Niebezpieczeństwo infekcji czai się w pomieszczeniach zamkniętych


NIEMIECCY BADACZE: KORONAWIRUS O WIELE BARDZIEJ NIEBEZPIECZNY W POMIESZCZENIACH

KORONAWIRUS Z CHIN Dzisiaj, 12 kwietnia (12:41) Aktualizacja: Dzisiaj, 12 kwietnia (12:52)UDOSTĘPNIJKOMENTUJ (61)

Niemieccy naukowcy z Towarzystwa Badań nad Aerozolami (GAeF) argumentują, że koronawirus jest o wiele bardziej niebezpieczny w pomieszczeniach. Podkreślają, że do zakażeń prawie nie dochodzi na zewnątrz. W związku z tym wezwali rząd Niemiec do częściowego przemyślenia zmiany postępowania w walce z pandemią.

Niemieccy badacze podkreślają, że koronawirus jest o wiele bardziej niebezpieczny w pomieszczeniach /Angela Ponce  /Getty Images

Niemieccy badacze podkreślają, że koronawirus jest o wiele bardziej niebezpieczny w pomieszczeniach /Angela Ponce /Getty Images

Badacze zawarli apel w opublikowanym w internecie liście otwartym do kanclerz Angeli Merkel, ministra zdrowia Jensa Spahna oraz szefów rządów i władz ds. zdrowia krajów związkowych.

„Niebezpieczeństwo czai się wewnątrz”

„Do zakażeń wirusem SARS-CoV-2 dochodzi prawie bez wyjątku w pomieszczeniach” – brzmi główne oświadczenie badaczy, cytowane przez agencję dpa.

Jak podkreślili naukowcy, na zewnątrz wirus przenosi się „niezwykle rzadko” i nigdy nie dochodzi do tzw. infekcji klastrowych, czyli rozległych. Ich zdaniem ryzyko zakażenia występuje głównie w pomieszczeniach – w mieszkaniach, domach seniorów, szkołach, na imprezach, próbach chóru czy podczas podróży autobusem.

„Jeśli chcemy poradzić sobie z pandemią, musimy uświadomić ludziom, że niebezpieczeństwo czai się wewnątrz” – ostrzegają naukowcy.

Czytaj również: Ozdrowieńcy znów się zakażają. Wirusolog ostrzega

„Nic bardziej nie otępia ludzi niż permanentny stan alarmu”

Zdaniem autorów listu zwiększanie wiedzy na ten temat postępuje zbyt powoli. Debata publiczna na temat środków ochrony przed koronawirusem nie odzwierciedla stanu wiedzy naukowej, więc „wiele osób ma błędne przekonania na temat potencjału zakażenia związanego z wirusem”.

Zdaniem autorów listu środki takie, jak zakaz spotykania się w parkach, całkowite zamknięcie popularnych tras dla pieszych, a nawet nocna godzina policyjna niosą komunikat: „Na zewnątrz jest niebezpiecznie”. 

„Nie zapobiegnie to jednak potajemnym spotkaniom w zamkniętych pomieszczeniach, lecz jeszcze bardziej zwiększy motywację do unikania nakazów państwowych” – przekonują.

„Trwające dyskusje na temat spacerowania po promenadach, spędzania czasu w ogródkach piwnych, joggingu czy jazdy na rowerze już dawno okazały się bezproduktywne” – czytamy w liście. „Ciągłe ostrzeganie przed kontaktami grozi nawet nasileniem zmęczenia pandemią, które jest widoczne wszędzie” – podkreślają członkowie GAeF. „Nic bardziej nie otępia ludzi niż permanentny stan alarmu” – ostrzegają.

WIELKA BRYTANIA: LUZOWANIE OBOSTRZEŃ. DO PUBÓW USTAWIAJĄ SIĘ KOLEJKI

8ZOBACZ ZDJĘCIA

WIELKA BRYTANIA: LUZOWANIE OBOSTRZEŃ. DO PUBÓW USTAWIAJĄ SIĘ KOLEJKI

Zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami w poniedziałek otwarto w Wielkiej Brytanii puby, restauracje i sklepy. To wywołało wśród mieszkańców Londynu i innych miast prawdziwy entuzjazm. Do pubów i sklepów ustawiały się kolejki.

1 / 8

Wielka Brytania rozpoczyna drugą fazę wychodzenia z lockdownu. W poniedziałek 12 kwietnia ponownie otwarto puby, restauracje i sklepy. Spotkało się to z radosnym przyjęciem brytyjskiego społeczeństwa.

Źródło: Getty Images

Autor: Jacob King/PA ImagesUDOSTĘPNIJ

2 / 8

Decyzję o zniesieniu lockdownu rząd oparł na kilku czynnikach: sukces programu szczepień, zmniejszenie liczby hospitalizacji i zgonów oraz brak gwałtownego wzrostu hospitalizacji. Władze wzięły też pod uwagę ryzyko stwarzane przez nowe warianty wirusa.

Źródło: PAP

Autor: PAP/EPA/ANDY RAINUDOSTĘPNIJ

3 / 8

Podstawową zasadą w lokalach jest serwowanie jedzenia i napojów w pubach wyłącznie na zewnątrz i działalność tzw. ogródków piwnych. Właściciele przygotowali ogródki do korzystania – zrobili to m. in. właściciele pubu Fox on the Hill w południowym Londynie.

Źródło: PAP

Autor: PAP/EPA/ANDY RAINUDOSTĘPNIJ

4 / 8

Nie tylko puby przyciągnęły klientów. Kolejki ustawiały się także pod sklepami. Ludzie ustawiali się w wielogodzinnych kolejkach m. in. przed popularnym Primarkiem.

Źródło: Getty Images

Autor: Jacob King/PA ImagesUDOSTĘPNIJ

5 / 8

Luzowanie obostrzeń spotkało się z entuzjastycznym przyjęciem. Jak informuje BBC, niektóre puby otwierały się tuż po północy.

Źródło: PAP

Autor: PAP/EPA/ANDY RAINUDOSTĘPNIJ

6 / 8

Premier Wielkiej Brytanii Boris Johnson podkreślił, że ludzie nadal powinni zachowywać się odpowiedzialnie. – Jestem pewien, że będzie to ogromna ulga dla właścicieli tych firm, które były zamknięte przez tak długi czas, a dla wszystkich innych jest to szansa na powrót do robienia niektórych rzeczy, które kochamy i za którymi tęsknimy. Wzywam wszystkich, aby nadal zachowywali się odpowiedzialnie i pamiętali w czasie, gdy kontynuujemy nasz program szczepień, o „rękach, twarzy, przestrzeni i świeżym powietrzu”, aby stłumić Covid-19 – mówił szef rządu.

Źródło: Getty Images

Autor: Jacob King/PA ImagesUDOSTĘPNIJ

7 / 8

Jak przekazuje telewizja CNBS, władze spodziewają się, że ponowne otwarcie ogródków piwnych znacznie poprawi nastroje społeczeństwa w Wielkiej Brytanii, gdzie puby, bary i restauracje były zamknięte przez niemal rok.

Źródło: PAP

Autor: PAP/EPA/ANDY RAINUDOSTĘPNIJ

8 / 8

Według informacji przekazanych przez naukowców z University College London, populacja Wielkiej Brytanii w osiągnęła dziś odporność zbiorową przeciw koronawirusowi. Jak podkreśla CNBC, Wielka Brytania dąży do zniesienia wszelkich restrykcji do 21 czerwca.

Źródło: PAP

Autor: PAP/EPA/ANDY RAINUDOSTĘPNIJ

Apel o zaostrzenie środków w pomieszczeniach

Dlatego naukowcy apelują do rządu federalnego i władz krajów związkowych o zaostrzenie środków ochronnych dla osób przebywających w pomieszczeniach. Jak zaznaczają, powinno się tam spotykać jak najmniej osób, głównie dlatego, że istnieje ryzyko infekcji nie tylko poprzez bezpośredni kontakt z zainfekowaną osobą, ale także wtedy, gdy osoba zakażona była wcześniej w pomieszczeniu.

Jako dalsze środki autorzy wymieniają regularne wietrzenie lub stosowanie oczyszczaczy powietrza w pomieszczeniach, na przykład w domach seniora, szkołach i biurach. Badacze wyraźnie wskazują też na potrzebę noszenia maseczek ochronnych w pomieszczeniach.

Nie czekaj do ostatniej chwili, pobierz za darmo program PIT 2020 lub rozlicz się online już teraz!
Dr Dziekan w „Gościu Wydarzeń”: System zdrowia ma dwa problemy0:11/2:010:12Dr Dziekan w „Gościu Wydarzeń”: System zdrowia ma dwa problemy 

Polsat News

PAP

UDOSTĘPNIJ

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.