Chińskie szczepionki dla Afryki


Xi Jinping, źr. flickr

PEKIN OBIECAŁ MILIARD DAWEK SZCZEPIONKI DLA AFRYKI

29 listopada 2021|0 Komentarze|AfrykaAzja-PacyfikgospodarkapolitykaWydarzenia |Przez Karol Kaźmierczak

https://imasdk.googleapis.com/js/core/bridge3.489.0_pl.html#goog_2032940706MON nie ma planu na rozwój armii – generał Skrzypczak, profesor ZapałowskiКопіювати відео посиланняВідтворити / ЗупинитиВимкнути / Увімкнути звукПовідомити про помилкуМоваMox плеєрADVERTISEMENT

W Dakarze w Senegalu rozpoczęła się w poniedziałek konferencja Forum Współpracy Chiny-Afryka (FOCAS).

To już VIII sesja Forum od jego powstania w 2000 r. Jego funkcjonowanie wyznacza okres wzmożonego zainteresowania Chińskiej Republiki Ludowej Afryką, które wytworzyło najbardziej „uderzające, kompleksowe partnerstwa strategiczne i kooperacyjne XXI wieku” – jak ocenił portal The Diplomat. Już pierwszego dnia, do zebranych delegacji z afrykańskich państw zwrócił się, za pośrednictwem wideołącza, chiński przywódca Xi Jinping.

Kresowy Przegląd Tygodnia

Zgoda RODO: Wyrażam zgodę na wykorzystywanie przez FUNDACJA KOMPANIA KRESOWA, ul. Gen. Władysława Sikorskiego 166 / 0.03, 18-400 Łomża moich danych osobowych przesłanych w niniejszym formularzu w celu otrzymywania informacji drogą elektroniczną.Kanał kontaktu: Adres e-mailMożesz zrezygnować z subskrypcji w dowolnym momencie, klikając link w stopce naszych e-maili.

Jak podał portal rp.pl przewodniczący ChRL zadeklarował w czasie swojego przemówienia dostarczenie państwom afrykańskim łącznie miliarda dawek szczepionki przeciwko koronawirusowi SARS CoV-2. Z tego 600 mln dawek ma zostać dostarczonych bezpośrednio przez Chińczyków, natomiast pozostałe 400 mln zostaną przez nich pozyskane dla Afrykańczyków z innych źródeł.

Afryka pozostaje kontynentem o bardzo niskim poziomie wyszczepienia ludności przeciwko koronawirusowi. Chiny zdążyły do tej pory przekazać państwom tego kontynentu 200 mln dawek szczepionki, przypomniała agencja Nikkei.

Na tym jednak obietnice wsparcia ze strony Pekinu się nie skończyły. Xi Jingping zadeklarował otworzenie linii kredytowych o łącznej wartości 10 mld dol. dla instytucji finansowych z Afryki. Nie uszczegółowił jednak na jakich warunkach i w jakim celu mają być udzielane kredyty. Przewodniczący ChRL zapowiedział też, że wartość towarów importowanych przez to państwo z Afryki ma wkrótce osiągnąć wartość 300 mld dol.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia50 ZŁ100 ZŁ200 ZŁ500 ZŁPRZEKAŻ DAROWIZNĘ

Inwestycje w Afryce stanowiły w 2015 r. 3,7 proc. wartości wszystkich inwestycji zagranicznych Chińczyków. To wyraźnie więcej niż w przypadku Amerykanów u których proporcja ta wynosiła 1,4 proc. W 2020 r. łączna wartość chińskich inwestycji na tym kontynencie sięgnęła wartości 4,2 mld dol. co dało ChRL pierwsze miejsce. Wartość handlu chińsko-afrykańskiego w 2019 roku wyniosła 192 miliardy dolarów.

W latach 2000–2015 chiński Exim Bank przekazał Afryce 63 mld. dol. w ramach preferencyjnych pożyczek dla podmiotów w 54 krajach afrykańskich, podczas gdy amerykański Exim Bank tylko 1,7 mld dol. w pięciu państwach.

Czytaj także: Węgrzy zbadali efektywność różnych szczepionek: od Pfizera po Sputnik V

rp.pl/thediplomat.com/asia.nikkei.com/kresy.pl

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.