII „METAMORFOZA ARTYKUŁU” ZŁOTY MEDAL DLA ONETU. HTTPS://T.CO/JEXJNMC61S PIC.TWITTER.COM/4IMT87MDYZ

—MARCIN DOBSKI (@SZACHMAD) JANUARY 23, 2022

Do publikacji Onet.pl odniósł się wiceminister spraw zagranicznych Paweł Jabłoński. „Dziś na @onetpl ocieplanie wizerunku Władimira Putina, pasjonata sportu, mistrza hokeja i wschodnich sztuk walki, kochającego ojca który dla córki zrobiłby wszystko” – napisał.

DZIŚ NA @ONETPL OCIEPLANIE WIZERUNKU WŁADIMIRA PUTINA, PASJONATA SPORTU, MISTRZA HOKEJA I WSCHODNICH SZTUK WALKI, KOCHAJĄCEGO OJCA KTÓRY DLA CÓRKI ZROBIŁBY WSZYSTKO.

AUTOR: MACIEJ FRĄCKIEWICZ.
REDAKTOR NACZELNY: @BWEGLARCZYK
NIE WSTYD? PIC.TWITTER.COM/DP2U77EAQ1

— PAWEŁ JABŁOŃSKI (@PAWELJABIONSKI) JANUARY 22, 2022

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparciaWSPIERAM KRESY.PL

Skomentował także modyfikację tytułu i początku tekstu. „I proszę: nad ranem artykuł został cichaczem zmieniony. Bez słowa wytłumaczenia, bez przeprosin, bez informacji, czy autor poniesie konsekwencje. Ot, dopisali kilka zdań o tym jak to Putin wykorzystuje media (ciekawe jakie) do swojej propagandy” – napisał.

I PROSZĘ: NAD RANEM ARTYKUŁ ZOSTAŁ CICHACZEM ZMIENIONY. BEZ SŁOWA WYTŁUMACZENIA, BEZ PRZEPROSIN, BEZ INFORMACJI, CZY AUTOR PONIESIE KONSEKWENCJE. OT, DOPISALI KILKA ZDAŃ O TYM JAK TO PUTIN WYKORZYSTUJE MEDIA (CIEKAWE JAKIE🤔) DO SWOJEJ PROPAGANDY.@BWEGLARCZYK CHYBA LICZY, ŻE… HTTPS://T.CO/Z74RAODBB9 PIC.TWITTER.COM/IBZTLRMI56

—PAWEŁ JABŁOŃSKI (@PAWELJABIONSKI) JANUARY 23, 2022

„Text Onetu sponsorowany przez ruską ambasadę czy udziałowców Nord Stream 2? Pytam, bo wzrok mi się popsuł i nie widzę oznaczenia kto sponsorował… – napisał Wojciech Wybranowski, redaktor „Głosu Wielkopolskiego”.

„O relacjach Rosja-Niemcy można się dużo dowiedzieć śledząc timing publikacji quizów i tekstów Onetu ocieplających wizerunek Putina” – sprawę skomentował Daniel Liszkiewicz z TVP.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparciaWSPIERAM KRESY.PL

Komentarz zamieszczono także na profilu Ośrodka Myśli Politycznej. „Od tygodni szukaliśmy analizy sportowych pasji Putina, bo brakowało nam tych fundamentalnie ważnych informacji w perspektywie jego najazdu na Ukrainę. Wszyscy z niezrozumiałych powodów omijali ten temat. Wszyscy, ale nie Onet. Dobrze, że go mamy” – napisano.

OD TYGODNI SZUKALIŚMY ANALIZY SPORTOWYCH PASJI PUTINA, BO BRAKOWAŁO NAM TYCH FUNDAMENTALNIE WAŻNYCH INFORMACJI W PERSPEKTYWIE JEGO NAJAZDU NA UKRAINĘ. WSZYSCY Z NIEZROZUMIAŁYCH POWODÓW OMIJALI TEN TEMAT. WSZYSCY, ALE NIE ONET. DOBRZE, ŻE GO MAMY. PIC.TWITTER.COM/CTKLHN5OW8

—OŚRODEK MYŚLI POLITYCZNEJ (@OMPKRAKOW) JANUARY 22, 2022

„Ps. Może jest szansa na podobny artykuł o sportowych hobby Kim Dzong Una? Gdyby groził ostrzałem rakietowym Seulu, taki tekst byłby bardzo potrzebny. Ale chyba nie ma co się martwić, redakcja czuwa” – dodano.

NIE, NO KURCZĘ.. JA CHYBA ŚNIĘ… ZAPYTAJCIE WĘGLARCZYKA (BO MNIE ZBANOWAŁ), KTO Z GÓRY KAŻE ONETOWI W TAKICH MOMENTACH OCIEPLAĆ WIZERUNEK PUTINA? PIC.TWITTER.COM/IRJWLZNXID

—GRZEGORZ KUCZYNSKI (@KUCZYNSKIG) JANUARY 22, 2022

JEST 1938 ROK. ONET ROZPŁYWA SIĘ NAD MALARSKICH TALENTAMI PEWNEGO EUROPEJSKIEGO PRZYWÓDCY PIC.TWITTER.COM/DIHMOSWO1F

—GRZEGORZ KUCZYNSKI (@KUCZYNSKIG) JANUARY 22, 2022

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparciaWSPIERAM KRESY.PL

Przypomnijmy, że w marcu ubiegłego roku Onet.pl powielił łukaszenkowską propagandę nt. Polaków na Białorusi. Opisując ich sytuację portal powołał się jedynie na rządowe media i białoruską prokuraturę. Na sprawę zwrócił uwagę na swoim Twitterze podsekretarz stanu w MSZ Marcin Przydacz.

W 2020 roku portal Onet.pl tuż przed Bożym Narodzeniem opublikował artykuł o tym, jak Święta obchodzili m.in. żołnierze III Rzeszy, ilustrując go fotografią Wehrmachtu. Po fali krytyki tekst usunięto, a redaktor naczelny zamieścił krótkie przeprosiny.

Kresy.pl

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.