Jedynie słuszne siły wycofują się ze stosowania przemocy w Donbasie


Ukraińscy żołnierze na linii demarkacyjnej w Donbasie

Ukraina wykluczyła użycie siły w celu „wyzwolenia” Donbasu

© CC BY 2.0 / Ministry of Defense of Ukraine / Vadim Kovalov / War UkrainePOLITYKA17:30 09.04.2021(zaktualizowano 19:59 09.04.2021)Krótki link19383Subskrybuj nas na

„Wyzwolenie” Donbasu siłą doprowadzi do masowej śmierci cywilów i żołnierzy, a to dla Kijowa jest nie do przyjęcia – powiedział Naczelny Dowódca Sił Zbrojnych Ukrainy Rusłan Chomczak.

„Pozostając wiernym ludzkim wartościom i normom międzynarodowego prawa humanitarnego, nasze państwo stawia na pierwszym miejscu życie swoich obywateli” – cytuje jego słowa centrum prasowe Sztabu Generalnego.

Zdaniem Chomczaka władze ukraińskie uważają polityczny i dyplomatyczny sposób rozwiązania sytuacji w Donbasie za priorytetowy. Jednocześnie dodał, że Siły Zbrojne Ukrainy są gotowe do adekwatnej odpowiedzi zarówno na eskalację konfliktu, jak i na „komplikację sytuacji militarno-politycznej i wojskowo-strategicznej wokół kraju”.

Zaostrzenie sytuacji w Donbasie

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski wizytuje oddziały sił zbrojnych w Donbasie.

© REUTERS / UKRAINIAN PRESIDENTIAL PRESS SERVICEBiuro Zełenskiego: Od razu wnioskowaliśmy o rozmowy z czwórką normandzką, Kreml odmówiłPod koniec marca ukraińskie siły bezpieczeństwa poinformowały, że czterech żołnierzy zginęło, a dwóch zostało rannych podczas ostrzału w pobliżu wsi Szumy w obwodzie donieckim. Zełenski zapowiedział, że wkrótce omówi sytuację z przywódcami czwórki normandzkiej (oprócz Ukrainy – Niemcy, Rosja i Francja). Kijów zaczął deklarować zaostrzenie sytuacji w Donbasie. 

DRL poinformowała również o wzroście liczby ostrzałów ze strony ukraińskich sił bezpieczeństwa. Szef republiki Denis Puszylin nie wykluczył możliwości ataku na Donbas na pełną skalę ze strony Kijowa, zaznaczając, że „Ukraina ma do tego wszystko przygotowane”. DRL poinformowała, że 3 kwietnia zginęło dziecko po tym, jak kijowskie siły bezpieczeństwa użyły drona z ładunkiem wybuchowym.

Rzecznik prasowy prezydenta Rosji Dmitrij Pieskow powiedział, że rzeczywistość na linii demarkacyjnej w Donbasie jest przerażająca, prowokacje ukraińskich wojskowych nie są jednorazowe, lecz wielokrotne. Według niego Rosja, nie będąc stroną konfliktu, nie może zapewnić całkowitego zawieszenia broni w Donbasie, ale wykorzystuje swoje wpływy do realizacji porozumień. Moskwa wielokrotnie podkreślała, że ​​nie jest stroną wewnątrzu kraińskiego konfliktu i jest zainteresowana przezwyciężeniem przez Kijów kryzysu polityczno-gospodarczego.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.