Dwa okręty pełne demokracji wpłynęły na Morze Czarne


WejścieRejestracja11:2816 CZERWIEC 2021

Okręty wodne NATO.

Dwa okręty wojenne NATO wpłynęły na Morze Czarne

© Zdjęcie : Canadian Armed Forces / TwitterPOLITYKA13:46 14.06.2021(zaktualizowano 15:01 14.06.2021)Krótki link20457Subskrybuj nas na

Dwa okręty wojenne NATO uzbrojone w kierowane pociski rakietowe wpłynęły na Morze Czarne, poinformowało Narodowe Centrum Zarządzania Obroną.

To niszczyciel z kierowanymi rakietami HMS Defender Marynarki Wojennej Wielkiej Brytanii i fregata Everton Marynarki Wojennej Niderlandów, obserwują je siły Floty Czarnomorskiej.

Wczoraj do akwatorium Morza Czarnego wpłynął niszczyciel Marynarki Wojennej USA. Odbywa się to regularnie. W styczniu pojawiły się tu dwa niszczyciele – USS Porter i USS Donald Cook, co NATO wyjaśniło „zwiększaniem potęgi wojskowej” Rosji.

W odpowiedzi Moskwa przeprowadziła ćwiczenia, które przewidywały walkę morską. W marcu na te wody wpłynął także niszczyciel USS Thomas Hudner i krążownik USS Monterey, a w maju fregata straży przybrzeżnej Hamilton. Rosyjskie MSZ wielokrotnie zwracało uwagę, że obecność wojskowa na Morzu Czarnym okrętów mocarstw spoza regionu nie sprzyja umacnianiu stabilności. Konwencja z Montreux, podpisana w 1936 roku, określa status cieśnin czarnomorskich Bosfor i Dardanele.

Plakat w Belgradzie, Serbia

© AP PHOTORosja oczyszcza Serbię z natowskich minKonwencja daje statkom handlowym wszystkich krajów swobodę przejścia przez cieśniny zarówno w czasie pokoju, jak i w czasie wojny. Jednak tryb przejścia okrętów wojennych jest inny w stosunku do państw Morza Czarnego i inny dla krajów spoza tego regionu. W przypadku okrętów wojennych z państw innych niż czarnomorskie wprowadzono znaczne ograniczenia dotyczące klasy i długości pobytu – mogą one przebywać w akwatorium nie więcej niż trzy tygodnie, jednocześnie może tam znajdować się do 9 takich jednostek o łącznym tonażu do 30 tys. ton.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.