Rau otrzymał zaproszenie na Kreml


Siergiej Ławrow i Zbigniew Rau. Fot. MSZ Rosji

SZEF MSZ ZAPROSZONY DO MOSKWY

30 listopada 2021|0 Komentarze|politykaPolskaRosjaWydarzenia |Przez Marek Trojan

Fakt zaproszenia szefa polskiej dyplomacji Zbigniewa Rau do Moskwy potwierdził rzecznik rządu, Piotr Müller. Zaznaczył jednak, że jak na razie nie zapadła decyzja w tej sprawie.

We wtorek rzecznik rządu, Piotr Müller potwierdził wcześniejsze, nieoficjalne doniesienia medialne, według których szef MSZ, Zbigniew Rau, otrzymał zaproszenie do złożenia wizyty w Moskwie.

Kresowy Przegląd Tygodnia

Zgoda RODO: Wyrażam zgodę na wykorzystywanie przez FUNDACJA KOMPANIA KRESOWA, ul. Gen. Władysława Sikorskiego 166 / 0.03, 18-400 Łomża moich danych osobowych przesłanych w niniejszym formularzu w celu otrzymywania informacji drogą elektroniczną.Kanał kontaktu: Adres e-mailMożesz zrezygnować z subskrypcji w dowolnym momencie, klikając link w stopce naszych e-maili.

– Tutaj w tym zakresie żadne decyzje jeszcze nie zapadły, o ile dobrze mi wiadomo — powiedział Müller. Odpowiedział w ten sposób na pytanie o to, kiedy zapadnie decyzja odnośnie tej wizyty. Wcześniej portal wPolityce.pl podał jako potencjalną datę 15 lutego 2022 roku.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia50 ZŁ100 ZŁ200 ZŁ500 ZŁPRZEKAŻ DAROWIZNĘ

Müller mówił też, że ciężko rozmawia się z krajami, u których nie widać dobrej woli. – To znaczy, że dużo ciężej rozmawia się tam, gdzie te rozmowy wydają się, że nie przyniosą skutku. Więc jeżeli chodzi o działania dyplomatyczne wobec Rosji, czy wobec Mińska, to musimy być bardzo ostrożni — powiedział rzecznik rządu.

– My mówimy wprost, że jeżeli by Rosja, czy Białoruś zaprzestały swoich działań, które są niezgodne z prawem międzynarodowym, to oczywiście warto wtedy podjąć działania w celu jakiejś normalnej współpracy – powiedział Müller. Podkreślił zarazem, że obecnie tego nie widać.

Według informacji mediów, wizyta szefa polskiego MSZ w Rosji miałaby się odbyć w ramach przewodnictwa Polski w Organizacji Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie (OBWE), które rozpocznie się z dniem 1 stycznia 2022 r. Jak informuje portal wPolityce.pl, który powołuje się na źródła w resorcie spraw zagranicznych, do spotkania z ministra Zbigniewa Raua z ministrem Sergiejem Ławrowem mogłoby dojść 15 lutego.

Przypomnijmy, że ministrowie spraw zagranicznych Polski i Rosji spotkali się we wrześniu br., przy okazji 76. sesji Zgromadzenia Ogólnego ONZ w Nowym Jorku. Oficjalne relacje z rozmowy nie zawierały bliższych szczegółów. Rosjanie poinformowali, że podczas rozmów „poruszono także pewne kwestie dotyczące stosunków rosyjsko-polskich”, jednak nie podano żadnych dodatkowych informacji.

Było to pierwsze spotkanie szefów MSZ obu krajów od ponad dwóch lat, od maja 2019 roku. Wówczas, w Helsinkach, z Ławrowem spotkał się ówczesny minister spraw zagranicznych, Jacek Czaputowicz. Tamto spotkanie było jednak relacjonowane bardziej szczegółowo.

Onet.pl / Kresy.pl

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.