Brutalność Talibów dalece wykracza poza normy cywilizowanego świata


Afganistan: Talibowie rozwiesili ciała porywaczy na dźwigach w całym mieście [FOTO]

 26.09.2021 08:38
FacebookTwitterPinterest
theindependentbd.com

Talibowie poinformowali, że zastrzelili czterech domniemanych porywaczy i powiesili ich ciała na publicznych placach w afgańskim mieście Herat.

Makabryczny spektakl nastąpił dzień po tym, jak znany talibski urzędnik ostrzegł, że ekstremalne kary, takie jak egzekucje i amputacje, zostaną wznowione.

Mężczyźni zostali zabici w walce po rzekomym porwaniu biznesmena i jego syna, poinformował miejscowy urzędnik.

Lokalni mieszkańcy powiedzieli, że ciało zostało powieszone na dźwigu w centrum miasta.

Wazir Ahmad Seddiqi, lokalny sklepikarz, powiedział agencji Associated Press, że cztery ciała zostały przywiezione na plac, jedno zostało tam powieszone, a trzy pozostałe ciała zostały przeniesione na inne place w mieście, aby je wystawiono na widok publiczny.

Wicegubernator Heratu, Maulwai Shair, powiedział, że wystawienie ciał miało na celu odstraszenie od dalszych porwań. Dodał, że mężczyźni zostali zabici w walce z bronią po tym, jak talibowie dowiedzieli się, że porwali biznesmena i jego syna – obaj zostali uwolnieni.

Na zdjęciach udostępnionych w mediach społecznościowych widać zakrwawione ciała na pace ciężarówki pick-up, a jeden z mężczyzn jest unoszony przez dźwig.

Inne wideo pokazuje mężczyznę zawieszonego na dźwigu z napisem na piersi o treści: ” Porywacze zostaną ukarani w ten sposób”.

Od momentu przejęcia władzy w Afganistanie 15 sierpnia, talibowie obiecują łagodniejszą formę rządów niż w poprzednio.REKLAMA

Jednak już teraz pojawiły się liczne doniesienia o łamaniu praw człowieka, do jakich dochodzi w całym kraju.

Cieszący się złą sławą były szef talibskiej policji religijnej mułła Nooruddin Turabi – obecnie odpowiedzialny za więzienia – powiedział w czwartek, że ekstremalne kary, takie jak egzekucje i amputacje, zostaną wznowione w Afganistanie, ponieważ są „konieczne dla bezpieczeństwa”.

W wywiadzie dla AP stwierdził, że kary te nie mogą być wykonywane publicznie, jak to miało miejsce za poprzednich rządów talibów w latach 90. W czasie pięcioletnich rządów tej grupy publiczne egzekucje często odbywały się na stadionie sportowym w Kabulu lub na rozległym terenie meczetu Eid Gah.

Odrzucił on jednak oburzenie z powodu ich przeszłych publicznych egzekucji:

„Nikt nie będzie nam mówił, jakie powinny być nasze prawa”.

Turabi – który jest na liście sankcji ONZ za swoje działania w przeszłości – dodał:

„Wszyscy krytykowali nas za kary na stadionie, ale nigdy nie mówiliśmy nic o ich prawach i karach”.

W sierpniu Amnesty International stwierdziło, że talibscy bojownicy stoją za masakrą dziewięciu członków prześladowanej mniejszości Hazarów.

Sekretarz generalny Amnesty, Agnès Callamard, powiedziała wtedy, że „brutalność z zimną krwią” tych zabójstw była „przypomnieniem przeszłości talibów i przerażającym sygnałem tego, co mogą przynieść ich rządy”.
FacebookTwitterPinterest
Autor: Redakcja
Źródło: BBC

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.