Poszturchiwanie Polski


15 maja 2021RedakcjaWydawcaPismo „Polonia Christiana”Klub Przyjaciół PCh24.plŚw. Izydor Oracz
Św. Zofia, męczennica

14 MAJA 2021

Departament Stanu USA twierdzi, że w Polsce obecne są przypadki antysemityzmu

#amerykańscy żydzi#antysemityzm#departament stanu#Izrael#joe biden#raport#Stany Zjednoczone#USA#wolność religijna#Żydzi

Amerykański Departament Stanu wydał Raport o Międzynarodowej Wolności Religijnej. W tej obszernej publikacji zawarto m.in. twierdzenia, że w Polsce występują przypadki antysemityzmu. Zdaniem autorów, także w wypowiedziach najważniejszych polskich polityków zauważono „akcenty antysemickie”.

Biuro Międzynarodowej Wolności Religijnej Departamentu Stanu wydało Raport, z którego wynika, że w Polsce zasadniczo panuje wolność religijna. Autorzy dokumentu przygotowali aż 21 stron analizy na temat sytuacji w Polsce. Na łamach raportu podkreślono, że Konstytucja RP zapewnia wolność religii, stanowiąc, iż „religia jest wyborem osobistym, a wszystkie Kościoły i organizacje religijne mają równe prawa”. Jednak mimo wszystko zarzucono Polsce, że w naszym kraju wciąż pojawiają się akty antysemityzmu.

Z Raportu dowiadujemy się m.in., że istotnym składnikiem ubiegłorocznej kampanii prezydenckiej była sprawa zwrotu majątku lub wypłata odszkodowań za przedwojenne mienie żydowskie pozostawione bez spadkobierców. Zarówno prezydent Andrzej Duda jak i przywódca rządzącej partii Jarosław Kaczyński, ale również politycy opozycyjni, wg autorów Raportu mieli wykorzystywać ten problem w swych wystąpieniach w czasie kampanii wyborczej. Zdaniem autorów Raportu, w wypowiedziach polityków często pojawiały się akcenty antysemickie. Jednocześnie Raport zwraca uwagę, że przedstawiciele najwyższych władz brali udział w obchodach rocznic związanych z Holokaustem.

Raport bardzo drobiazgowo odnotowuje np. najdrobniejsze nawet wydarzenia świadczące o łamaniu praw mniejszości religijnych, antysemickie i antyislamskie. Znacznie mniej mówi jednak o podobnych akcjach antykatolickich. Wspomina również o wystąpieniach grup narodowych np. 11 listopada czy o gwałtownych sprzeciwach wobec perspektywy przekazania przez władze majątków pożydowskich. Przywołano m.in. żądania organizacji prawicowych pod adresem prezydenta Andrzeja Dudy, aby w rozmowach z prezydentem Donaldem Trumpem nie ustępował pod naciskiem środowisk żydowskich.

Raport nt. Międzynarodowej Wolności Religijnej jest opracowywany od 1999 w odpowiedzi na Ustawę o Międzynarodowej Wolności Religijnej. Głosi ona, że USA potępiają łamanie wolności religijnej oraz wspierają i pomagają innym rządom w propagowaniu podstawowego prawa do wolności religii. Pierwszy taki Raport ogłoszono w 1999 i odtąd co roku ukazują się kolejne jego wydania, do którego materiały pochodzą głównie z amerykańskich placówek dyplomatycznych i konsularnych, rozsianych po całym świecie.

Źródło: KAI

WMa

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.