Chcą polskiego języka w liturgii


Polacy ze Spisza chcą polskiego języka w liturgii. Czy kuria krakowska spełni prośbę?

You are here:

  1. Home
  2. Rozmyślania w blogu
  3. Polacy ze Spisza chcą polskiego…

PAŹ18Rozmyślania w bloguPoniżej kopia listu do mnie. Na prośbę Polaków z parafii Nowa Biała na Polskim Spiszu publikuję także dwa z 6. listów wysłanych do władz Archidiecezja Krakowska. Do dziś problem nie został w żaden sposób rozwiązany. Trwa obecnie synod 2023. Może więc warto posłuchać głosu wiernych w tej konkretnej sprawie. 

Kolejne listy będę publikować w następnych wpisach.

Szanowny księże Tadeuszu,

Jako mieszkańcy Nowej Białej (małopolska) – Polacy, zderzyliśmy się w ostatnich miesiącach z obojętnością Krakowskiej Kurii Metropolitarnej wobec naszych próśb o wprowadzenie w naszej miejscowości codziennych mszy w języku polskim, w tym uroczystości Triduum Paschalnego czy procesji Bożego Ciała w języku polskim. Na chwilę obecną uroczystości w tych dniach są mieszane polsko-słowackie, co uważamy za jawną słowakizację i krzywdę.

W czasie drugiej Wojny światowej (kiedy Nowa Biała została włączona do nowo-powstałego Państwa słowackiego) jak i po wojnie, Polacy w Nowej Białej wiele wycierpieli. Dlatego też mieszane nabożeństwa wywołują wiele negatywnych emocji i żal że dziś 76 lat po wojnie pomimo naszych próśb, Kuria nie szuka rozwiązania i bardziej liczy się z naciskami politycznymi słowackiego Konsula będącego pod wpływem sekretarza generalnego Towarzystwa Słowaków w Polsce, niż z prośbami Polaków w Nowej Białej.

Nie jest naszym celem likwidacja języka słowackiego czy przekonywanie czujących się Słowakami że powinni czuć się Polakami, ale uważamy że powinno to zostać rozdzielone  bo 70 – 80%mieszkańców nie rozumie słowackiego. Może rozwiązaniem byłoby wprowadzenie osobnych nabożeństw czy dodatkowego księdza dla mniejszości słowackiej? Obecnie cały czas realizowana jest poprawność polityczna, ale kosztem Polaków w Nowej Białej, przez co konflikt nie łagodnieje ale wewnętrznie narasta.

Do dziś żyją Polacy, którzy pamiętają krzywdy, pamiętają przepychanki w kościele kiedy 20 lat po wojnie próbowano wprowadzić msze z Polskim śpiewem. Przepychanki w kościele i niedopuszczanie do wprowadzania języka polskiego w kościele ostatecznie doprowadziły do interdyktu… na co są dokumenty a mimo to są mieszkańcy czujący się Słowakami, którzy temu zaprzeczają, że był jakiś interdykt… może dlatego że kościół jako budynek był dla „Słowaków”  w tym czasie otwarty bo siłą zabrali klucze z plebanii.

Nie wiemy już do kogo się zwrócić, kto się nad tym pochyli?  Myśleliśmy że Kurii powinno na tym zależeć, ale niestety po 6-ciu pismach i dwóch spotkaniach (z kanclerzem Kurii, z biskupem pomocniczym) nie ma żadnych propozycji zmian.

Ksiądz tak mądrze pisze i  mówi w różnych programach, że uznaliśmy, że nie zaszkodzi zwrócić się do Księdza o poradę w naszej sprawie.

Gdzie powinniśmy się udać? Czy może użyć innych argumentów niż do tej pory?

Dla poglądu sytuacji wysyłam w załączniku kopię ostatniego, najbardziej rozbudowanego pisma do Arcybiskupa Marka Jędraszewskiego.

Będziemy wdzięczni za jakąkolwiek pomoc, wstawienie się za nami czy poradę.

Z wyrazami ogromnego szacunku

w imieniu Parafian z Nowej Białej

Pod linkiem dwa listy do kurii krakowskiej.Category: Rozmyślania w bloguBy Tadeusz Isakowicz-ZaleskiTags: Kościół Kraków JędraszewskiSpisz Polacy SłowacjaShare with FacebookShare with Google+

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.