Inwektywy dyktatora kierowane w adres Polski


Kresy24.pl - Wschodnia Gazeta Codzienna

HomeBiałoruś

Łukaszenka przeciwny zbiórce pieniędzy na remont spalonego kościoła w Budsławiu: “Bo trafią do Polski”

14 MAJ 2021 BIAŁORUŚSUPERNEWS0 COMMENTS

fot.catholic.by

Aleksander Łukaszenka skrytykował ogłoszoną wśród Białorusinów zbiórkę pieniędzy na remont sanktuarium w Budsławiu. Z jakiegoś powodu uznał, że pieniądze zamiast na zbożny cel trafią do … Polski. Dlatego zasugerował założenie konta do zbierania pieniędzy.

“A ci sami niewiarygodni znowu mówią: zbierzmy pieniądze. Dla weteranów już “zebrali”. Nie wiem tylko, gdzie są te pieniądze. A potem mówią: zbierzmy. Nie będą niczego zbierać. Po prostu ogłoszą ludziom, że wezmą od nich pieniądze i podzielą je w Polsce. Więc jeśli ktoś chce odbudować tę świątynię, to trzeba tam założyć konto (niech założą konto) i niech ludzie wpłacają im pieniądze, a nie w Polsce. Każdy kto będzie chciał, będzie wysyłał tam pieniądze” – cytuje Łukaszenkę agencja BelTA.

Tymczasem sanktuarium w Budsławiu samodzielnie prowadzi zbiórkę pieniędzy na remont kościoła. Wśród darczyńców jest nawet bliski Łukaszence oligarcha Aleksander Moszeński, którego dwie firmy przekazały łącznie 100 tys. br.

Przypomnijmy, pożar w kościele w Budsławiu miał miejsce 11 maja. Spłonął dach. Wierni zdołali wynieść Cudowny Obraz Matki Boskiej – Patronki Białorusi i część majątku ruchomego. Przed ogniem ocalał unikatowy ołtarz i organy katedry, ale będą musiały zostać poddane konserwacji.

Przyczyny pożaru są wyjaśniane. Prokuratura bada sprawę pod kątem „naruszenie przepisów bezpieczeństwa pożarowego przez osobę odpowiedzialną za ich wykonanie” (art. 304 par. 2 kodeksu karnego). Maksymalna kara to 3 lata więzienia. Nie ma informacji, czy śledczy sprawdzają umyślne podpalenie świątyni. Według rzecznika episkopatu Jurija Sańko, cztery lata temu kościół przeszedł generalny remont, dlatego wersja, że pożar został wywołany z powodu wadliwej instalacji elektrycznej, nie przekonuje go.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.