Wolna Europa solidaryzuje się z PalestyńczykamiSOLIDARYZUJĄ SIĘ Z PALESTYŃCZYKAMI. MANIFESTACJE W EUROPIE

ŚWIAT Wczoraj, 15 maja (22:34)UDOSTĘPNIJKOMENTUJ (703)

Tysiące demonstrantów w różnych miastach Europy zebrały się, by manifestować solidarność z Palestyńczykami. Od niemal tygodnia trwa wymiana ognia między Izraelem i Hamasem, najkrwawsza od poprzedniej eskalacji konfliktu w 2014 r.

Propalestyńska demonstracja w Atenach /ANGELOS TZORTZINIS / AFP  /AFP

Propalestyńska demonstracja w Atenach /ANGELOS TZORTZINIS / AFP /AFP

Kilka tysięcy osób w sobotę demonstrowało solidarność z Palestyńczykami w Berlinie, zaś w licznych miastach Francji zebrało się łącznie ponad 20 tys. osób. W Atenach protesty zostały rozgonione przez policję za pomocą armatek wodnych. 

Gwałtowny charakter

Jak podaje agencja AFP, demonstracje w Berlinie i innych niemieckich miastach przybrały gwałtowny charakter; doszło do starć z policją i zatrzymań najbardziej agresywnych protestujących. Według policji, w największej z trzech berlińskich demonstracji tego dnia uczestniczyło ponad 3,5 tys. osób.

Manifestacje solidarności z Palestyńczykami odbyły się też w sobotę w wielu miastach Francji. W Paryżu według danych MSW zgromadziło się ok. 2,5-3,5 tys. demonstrantów, zanim protest – zakazany ze względu na obostrzenia koronawirusowe – nie został rozpędzony przez siły porządkowe za pomocą gazu łzawiącego.

Francuskie władze szacują, że w całym kraju łącznie tego dnia odbyło się 60 demonstracji, liczących razem 22 tys. uczestników. Poza Paryżem największy tłum zjawił się w Strasburgu – 4 tys. oraz Marsylii – 1,5 tys. Aresztowano 51 osób, z czego 44 w Paryżu. Ponad 300 innych otrzymało mandaty.

IZRAELSKI OSTRZAŁ ZNISZCZYŁ WIEŻOWIEC, W KTÓRYM MIEŚCIŁY SIĘ BIURA AP I AL-DŻAZIRY

6ZOBACZ ZDJĘCIA

IZRAELSKI OSTRZAŁ ZNISZCZYŁ WIEŻOWIEC, W KTÓRYM MIEŚCIŁY SIĘ BIURA AP I AL-DŻAZIRY

13-piętrowy blok, który mieścił m.in. biura agencji Associated Press i telewizji Al-Dżazira, runął w sobotę w wyniku uderzenia izraelskich rakiet – informuje AP. Właściciel budynku został ostrzeżony z wyprzedzeniem o ataku. Niedługo później izraelskie wojsko przeprowadziło atak na dom Chalila al-Hajeha, jednego z przywódców radykalnego ruchu palestyńskiego Hamas w Strefie Gazy. Po niecałym tygodniu najkrwawszej od 2014 r. eskalacji konfliktu na linii Izrael-Palestyna doszło do pierwszej rozmowy Joe Bidena z przywódcą Autonomii Palestyńskiej Mahmudem Abbasem. Wcześniej prezydent USA kilkakrotnie rozmawiał z premierem Izraela Benjaminem Netanjahu.

1 / 6

Do uderzenia doszło około godziny po tym, jak izraelskie wojsko rozkazało ewakuację budynku.

Źródło: PAP/EPAUDOSTĘPNIJ

2 / 6

Oprócz redakcji mediów w budynku mieściły się również inne biura firm oraz mieszkania. Według relacji AFP w budynek trafiło kilka rakiet. Jak podało izraelskie wojsko, w budynku działalność prowadził także wywiad wojskowy Hamasu, wobec czego blok stanowił prawnie uzasadniony cel działań wojskowych.

Źródło: PAP/EPAUDOSTĘPNIJ

3 / 6

„Biegliśmy schodami z 11. piętra, teraz patrzymy na budynek z daleka, modląc się, by izraelska armia ostatecznie zrezygnowała (z uderzenia – red.)” – napisał na Twitterze tuż przed atakiem korespondent AP w Gazie Fares Akram.

Źródło: PAP/EPAUDOSTĘPNIJ

4 / 6

Oburzenie i szok z powodu ataku wyraził szef AP Gary Pruitt. – Oni (izraelscy wojskowi – red.) od dawna znali lokalizację naszego biura i wiedzieli, że są tam dziennikarze. To wysoce niepokojące wydarzenie. O mały włos uniknęliśmy okropnej utraty życia – napisał Pruitt w oświadczeniu. – Przez to, co stało się dzisiaj, świat będzie wiedzieć mniej o tym, co dzieje się w Gazie – dodał. Zareagował też Biały Dom. „Zakomunikowaliśmy bezpośrednio Izraelczykom, że zapewnienie bezpieczeństwa dziennikarzy i niezależnych mediów jest najwyższą odpowiedzialnością” – napisała na Twitterze rzeczniczka Białego Domu Jen Psaki.

Źródło: PAP/EPA

Autor: MOHAMMED SABERUDOSTĘPNIJ

5 / 6

Izraelskie wojsko podało, że przeprowadziło także atak na dom Chalila al-Hajeha, jednego z przywódców radykalnego ruchu palestyńskiego Hamas w Strefie Gazy. Według telewizji Al-Dżazira al-Hajeha nie było w domu podczas ataku. Według przekazu Izraela dom członka politbiura i jednego z najważniejszych działaczy Hamasu stanowił „część terrorystycznej infrastruktury” grupy.

Źródło: AFP

Autor: MAHMUD HAMS / AFPUDOSTĘPNIJ

6 / 6

W sobotę doszło do pierwszej rozmowy prezydenta USA Joe Bidena z przywódcą Autonomii Palestyńskiej Mahmudem Abbasem. Według strony palestyńskiej Biden zapewnił, że USA dokładają wszelkich wysiłków, by doprowadzić do uspokojenia sytuacji. Miał również podkreślić, że sprzeciwia się eksmisjom Palestyńczyków na rzecz żydowskich osadników w dzielnicy Asz-Szajch Dżarrah we Wschodniej Jerozolimie. Kwestia eksmisji była jednym z katalizatorów obecnego kryzysu. Jak przekazał w komunikacie Biały Dom, Biden wyraził zaniepokojenie cywilnymi ofiarami obecnej eskalacji. Podkreślił również „konieczność zaprzestania ostrzału rakietowego Izraela przez Hamas”, a także ponowił wsparcie dla rozwiązania konfliktu palestyńsko-izraelskiego w oparciu o koncepcję dwóch państw. Źródło tekstu: PAP/Interia

Źródło: PAP/EPAUDOSTĘPNIJ

Spłonęła flaga Izraela

Wiele tysięcy manifestantów maszerowało również w Londynie, wznosząc hasła „wyzwolenia Palestyny” i „końca okupacji”. Przynajmniej jeden z uczestników spalił izraelską flagę.

Niespokojny przebieg miały protesty pod ambasadą Izraela w Atenach. Placówka została otoczona kordonem ochronnym przez policję, która rozpędziła setki demonstrantów za pomocą gazu łzawiącego i armatek wodnych. 

ANTYIZRAELSKIE DEMONSTRACJE W IRAKU I LIBANIE

5ZOBACZ ZDJĘCIA

ANTYIZRAELSKIE DEMONSTRACJE W IRAKU I LIBANIE

Co najmniej jedna osoba została postrzelona w sobotę przez izraelskiego żołnierza podczas przygranicznych demonstracji w Libanie. Protesty przeciwko Izraelowi odbyły się też w wielu miastach Iraku, w tym w Bagdadzie.

1 / 5

Jak donosi AP, w protestach w przygranicznej wiosce uczestniczyły setki Libańczyków i Palestyńczyków. Część z nich zaczęła wspinać się na płot graniczny, wtykając w niego flagi Palestyny i Hezbollahu. Według libańskiej agencji NNA izraelscy żołnierze oddali strzały ostrzegawcze, raniąc jednego z protestujących.

Źródło: AFPUDOSTĘPNIJ

2 / 5

Jak donosi AP, w protestach w przygranicznej wiosce uczestniczyły setki Libańczyków i Palestyńczyków. Część z nich zaczęła wspinać się na płot graniczny, wtykając w niego flagi Palestyny i Hezbollahu. Według libańskiej agencji NNA izraelscy żołnierze oddali strzały ostrzegawcze, raniąc jednego z protestujących.

Źródło: AFPUDOSTĘPNIJ

3 / 5

W sobotę do antyizraelskich protestów doszło także w wielu miastach Iraku na wezwanie szyickiego duchownego Muktady as-Sadra. Demonstranci palili flagi USA i Izraela, skandując m.in. „śmierć Izraelowi”. Dzień wcześniej irackie władze poluzowały koronawirusowe restrykcje i skróciły godzinę policyjną. Źródło tekstu: PAP

Źródło: AFP

Autor: AHMAD AL-RUBAYE / AFPUDOSTĘPNIJ

4 / 5

Antyizraelskie manifestacje w Bagdadzie w Iraku.

Źródło: AFP

Autor: AHMAD AL-RUBAYE / AFPUDOSTĘPNIJ

5 / 5

Antyizraelskie manifestacje w Iraku.

Źródło: AFP

Autor: AHMAD AL-RUBAYE / AFPUDOSTĘPNIJPalestyna: Zniszczone budynki po nalotach izraelskich0:26/3:390:26Palestyna: Zniszczone budynki po nalotach izraelskich AFP

PAP

UDOSTĘPNIJ

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.