Rozmowa Bidena z Abbasem


KRWAWA ESKALACJA KONFLIKTU MIĘDZY PALESTYNĄ A IZRAELEM. PIERWSZA TAKA ROZMOWA BIDENA

ŚWIAT 1 godz. 16 minut temuUDOSTĘPNIJKOMENTUJ (29)

Doszło do pierwszej rozmowy prezydenta USA Joe Bidena z przywódcą Autonomii Palestyńskiej Mahmudem Abbasem. Przywódcy rozmawiali ze sobą po niemal tygodniu wymiany ognia między Izraelem i Hamasem, najkrwawszej od poprzedniej eskalacji konfliktu w 2014 r.

Prezydent Autonomii Palestyńskiej Mahmud Abbas /ABBAS MOMANI/AFP /AFP

Prezydent Autonomii Palestyńskiej Mahmud Abbas /ABBAS MOMANI/AFP /AFP

Według strony palestyńskiej Biden zapewnił, że USA dokładają wszelkich wysiłków, by doprowadzić do uspokojenia sytuacji. Miał również podkreślić, że sprzeciwia się eksmisjom Palestyńczyków na rzecz żydowskich osadników w dzielnicy Asz-Szajch Dżarrah we Wschodniej Jerozolimie. Kwestia eksmisji była jednym z katalizatorów obecnego kryzysu.

Jak przekazał w komunikacie Biały Dom, Biden wyraził zaniepokojenie cywilnymi ofiarami obecnej eskalacji. Podkreślił również „konieczność zaprzestania ostrzału rakietowego Izraela przez Hamas”, a także ponowił wsparcie dla rozwiązania konfliktu palestyńsko-izraelskiego w oparciu o koncepcję dwóch państw.

Wysłannik USA pomoże?

W piątek na miejsce przybył wysłannik administracji amerykańskiej Hady Amr, główny dyplomata USA odpowiedzialny za sprawy Izraela i Palestyny. Według agencji AP, która powołuje się na wysoko postawione źródła w egipskim wywiadzie, przybycie dyplomaty nadało impetu rozmowom w sprawie rozejmu. Jednocześnie rozmówca agencji przewiduje, że do zawieszenia broni nie dojdzie przed niedzielnym posiedzeniem Rady Bezpieczeństwa ONZ.

Rozmowy z Netanjahu

Przed rozmową telefoniczną z Abbasem Biden kilkakrotnie rozmawiał z premierem Izraela Benjaminem Netanjahu. Szef izraelskiego rządu miał zapewnić, że robi wszystko, by zminimalizować straty wśród cywili w ramach kampanii nalotów na cele Hamasu.

Giną cywile

W sobotę Izrael zbombardował trzy budynki mieszkalne w Gazie, w tym budynek, w którym biura miały zagraniczne media, a także dom należący do jednego z dowódców Hamasu. Izraelskie wojsko przeprowadziło też nalot na obóz dla uchodźców, podczas którego zginęła 10-osobowa rodzina. Z kolei jedna z setek rakiet wystrzelonych przez Hamas zabiła 50-letniego mieszkańca przedmieść Tel Awiwu. 

IZRAELSKI OSTRZAŁ ZNISZCZYŁ WIEŻOWIEC, W KTÓRYM MIEŚCIŁY SIĘ BIURA AP I AL-DŻAZIRY

6ZOBACZ ZDJĘCIA

IZRAELSKI OSTRZAŁ ZNISZCZYŁ WIEŻOWIEC, W KTÓRYM MIEŚCIŁY SIĘ BIURA AP I AL-DŻAZIRY

13-piętrowy blok, który mieścił m.in. biura agencji Associated Press i telewizji Al-Dżazira, runął w sobotę w wyniku uderzenia izraelskich rakiet – informuje AP. Właściciel budynku został ostrzeżony z wyprzedzeniem o ataku. Niedługo później izraelskie wojsko przeprowadziło atak na dom Chalila al-Hajeha, jednego z przywódców radykalnego ruchu palestyńskiego Hamas w Strefie Gazy. Po niecałym tygodniu najkrwawszej od 2014 r. eskalacji konfliktu na linii Izrael-Palestyna doszło do pierwszej rozmowy Joe Bidena z przywódcą Autonomii Palestyńskiej Mahmudem Abbasem. Wcześniej prezydent USA kilkakrotnie rozmawiał z premierem Izraela Benjaminem Netanjahu.

1 / 6

Do uderzenia doszło około godziny po tym, jak izraelskie wojsko rozkazało ewakuację budynku.

Źródło: PAP/EPAUDOSTĘPNIJ

2 / 6

Oprócz redakcji mediów w budynku mieściły się również inne biura firm oraz mieszkania. Według relacji AFP w budynek trafiło kilka rakiet. Jak podało izraelskie wojsko, w budynku działalność prowadził także wywiad wojskowy Hamasu, wobec czego blok stanowił prawnie uzasadniony cel działań wojskowych.

Źródło: PAP/EPAUDOSTĘPNIJ

3 / 6

„Biegliśmy schodami z 11. piętra, teraz patrzymy na budynek z daleka, modląc się, by izraelska armia ostatecznie zrezygnowała (z uderzenia – red.)” – napisał na Twitterze tuż przed atakiem korespondent AP w Gazie Fares Akram.

Źródło: PAP/EPAUDOSTĘPNIJ

4 / 6

Oburzenie i szok z powodu ataku wyraził szef AP Gary Pruitt. – Oni (izraelscy wojskowi – red.) od dawna znali lokalizację naszego biura i wiedzieli, że są tam dziennikarze. To wysoce niepokojące wydarzenie. O mały włos uniknęliśmy okropnej utraty życia – napisał Pruitt w oświadczeniu. – Przez to, co stało się dzisiaj, świat będzie wiedzieć mniej o tym, co dzieje się w Gazie – dodał. Zareagował też Biały Dom. „Zakomunikowaliśmy bezpośrednio Izraelczykom, że zapewnienie bezpieczeństwa dziennikarzy i niezależnych mediów jest najwyższą odpowiedzialnością” – napisała na Twitterze rzeczniczka Białego Domu Jen Psaki.

Źródło: PAP/EPA

Autor: MOHAMMED SABERUDOSTĘPNIJ

5 / 6

Izraelskie wojsko podało, że przeprowadziło także atak na dom Chalila al-Hajeha, jednego z przywódców radykalnego ruchu palestyńskiego Hamas w Strefie Gazy. Według telewizji Al-Dżazira al-Hajeha nie było w domu podczas ataku. Według przekazu Izraela dom członka politbiura i jednego z najważniejszych działaczy Hamasu stanowił „część terrorystycznej infrastruktury” grupy.

Źródło: AFP

Autor: MAHMUD HAMS / AFPUDOSTĘPNIJ

6 / 6

W sobotę doszło do pierwszej rozmowy prezydenta USA Joe Bidena z przywódcą Autonomii Palestyńskiej Mahmudem Abbasem. Według strony palestyńskiej Biden zapewnił, że USA dokładają wszelkich wysiłków, by doprowadzić do uspokojenia sytuacji. Miał również podkreślić, że sprzeciwia się eksmisjom Palestyńczyków na rzecz żydowskich osadników w dzielnicy Asz-Szajch Dżarrah we Wschodniej Jerozolimie. Kwestia eksmisji była jednym z katalizatorów obecnego kryzysu. Jak przekazał w komunikacie Biały Dom, Biden wyraził zaniepokojenie cywilnymi ofiarami obecnej eskalacji. Podkreślił również „konieczność zaprzestania ostrzału rakietowego Izraela przez Hamas”, a także ponowił wsparcie dla rozwiązania konfliktu palestyńsko-izraelskiego w oparciu o koncepcję dwóch państw. Źródło tekstu: PAP/Interia

Źródło: PAP/EPAUDOSTĘPNIJ

PAP

UDOSTĘPNIJ

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.