Dziennikarskie strzelanie z haubicy


Jurij Butusow. Źr. Facebook (screan)

AFERA NA UKRAINIE – DZIENNIKARZ STRZELAŁ Z BRONI ZAKAZANEJ PRZEZ POROZUMIENIA MIŃSKIE [+VIDEO]

29 listopada 2021|0 Komentarze|bezpieczeństwo i obronapolitykaUkrainaWydarzenia |Przez Krzysztof Janiga

https://imasdk.googleapis.com/js/core/bridge3.489.0_pl.html#goog_766226197MON nie ma planu na rozwój armii – generał Skrzypczak, profesor ZapałowskiКопіювати відео посиланняВідтворити / ЗупинитиВимкнути / Увімкнути звукПовідомити про помилкуМоваMox плеєрADVERTISEMENT

Znany ukraiński dziennikarz opublikował w sieci nagranie, na którym strzela z haubicy. Ukraińskie Państwowe Biuro Śledcze (DBR) wszczęło w tej sprawie dochodzenie.

Jurij Butusow, znany ukraiński dziennikarz zajmujący się tematyką bezpieczeństwa, redaktor naczelny portalu Censor.net, zamieścił w sobotę na Facebooku nagranie, na którym widać, jak ubrany w wojskowy ubiór strzela z haubicy.

Kresowy Przegląd Tygodnia

Nagranie zostało opublikowane w czwartą sobotę listopada – w dzień, w którym Ukraina obchodzi Dzień Pamięci Ofiar Wielkiego Głodu – sztucznego głodu wywołanego w ZSRR przez komunistów w latach 30. XX wieku. „Za każde ziarenko w 1933 roku, za każdą ofiarę sowieckich represji, po rosyjskich okupantach – ognia!” – powiedział Butusow, po czym oddał strzał z haubicy.

W opisie wideo na Facebooku dziennikarz przyznał, że „prawdopodobnie” jest „zamieszany w śmierć jakichś ludzi na Donbasie”, ale wyłącznie „rosyjskich okupantów, terrorystów i morderców narodu ukraińskiego”. Dopiero po kilku godzinach dokonał edycji tekstu i dopisał, że nagranie zostało wykonane „bardzo dawno” podczas ćwiczeń obrony terytorialnej w „zgodzie z obowiązującymi konwencjami i zakazami”.

W niedzielę ukraińskie Państwowe Biuro Śledcze (DBR) ogłosiło, że zbada nagranie zamieszczone przez Butusowa w ramach wszczętego postępowania karnego. DBR zaznaczyło, że Butusow wystrzelił z haubicy kalibru 152mm ze słowami „po okupanach – ogień!”. Używanie broni o takim kalibrze w konflikcie w Donbasie jest zabronione przez porozumienia mińskie.

Według DBR publikacja takich materiałów „szkodzi bezpieczeństwu informacyjnemu państwa ukraińskiego i pozwala przedstawicielom państwa-agresora na zwiększanie presji na Ukrainę”. Jednocześnie dodano, że według wstępnych wniosków nagrane wydarzenie miało miejsce poza strefą Operacji Połączonych Sił, czyli poza terenami objętymi wojną w Donbasie. Później DBR wyjaśniło, że postępowanie karne nie zostało wszczęte nie przeciwko Butusowowi. W szczególności przedmiotem śledztwa jest ustalenie okoliczności, kto i na jakich warunkach dopuścił osobę cywilną do broni.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia50 ZŁ100 ZŁ200 ZŁ500 ZŁPRZEKAŻ DAROWIZNĘ

Sam Butusow w mediach społecznościowych określił wszczęte postępowanie mianem „zemsty” Wołodymyra Zełenskiego za ostrą wymianę zdań, do jakiej doszło kilka dni temu pomiędzy nim a prezydentem na spotkaniu z przedstawicielami mediów. Butusow zarzucił wówczas Zełenskiemu, że toleruje rzekomą zdradę ludzi ze swojego otoczenia, która skutkowała fiaskiem operacji przeciwko „wagnerowcom” latem 2020 roku.

Publikacja nagrania przez Butusowa została skomentowana m.in. przez doradcę prezydenta Ołeksija Arestowycza. Polityk nazwał dziennikarza „czarnym propagandystą” i domagał się udzielenia mu państwowej ochrony, ponieważ w przeciwnym wypadku „zostanie zlikwidowany przez tych, którzy go pompują”.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparciaWSPIERAM KRESY.PL

„Butusowa będą przedstawiać jako świętą ofiarę, został już zaplanowany jako kolejny Gongadze. W tym tempie zostało mu bardzo mało czasu – dni, najwyżej – tygodnie”  – napisał Arestowycz na FB, według którego śmierć Butusowa będzie służyła wywołaniu masowych protestów w kraju. „A wszystko to na tle koncentracji wojsk rosyjskich na granicy. Jasny scenariusz? Idealne pole gry dla Rosji” – dodawał doradca Zełenskiego.

Z kolei w obronę wziął Butusowa były minister spraw wewnętrznych Arsen Awakow, który dochodzenie w sprawie nagrania nazwał „idiotyzmem”.

Kresy.pl / pravda.com.ua

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.