Ślimaczenie się tarczy w Redzikowie


WejścieRejestracja13:4215 MAJ 2021

SZUKAJKoronawirusLiczba zakażonych: 159 106 743Liczba osób, które wyzdrowiały: 95 182 954Liczba ofiar śmiertelnych: 3 308 248JHU CSSEBaza w Redzikowie - wejście do kantyny

Pentagon o tarczy antyrakietowej w Redzikowie: Wymierzona nie w Rosję, lecz w Iran

© Zdjęcie : Public domain/U.S. Navy Lt. Amy Forsythe, Public Affairs Officer, Naval Support Facility RedzikowoŚWIAT09:09 15.05.2021(zaktualizowano 10:00 15.05.2021)Krótki link13354Subskrybuj nas na

Budowa tarczy antyrakietowej w Redzikowie trwa i zostanie zakończona w 2022 roku – poinformował rzecznik Pentagonu podpułkownik Anton Semelroth.

Pierwotnie baza naziemnej obrony przeciwrakietowej systemu Aegis Ashore w Redzikowie koło Słupska miała powstać w 2018 roku, jednak prace budowlane opóźniły się.

Stany Zjednoczone są zdecydowane dokończyć rozmieszczanie europejskiego systemu obrony antybalistycznej (EPAA) – napisał rzecznik Pentagonu w oświadczeniu przesłanym Polskiemu Radiu.

W oświadczeniu zauważył, że w tym miesiącu zamontowane zostały anteny radaru systemu obrony rakietowej SPY-1 i będą instalowane kolejne elementy uzbrojenia. Przypominał, że baza w Redzikowie ma być uzupełnieniem elementów systemu Aegis Ashore zlokalizowanych w Rumunii oraz na okrętach stacjonujących w bazie amerykańskiej marynarki wojennej w hiszpańskim mieście Rota.

Amerykański czołg M1 „Abrams” podczas ćwiczeń wojskowych

© CC BY 2.0 / THE U.S. ARMY/SPC. HUBERT D. DELANY III / M1 ABRAMS TANKAmerykański M1 „Abrams” jako główny polski czołg. Czy to dobry pomysł?Zaznaczył także, że tarcza nie jest wymierzona w Rosję. Jej celem jest ochrona przed potencjalnym zagrożeniem z Bliskiego Wschodu, w tym z Iranu.

– Działania USA i NATO związane z obroną rakietową nie są wymierzone w Rosję. Amerykański system obrony przeciwrakietowej w Europie nie stanowi zagrożenia dla rosyjskiego strategicznego arsenału odstraszania – zaznaczono.

Polsko-amerykańska umowa w sprawie rozmieszczenia na terytorium kraju elementów tarczy antyrakietowej USA została podpisana w 2008 roku i weszła w życie w 2011 roku. Początkowo planowano wyposażyć bazę w pociski dalekiego zasięgu, kierowane przez radary w Czechach. Plany uległy korekcie i ostatecznie w Polsce zostaną rozmieszczone tylko pociski średniego zasięgu SM-3.

Główny budynek bazy w Redzikowie
Baza w Redzikowie, jedna z trzech wyrzutni rakietowych
Infrastruktura bazy w Redzikowie

1 / 3© ZDJĘCIE : PUBLIC DOMAIN/U.S. NAVY LT. AMY FORSYTHE, PUBLIC AFFAIRS OFFICER, NAVAL SUPPORT FACILITY REDZIKOWOGłówny budynek bazy w Redzikowie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.