Czy NATO zdąży z potencjalną pomocą dla Łotwy?


Jens Stoltenberg (z lewej) i Egils Levits. Źr. Twitter/@jensstoltenberg

STOLTENBERG: NATO MOŻE „W RAZIE POTRZEBY” PILNIE PRZERZUCIĆ NA ŁOTWĘ 40 TYS. ŻOŁNIERZY

29 listopada 2021|0 Komentarze|bezpieczeństwo i obronaEuropa ZachodniaŁotwapolitykaWydarzenia |Przez Krzysztof Janiga

https://imasdk.googleapis.com/js/core/bridge3.489.0_pl.html#goog_1520496331MON nie ma planu na rozwój armii – generał Skrzypczak, profesor ZapałowskiКопіювати відео посиланняВідтворити / ЗупинитиВимкнути / Увімкнути звукПовідомити про помилкуМоваMox плеєрADVERTISEMENT

Sekretarz generalny NATO podał liczbę żołnierzy, jaką „w razie potrzeby” Sojusz może szybko przerzucić na Łotwę. Jego słowa padły w kontekście ostatnich doniesień o możliwych agresywnych zamiarach Rosji.

Jak podał w poniedziałek portal Delfi, sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg po spotkaniu z prezydentem Łotwy Egilsem Levitsem powiedział, że „w razie potrzeby w krótkim czasie będzie można wysłać na Łotwę ponad 40 tys. żołnierzy”.

Kresowy Przegląd Tygodnia

Zgoda RODO: Wyrażam zgodę na wykorzystywanie przez FUNDACJA KOMPANIA KRESOWA, ul. Gen. Władysława Sikorskiego 166 / 0.03, 18-400 Łomża moich danych osobowych przesłanych w niniejszym formularzu w celu otrzymywania informacji drogą elektroniczną.Kanał kontaktu: Adres e-mailMożesz zrezygnować z subskrypcji w dowolnym momencie, klikając link w stopce naszych e-maili.

Mówiąc o tym, czy NATO jest gotowe rozważyć możliwość zwiększenia swojej obecności na Łotwie, biorąc pod uwagę wydarzenia ostatnich tygodni i rosnące napięcia na zewnętrznej granicy Unii Europejskiej, Stoltenberg podkreślił, że NATO znacząco zwiększyło swoją obecność w ostatnich latach w związku z polityką Rosji wobec Ukrainy od 2014 roku.

„Konsekwentnie realizujemy największą rozbudowę całego systemu obronnego od czasów zimnej wojny. Grupy bojowe są rozmieszczone w krajach bałtyckich i w Polsce. Wzmocniliśmy naszą obecność zarówno na morzu, jak i w powietrzu. Ściśle współpracujemy również z sojusznikami w zakresie szkoleń, w celu zapobieżenia jakiemukolwiek zagrożeniu dla sojuszników, zwłaszcza na wschodniej flance sojuszu – w regionie bałtyckim” – wyjaśnił sekretarz generalny NATO.

Według niego kwestia aktywizacji i zmiany obecności NATO jest stale analizowana. Stoltenberg zaznaczył, że NATO zapewni obecność wojsk sojuszniczych w regionie bałtyckim, aby „zapobiec dalszemu zaostrzaniu się sytuacji na pograniczu Łotwy, Litwy i Polski”.

Szef NATO zapowiedział wysłanie na Litwę i do innych krajów specjalistów, którzy pomogą uporać się z sytuacją na zewnętrznych granicach UE oraz z kryzysem imigracyjnym.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia50 ZŁ100 ZŁ200 ZŁ500 ZŁPRZEKAŻ DAROWIZNĘ

21 listopada br. naczelnik głównego zarządu wywiadu ministerstwa obrony Ukrainy Kyryło Budanow w rozmowie z portalem Military Times oświadczył, że informacje ukraińskiego wywiadu wskazują, że na początku 2022 roku Rosja planuje zaatakować Ukrainę „z kilku kierunków”.

2 listopada Główny Zarząd Wywiadu Ministerstwa Obrony Ukrainy podał w mediach społecznościowych, że Federacja Rosyjska rozmieściła przy granicach Ukrainy, a także na anektowanym Krymie i w części Donbasu kontrolowanej przez separatystów zgrupowania wojsk liczące łącznie blisko 90 tys. ludzi.

CZYTAJ TAKŻE: „Sytuacja geopolityczna jest niezwykle trudna”. Premier spotka się z przedstawicielami opozycji w trybie pilnym

Rzecznik Kremla oświadczył w niedzielę, że skarżenia o to, że Rosja zamierza kogokolwiek atakować, są „całkowicie bezpodstawne”.

Kresy.pl / delfi.lv

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.