Zakotwiczanie rosyjskich wpływów w Afryce


Rosyjscy żołnierze w Republice Środkowoafrykańskiej, france24.com

ROSNĄ WPŁYWY ROSJI W CENTRUM AFRYKI – SĄ ŻOŁNIERZE, BĘDZIE ROSYJSKI W SZKOŁACH

29 listopada 2021|0 Komentarze|AfrykapolitykaRosjaWydarzenia |Przez Karol KaźmierczakMON nie ma planu na rozwój armii – generał Skrzypczak, profesor Zapałowski00:00ПопереднійЗупинитиНаступний00:06 / 30:44Увімкнути звукПовноекранний режимКопіювати відео посиланняВідтворити / ЗупинитиВимкнути / Увімкнути звукПовідомити про помилкуМоваMox плеєр

Władze Republiki Środkowoafrykańskiej zadecydowały, że rosyjski będzie nauczany jako jeden z języków obcych w szkołach i na studiach.

Zarządzenie w tej sprawie wydał prezydent Faustin-Archange Touadéra, jak napisał w poniedziałek portal CNC. Zgodnie z jego decyzją w szkołach rosyjski będzie mógł być nauczany w ramach przedmiotu język obcy. Natomiast na uczelniach rosyjski stanie się jednym z obowiązkowych języków obcych zastępując w tej roli hiszpański. Rosyjski będzie nauczany od pierwszego roku studiów.

Kresowy Przegląd Tygodnia

Zgoda RODO: Wyrażam zgodę na wykorzystywanie przez FUNDACJA KOMPANIA KRESOWA, ul. Gen. Władysława Sikorskiego 166 / 0.03, 18-400 Łomża moich danych osobowych przesłanych w niniejszym formularzu w celu otrzymywania informacji drogą elektroniczną.Kanał kontaktu: Adres e-mailMożesz zrezygnować z subskrypcji w dowolnym momencie, klikając link w stopce naszych e-maili.

Minister Szkolnictwa Wyższego RŚ powiedział, że wszystkie przygotowania do nauczania języka rosyjskiego na Uniwersytecie w stołecznym Bangi zostaną zakończone w przyszłym roku akadeimickim, łącznie z programami doskonalenia nauczycieli. W tej kwestii środkowoafrykański minister edukacji ma udać się w styczniu do Moskwy, by uzgodnić działania ze swoim rosyjskim odpowiednikiem. W Bangi oczekują bowiem, że uda się zaangażować pedagogów z Rosji.

Republika Środkowoafrykańskim jest zdestabilizowanym państwem w którym oficjalne władze nie kontrolują całego jego terytorium. W państwie działają bojówki plemienne, dochodzi do konfliktów na tle religijnym. W dodatku władze oskarżają o wywoływanie destabilizacji byłego prezydenta kraju Francoisa Bozize’a, który rządził Republiką Środkowoafrykańską w latach 2003-2013 i został obalony na skutek zbrojnej rebelii.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia50 ZŁ100 ZŁ200 ZŁ500 ZŁPRZEKAŻ DAROWIZNĘ

Tradycyjnie swoje wpływy w Republice Środkowoafrykańskiej zachowywała Francja, dawna kolonialna metropolia. Jednak obecne władze państw uważają, że Francuzi wspierają rebeliantów.

Z tego powodu władze afrykańskiego państwa zaprosiły żołnierzy rosyjskich. Według oświadczeń obu stron żołnierze ci pełnią w Republice Środkowoafrykańskiej wyłącznie zadania szkoleniowe. Jednak gdy pod koniec zeszłego roku nasilenie działalności oddziałów antyrządowych wywołało obawy władz w Bangi przed zamachem stanu natychmiast wystąpiły one o przysłanie dodatkowych 300 rosyjskich żołnierzy. Pojawili się oni w transporterach opancerzonych na ulicach środkowoafrykańskiej stolicy. W kwietniu bieżącego roku rosyjskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych ujawniło, że w RŚ przebywa ponad 500 rosyjskich „doradców wojskowych”.

corbeaunews-centrafrique.com/kresy.pl

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.