Rosyjskie atakowanie amerykańskich obiektów kosmicznych


Satelita, zdj. ilustr. Fot. Bharatw com

ROSJA I CHINY CODZIENNIE ATAKUJĄ AMERYKAŃSKIE SATELITY – TWIERDZI DOWÓDCA SIŁ KOSMICZNYCH USA

30 listopada 2021|0 Komentarze|Amerykabezpieczeństwo i obronaRosjaWydarzenia |Przez Marek Trojan

Jak twierdzi dowódca Sił Kosmicznych USA, amerykańskie satelity na orbicie są celem codziennych ataków ze strony Chin i Rosji. Uważa też, że Chiny prześcignęły Rosję w kosmicznych wyścigu zbrojeń.

Wwywiadzie dla „Washington Post” generał David Thompson, wiceszef operacji kosmicznych Sił Kosmicznych USA powiedział, że amerykańskie satelity rządowe co dnia zmagają się z „odwracalnymi” i „niekinetycznymi” atakami ze strony Chin i Rosji. Powiedział, że ataki te są przeprowadzane z użyciem m.in. laserów i zagłuszaczy sygnałów. Ponadto, prowadzone są cyberataki.

Kresowy Przegląd Tygodnia

Zgoda RODO: Wyrażam zgodę na wykorzystywanie przez FUNDACJA KOMPANIA KRESOWA, ul. Gen. Władysława Sikorskiego 166 / 0.03, 18-400 Łomża moich danych osobowych przesłanych w niniejszym formularzu w celu otrzymywania informacji drogą elektroniczną.Kanał kontaktu: Adres e-mailMożesz zrezygnować z subskrypcji w dowolnym momencie, klikając link w stopce naszych e-maili.

– Zagrożenia naprawdę rosną i rozszerzają się każdego dnia. To jest ewolucja działań, które trwają od długiego czasu – powiedział gen. Thompson. – Jesteśmy w punkcie, w którym istnieje cały szereg sposobów, za pomocą których nasze systemy kosmiczne mogą być zagrożone – dodał.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia50 ZŁ100 ZŁ200 ZŁ500 ZŁPRZEKAŻ DAROWIZNĘ

Amerykański generał nie odpowiedział jednoznacznie na pytanie, czy dochodziło również do nieodwracalnych ataków na satelity. Powiedział, że w 2019 roku Rosjanie wysłali swoją maszynę „niebezpiecznie blisko” satelity szpiegowskiego USA. Następnie pojazd ten zmienił kurs i przeprowadził próbę broni antysatelitarnej, wyrzucając cel i strzelając do niego pociskiem.

Przeczytaj: USA twierdzą, że Rosjanie testowali pociski mogące zestrzeliwać satelity

Czytaj również: USA: Rosja testuje broń anty-satelitarną umieszczoną w kosmosie

Generał Thompson przyznał też, że Chiny już przegoniły Rosję w kosmicznym wyścigu zbrojeń. Jego zdaniem, Chińczycy czynią szybkie postępy w tej dziedzinie. W jego ocenie, w ciągu kilku lat Chiny przegonią również Stany Zjednoczone. Według niego, już teraz wysyłają one na orbitę dwa razy więcej satelitów niż Amerykanie.

– Wciąż jesteśmy najlepsi na świecie jeśli chodzi o zdolności. Ale oni szybko nas doganiają. Jeśli nie zaadaptujemy swojego podejścia, powinniśmy być zaniepokojeni już pod koniec dekady – powiedział dowódca Sił Kosmicznych USA.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparciaWSPIERAM KRESY.PL

Jak podaje „Washington Post”, przedstawiciele administracji USA zwrócili się do chińskich władz o rozpoczęcie rozmów na temat kontroli zbrojeń nuklearnych oraz zbrojeń w kosmosie. Jednak według strony amerykańskiej, Chiny nie są tym zainteresowane. Jednocześnie, Pekin i Moskwa stoją na stanowisku, że to Stany Zjednoczone są największą przeszkodą w uregulowaniu kosmicznej rywalizacji.

Dodajmy, że tydzień temu na pierwszym kanale rosyjskiej telewizji państwowej otwarcie zagrożono, że Rosja może zniszczyć 32 natowskie satelity systemu nawigacji satelitarnej GPS. Według rosyjskiej stacji, takie uderzenie „oślepiłoby wszystkie ich [NATO – red.] rakiety, samoloty i okręty, nie wspominając o siłach lądowych”.

W połowie listopada br. Rosja oficjalnie potwierdziła przeprowadzenie testu nowej broni anty-satelitarnej. Jak pisaliśmy, według ministra obrony Rosji, skutecznie zniszczono starego satelitę. Test został skrytykowany przez Stany Zjednoczone.

WaPo / Polsatnews.pl / Kresy.pl

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.