Niezadowolenie wolnego świata z rosyjskiej okupacji Arktyki


ANNA FOTYGA: ROSJA ZWIĘKSZA OBECNOŚĆ WOJSKOWĄ W ARKTYCE

ŚWIAT 1 godz. 21 minut temuUDOSTĘPNIJKOMENTUJ (88)

– Od końca zimnej wojny Arktyka była strefą pokoju i współpracy międzynarodowej, jednak w ostatnich latach sytuacja uległa zmianie – powiedział Anna Fotyga, eurodeputowana PiS. Europosłanka przygotowała sprawozdanie dotyczące obecnej sytuacji w Arktyce, które zostało przyjęte przez Parlament Europejski. Zdaniem Fotygi Rosja swoimi działaniami w Arktyce łamie prawo międzynarodowe.

zdjęcie ilustracyjne /Mateusz Grochocki/East News /East News

zdjęcie ilustracyjne /Mateusz Grochocki/East News /East News

Europosłanka tłumaczy, że jej sprawozdanie m.in „wzywa Rosję do pełnego poszanowania prawa międzynarodowego i do zwrócenia uwagi Kremla na konsekwencje swoich działań”. Zdaniem Fotygi kilka czynników sprawia, że obecne działania Rosji na tym terenie mogą niepokoić. 

– Od końca zimnej wojny Arktyka była strefą pokoju i współpracy międzynarodowej, jednak w ostatnich latach sytuacja uległa zmianie. W regionie nastąpiła zwiększona rosyjska obecność wojskowa, podczas gdy Chiny dążą do zintegrowania północnej drogi morskiej w Arktyce ze swoją inicjatywą „jeden pas i jeden szlak”. Kreml nie tylko remilitaryzuje region, ale także poprzez politykę faktów dokonanych – prawnych, ekonomicznych i militarnych – stara się narzucić swoją supremację. Szczególny sprzeciw Unii, ale także Narodów Zjednoczonych, musi budzić odejście od zapisów Konwencji Narodów Zjednoczonych o prawie morza (UNCLOS) oraz konwencji Międzynarodowej Organizacji Morskiej (IMO), które stanowią ramy międzynarodowej współpracy i gwarantują wolność żeglugi. Rosjanie już dzisiaj nie respektują tej zasady w ramach otwierającej się Północnej Drogi Morskiej, wprowadzając bezprawnie różnego rodzaju bariery regulacyjne i administracyjne, zgody i inne ograniczenia. Kolejną sprawą jest stan środowiska, zmieniającego się z uwagi na ocieplenie klimatu, ale także nieodpowiedzialną eksploatację przez człowieka – stwierdza Fotyga. 

„Arktyka nie będzie już odległym lub niedostępnym regionem”

Posłanka podkreśliła, że tematy związane z Arktyką nie powinny być uznawane za „egzotyczne”. 

– Polska od lat jest obserwatorem w Radzie Arktycznej, nasza obecność naukowa jest powszechnie ceniona, w państwach arktycznych mieszka wielu naszych rodaków, a Arktyka odgrywać będzie coraz większą rolę także dla gospodarki i bezpieczeństwa Polski. Arktyka nie będzie już odległym lub niedostępnym regionem, ale będzie odgrywać znaczącą rolę w przyszłości Europy – stwierdziła.Kuźmiuk w internetowej części „Gościa Wydarzeń”: Nie pozwolimy na ingerencję Komisji Europejskiej0:09/5:380:10Kuźmiuk w internetowej części „Gościa Wydarzeń”: Nie pozwolimy na ingerencję Komisji Europejskiej Polsat News

PAP

UDOSTĘPNIJDowiedz się więcej na temat: Arktyka | Anna Fotyga | Rosja

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.