Kijów stawia ultimatum


WejścieRejestracja22:4316 CZERWIEC 2021

SZUKAJKoronawirusLiczba zakażonych: 176 784 418Liczba osób, które wyzdrowiały: 114 937 290Liczba ofiar śmiertelnych: 3 826 567JHU CSSEUkraina obawia się wzrostu cen gazu po oddaniu do eksploatacji gazociągu Nord Stream 2.

Zełenski stawia ultimatum Rosji i Europie w sprawie Nord Stream 2

© Sputnik . StringerPOLITYKA16:34 16.06.2021(zaktualizowano 20:39 16.06.2021)Krótki link113100Subskrybuj nas na

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski wysunął Rosji i Europie warunki, na których Kijów zgodzi się na uruchomienie gazociągu Nord Stream 2.

Poinformował o tym w wywiadzie dla zagranicznych dziennikarzy opublikowanym na stronie Kancelarii Prezydenta.

Zełenski poskarżył się, że jeśli rurociąg zostanie przekazany do eksploatacji, Rosja może zmusić Ukrainę do bezpośredniego dialogu z powołanymi w trybie jednostronnym republikami w Donbasie. Jego zdaniem w sprawie Nord Stream 2 Moskwa „przegrywa ze wszystkimi”.

Musimy otrzymać gwarancje bezpieczeństwa, myślę, że to całkiem sprawiedliwe. A najważniejszą rzeczą w gwarancjach bezpieczeństwa jest zwrot naszych terytoriów

– podkreślił ukraiński prezydent.

Ukraina obawia się wzrostu cen gazu po oddaniu do eksploatacji gazociągu Nord Stream 2.

© SPUTNIK . STRINGERJak Ukraina może zarobić na Nord Stream 2?Odpowiadając na pytanie, jakich rekompensat Ukraina chce od Rosji i Zachodu, Zełenski powiedział, że oczekuje zakończenia wojny, spokoju i stabilności, odzyskania kontroli nad terytoriami i bezpieczeństwa energetycznego. W przeciwnym razie Kijów „będzie walczył o swoją państwowość i przeciwko Nord Stream 2, niezależnie od tego, czy to się Europie podoba, czy nie”.

Dzięki jednemu pytaniu nie możemy rozwiązać wszystkich spraw, o których mówiłem

– powiedział.

Jeden z dziennikarzy zapytał, w jaki sposób Ukraina będzie wywierać presję na kraje zachodnie, aby coś dla niej zrobiły. Jednak Zełenski miał trudności z odpowiedzią na to pytanie. Według niego to niesprawiedliwe, że Ukraińcy giną za zasady wyznawane przez Unię Europejską i NATO.

Nie mówię tego po to, aby ginęli inni ludzie z krajów europejskich czy ze Stanów Zjednoczonych. <…> Tylko my przez wiele lat broniliśmy tych zasad konkretnymi krokami, a nie tylko słowami

– zaznaczył Zełenskihttps://www.facebook.com/plugins/post.php?href=https%3A%2F%2Fwww.facebook.com%2FSputnikPolskaOfficial%2Fposts%2F160582946087884&show_text=true&width=500

Prezydent Ukrainy podniósł już wcześniej kwestię sprzeciwu wobec budowy gazociągu. Nazwał projekt wyzwaniem w sferze bezpieczeństwa dla Ukrainy i stwierdził, że jego wdrożenie do eksploatacji jest niedopuszczalne.

Rosja wielokrotnie wzywała do zaprzestania wspominania o Nord Stream 2 w kontekście jakiegokolwiek upolitycznienia, ponieważ jest to projekt komercyjny, korzystny zarówno dla Rosji, jak i Unii Europejskiej. Ponadto Moskwa wielokrotnie zapowiadała, że gazociąg zostanie ukończony.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.