Rząd co mógł to zrobił


Jesteś tutaj:Strona główna/Informacje/Polska/[TYLKO U NAS] A. Abramowicz: Wiadomo, że obniżenie akcyzy i podatku nie o…

[TYLKO U NAS] A. ABRAMOWICZ: WIADOMO, ŻE OBNIŻENIE AKCYZY I PODATKU NIE OBNIŻY DRASTYCZNIE CEN. TRZEBA JESZCZE UMOCNIENIA ZŁOTÓWKI I OBNIŻENIA CEN NA ŚWIATOWYCH GIEŁDACH, ALE TO, CO RZĄD MÓGŁ ZROBIĆ, TO ZROBIŁ

29 listopada 2021 20:05/w InformacjePolska
Radio Maryja

Rząd zniósł podatek handlowy na 6 miesięcy na wszystkie paliwa. Także zastała obniżona akcyza na gaz i prąd dla Polaków. Firmy nie mogą liczyć na obniżkę, ale wszystko da możliwość obniżenia cen i zatrzymania, zahamowania inflacji. Wiadomo, że samo obniżenie akcyzy i podatku nie obniży drastycznie cen. Trzeba by było jeszcze umocnienia złotówki czy obniżenia cen na światowych giełdach, ale to, co rząd mógł w tej chwili zrobić, to zrobił – powiedział Adam Abramowicz, Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorców, w poniedziałkowej audycji „Aktualności dnia” na antenie Radia Maryja.

Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorców zwrócił uwagę, że dla części firm, szczególnie mniejszych, 2021 rok jest niezwykle trudny.

– Firmy zostawały zamknięte w związku z walką z COVID-19, kiedy rząd stosował lockdown. Nie wszystkie przedsiębiorstwa otrzymały rekompensatę, choć zdecydowana większość tę pomoc otrzymała. Były momenty, kiedy firmy miały nie taki numer PKD , jak było trzeba, i mimo że były zamknięte, to nie mieściły się w schemacie pomocowym. Później gospodarka została odblokowana. Obecnie firmy nadrabiają straty i nawet te, które były poszkodowane, odzyskują równowagę. Dobrze, że Adam Niedzielski, minister zdrowia, i cały rząd wysnuli wnioski z tego, co było – podkreślił Adam Abramowicz.  

– Minister zdrowia mówi, że to zostało sprawdzone, że działania nie były skuteczne, ale były niezwykle kosztowne. Ten lockdown kosztował 240 mld zł, co daje 25 tys. zł na każdą polską rodzinę. Widzimy, że zamykanie gospodarki po prostu kosztuje. W tej chwili oświadczenia ministra Adama Niedzielskiego, że już zamykać (przedsiębiorstw i poszczególnych branż – red.) rząd nie zamierza, są niezwykle dobrą wiadomością na koniec 2021 roku. Trzeba walczyć z wirusem w inny sposób, wyciągając wnioski z całej historii, patrząc na takie państwa jak Szwecja, która zastosowała trochę inny model walki z wirusem i nie zamyka gospodarki. Nie można zamykać gospodarki, bo gdyby teraz zamknięto gospodarkę, to ponownie firmy, które były unieruchomione, znalazłyby się w ogromnym kryzysie, dla nich byłaby to ekonomiczna śmierć – dodał gość „Aktualności dnia”.     

– Jeśli chodzi o inflację , to rząd podjął bardzo dobre decyzje. Obniżył akcyzę na paliwo, obniżył cenę do ceny minimalnej, którą wymaga Unia Europejska. Rząd zniósł podatek handlowy na 6 miesięcy na wszystkie paliwa. Także zastała obniżona akcyza na gaz i prąd dla Polaków. Firmy nie mogą liczyć na obniżkę, ale wszystko da możliwość obniżenia cen i zatrzymania, zahamowania inflacji – wskazał gość Radia Maryja.

– Wiadomo, że samo obniżenie akcyzy i podatku nie obniży drastycznie cen. Trzeba by było jeszcze umocnienia złotówki czy obniżenia cen na światowych giełdach, ale to, co rząd mógł w tej chwili zrobić, to zrobił. (…) Chcieliśmy, by podatek liniowy  pozostał w takiej formie, w jakiej jest, bo pokazywaliśmy rządzącym, że przyniósł on bardzo dobre wyniki, jeśli chodzi nie tylko o same firmy, ale także o budżet. (…) Nie uzyskaliśmy tego, co chcieliśmy, czyli żeby w ogóle nie podnosić podatku liniowego, ale uzyskaliśmy obniżenie (z pierwotnie planowanej podwyżki) z 9 proc. na 4,9 proc., więc jest to też dość duża ulga dla tych, którzy będą płacić podatek liniowy – podsumował Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorców.

Całą rozmowę z Adamem Abramowiczem w audycji „Aktualności dnia” można odsłuchać [tutaj].  

radiomaryja.pl drukujTagi:Adam Abramowicz

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.