Polska kultura upowszechnia narodową tożsamość


Jesteś tutaj:Strona główna/Informacje/Polska/[TYLKO U NAS] Prof. W. Wysocki: Sztuka i kultura wzięła na siebie funkcjonowanie p…

[TYLKO U NAS] PROF. W. WYSOCKI: SZTUKA I KULTURA WZIĘŁA NA SIEBIE FUNKCJONOWANIE POLSKIEJ PAŃSTWOWOŚCI POZA JEJ GRANICAMI. TAM KSZTAŁTOWAŁA SIĘ POLSKA ŚWIADOMOŚĆ

29 listopada 2021 22:47/w InformacjePolska
Radio Maryja

Sztuka i kultura wzięła na siebie funkcjonowanie polskiej państwowości poza jej granicami. Tam powstawały najpiękniejsze utwory. Tam kształtowała się polska świadomość, także ta, że jesteśmy narodem wybranym, który stworzony jest do wielkich celów – powiedział prof. dr hab. Wiesław Jan Wysocki, kierownik Katedry Historii XIX i XX wieku na Wydziale Nauk Historycznych UKSW, w poniedziałkowej audycji „Aktualności dnia” na antenie Radia Maryja.

Dokładnie 191 lat temu w Warszawie rozpoczęło się Powstanie Listopadowe. Gość „Aktualności dnia” wskazał, że wybuch tego powstania był momentem przełomowym. Zwrócił również uwagę, że w czasie Wielkiej Emigracji nie utracono polskiej kultury.

– To był okres romantyzmu polskiego, wielkiego przełomu w naszej świadomości. W Polsce zwieńczeniem romantyzmu było
Powstanie Listopadowe. Potem romantyzm w ramach Wielkiej Emigracji przeniósł się poza granice kraju, w której uczestniczyły polskie elity tworząc „Polskę poza Polską” –
 zaznaczył.

Prof. dr hab. Wiesław Jan Wysocki zwrócił uwagę, że powstanie skierowane było przeciwko Imperium Rosyjskiemu. Główną przyczyną jego wybuchu było nieprzestrzeganie przez carów Imperium Rosyjskiego postanowień konstytucji z 1815 roku.

– Po klęsce Napoleona pod Moskwą, Księstwo Warszawskie stało się królestwem kongresowym, zwanym Królestwem Polskim, z własną konstytucją – jedyną w imperium rosyjskim. Polska była w tym czasie pod władzą cara rosyjskiego. Jednak po kilku latach car rosyjski złamał konstytucję. W związku z tym powstawały różnego rodzaju spiski. W konsekwencji aresztowano i zakazywano działalności różnych instytucji polskich – podkreślił historyk.

Z powodu upadku zrywu niepodległościowego nastąpiła Wielka Emigracja, a autonomia Królestwa Polskiego została ograniczona.

Kierownik Katedry Historii XIX i XX wieku na Wydziale Nauk Historycznych UKSW przypomniał słowa prof. Jerzego Łojka, który podkreślił, że Powstanie Listopadowe miało szansę zwycięstwa.

– Prof. Jerzy Łojek, skupiając się na badaniach Powstania Listopadowego, nazwał je „powstaniem niespełnionych nadziei”. Udokumentował, jak wielkie były szanse – także przy pewnych sprzyjających koniunkturach międzynarodowych – na to, by powstanie mogło przynieść wielkie owoce, gdyby było dobrze poprowadzone – zaznaczył gość Radia Maryja.  

Całą rozmowę z udziałem prof. dr. hab. Wiesławem Janem Wysockiego z audycji „Aktualności dnia” można odsłuchać [tutaj]. 

radiomaryja.pl drukujTagi:powstanie listopadoweprof. dr hab. Wiesław Jan Wysocki

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.