USA uważają, że Rosja zamierza odciąć Ukrainę od Morza Czarnego


Kresy24.pl - Wschodnia Gazeta Codzienna

HomeRosja

Były dowódca armii USA w Europie: Rosja chce odciąć Ukrainę od Morza Czarnego

12 KWI 2021 ROSJASUPERNEWSUKRAINA0 COMMENTS

Były dowódca wojsk USA w Europie, generał Ben Hodges, powiedział w rozmowie z ukraińskim portalem Espresso, że koncentracja wojsk rosyjskich wokół Ukrainy, zwłaszcza przy granicy z Donbasem, oraz nadawanie temu przez Kreml rozgłosu, może być próbą odwrócenia uwagi od prawdziwych celów.

Hodges zwrócił uwagę, że rozmieszczaniu dodatkowych rosyjskich wojsk blisko granic i stref rozgraniczenia z Ukrainą towarzyszy strumień dezinformacji Kremla.

– Rzeczniczka rosyjskiego Ministerstwa Sprawa Zagranicznych, którą nazywamy między sobą “Moscow Masha” (Moskiewska Masza, czyli Maria Zacharowa – red.) mówi, że eskalacja została wywołana przed rozbudowę obecności NATO i Sił Zbrojnych Ukrainy w regionie. W rzeczywistości, prawda jest zupełnie odwrotna. I na tym polega problem – powiedział Hodges.

Wyraził opinię, że nie ma zagrożenia rosyjskiej inwazji w Donbasie, lecz Rosja ma inne cele, które są mniej krwawe.

– Donbas jest  potrzebny, by kontynuować destabilizację w regionie i hamować integrację Ukrainy z Zachodem. Celem Federacji Rosyjskiej jest utrzymywanie sytuacji w regionie w stanie chaosu – stwierdził.

W jego opinii, priorytetem dla Moskwy jest obecnie południowa Ukraina, a nie Donbas, i odcięcie Ukrainy od Morza Czarnego.

– Kreml jest zainteresowany ustanowieniem pełnej kontroli nad wybrzeżem Morza Czarnego, w tym Mariupolem, Odessą Berdiańskiem. Cały ten ruch rosyjskich sił jest najprawdopodobniej manewrem dywersyjnym przed uderzeniem i zajęciem kanału wodnego łączącego Krym z Dnieprem. A wtedy, stanie się to trampoliną dla dalszego zajmowania wybrzeża Morza Czarnego – powiedział Hodges.

Jego zdaniem Moskwa może użyć “gruzińskiego scenariusza” dla nowej agresji, czyli uruchomić prowokację, która pozwoli na oskarżenie Ukrainy o agresję i da pretekst do ataku.

– Musimy być w maksymalnej gotowości bojowej – powiedział emerytowany generał.

Hodges był dowódcą sił USA w Europie w latach 2014-17. W 2018 roku zakończył służbę wojskową.

Oprac. MaH, uawire.org

fot. Wikimedia Commons, CC

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.