Polska ocena białoruskiego kryzysu


Jesteś tutaj:Strona główna/Informacje/Polska/[TYLKO U NAS] Min. P. Mucha: Nie mamy do czynienia z kryzysem migracyjnym,…

[TYLKO U NAS] MIN. P. MUCHA: NIE MAMY DO CZYNIENIA Z KRYZYSEM MIGRACYJNYM, TYLKO Z KRYZYSEM POLITYCZNYM ŚWIADOMIE WYWOŁANYM PRZEZ REŻIM A. ŁUKASZENKI

29 listopada 2021 22:33/w InformacjePolska
Radio Maryja

Nie mamy do czynienia z kryzysem migracyjnym, tylko mamy do czynienia z kryzysem politycznym świadomie wywołanym przez reżim Alaksandra Łukaszenki (świadczą o tym także propaganda i ostatnie wypowiedzi Aleksandra Łukaszenki). To jest działalność, która ma na celu destabilizację Unii Europejskiej, nie tylko destabilizację Polski. Nie mówimy o sytuacji uchodźców, tylko mówimy o migrantach, którzy zostali przywiezieni na Białoruś pod fałszywym pretekstem, że bezpośrednio z Białorusi będą mogli przez Polskę przejechać do państw Europy Zachodniej, w szczególności do Niemiec – mówił minister Paweł Mucha, doradca prezydenta RP Andrzeja Dudy, w poniedziałkowej audycji „Aktualności dnia” na antenie Radia Maryja.

Reżim Alaksandra Łukaszenki podejmuje kolejne działania propagandowe, by zatrzymać migrantów na terytorium Białorusi. Polska dyplomacja reaguje. W ciągu tygodnia premier Mateusz Morawiecki odwiedził 11 państw i rozmawiał z kilkunastoma przywódcami. [czytaj więcej]

Aleksander Łukaszenka, podczas spotkania dotyczącego kwestii bezpieczeństwa wojskowego w resorcie obrony, oskarżył Polskę i Litwę o „zabijanie migrantów i chęć rozbicia Unii Europejskiej”.

Minister Paweł Mucha zwrócił uwagę, że prezydent Andrzej Duda jest bardzo aktywny, jeśli chodzi o zainteresowanie i działanie w związku z sytuacją na granicy polsko-białoruskiej.

– Pan prezydent jest bardzo aktywny w tym zakresie. Wiemy, że poza spotkaniami i rozmowami, które mają miejsce z NATO, chociażby wizyta pana prezydenta w kwaterze głównej NATO i rozmowa z Jensem Stoltenbergiem , sekretarzem generalnym NATO. Pan prezydent jest w stałym kontakcie z prezydentami państw Grupy Wyszehradzkiej  [więcej] – powiedział gość Radia Maryja. 

Doradca prezydenta RP Andrzeja Dudy podkreślił, że prezydent bardzo aktywnie utrzymuje kontakt z partnerami zachodnimi.

– Odbywają się rozmowy telefoniczne, ale także są bezpośrednie rozmowy (z prezydentem Francji , z prezydentem Niemiec czy z prezydentem Ukrainy). Pan prezydent, bazując na sprawach bezpieczeństwa, przedstawia wiedzę, którą ma w związku z monitorowaniem na bieżąco sytuacji na granicy, ale też utrwala to wspólne stanowisko, które – jak wiemy – jest wspólnym stanowiskiem i Unii Europejskiej, i NATO . Wskazujemy na bieżące zagrożenia i podtrzymujemy solidarność z innymi. Działania pana prezydenta oraz działania podejmowane przez pana premiera Mateusza Morawieckiego, przez polski rząd, przez naszą służbę zagraniczną pozwoliły doprowadzić do sytuacji solidarności, jeżeli chodzi o bezpieczeństwo granicy – wskazał Paweł Mucha.

– Fizycznie bezpieczeństwo zapewniają funkcjonariusze Straży Granicznej , żołnierze Wojska Polskiego oraz funkcjonariusze Polskiej Policji za co jesteśmy im ogromnie wdzięczni i którym bezpośrednio na granicy dziękował pan prezydent – dodał.

– Jeżeli cudzoziemiec znajduje się na terytorium Rzeczpospolitej, mamy na względzie aspekt humanitarny i zabezpieczenie podstawowych potrzeb. W placówkach Straży Granicznej są koordynatorzy i jest przygotowana odpowiednia pomoc. Bezpośrednia pomoc z zabezpieczeniem medycznym jest zapewniana. (…) Nie mamy do czynienia z kryzysem migracyjnym, tylko mamy do czynienia z kryzysem politycznym świadomie wywołanym przez reżim Aleksandra Łukaszenki (świadczą także o tym propaganda i ostatnie wypowiedzi Aleksandra Łukaszenki). To jest działalność, która ma na celu destabilizację Unii Europejskiej, nie tylko destabilizację Polski. Nie mówimy o sytuacji uchodźców, tylko mówimy o migrantach, którzy zostali przywiezieni na Białoruś pod fałszywym pretekstem, że bezpośrednio z Białorusi będą mogli przez Polskę przejechać do państw Europy Zachodniej, w szczególności do Niemiec – powiedział gość Radia Maryja.

Prezydent Andrzej Duda w swoich działaniach skupia się przede wszystkim na bezpieczeństwie wszystkich polskich obywateli.

– Oczekujemy, że jest pełne wsparcie dla tych, którzy każdego dnia i każdej nocy bronią bezpieczeństwa naszego państwa, którzy pełnią służbę na granicy (polsko-białoruskiej – red.) – podsumował doradca prezydenta RP Andrzeja Dudy.

Całą rozmowę z udziałem ministra Pawła Muchy w audycji „Aktualności dnia” można odsłuchać [tutaj].

radiomaryja.pl

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.