Turcja poszukuje silnika dla czołgu Altay


Kresy
Turecki czołg-hybryda Leoparda i Altay. Fot. Ministerstwo Obrony Turcji

TURCJA NEGOCJUJE POZYSKANIE ZAGRANICZNEGO SILNIKA DLA CZOŁGU ALTAY

5 marca 2021|0 Komentarze|bezpieczeństwo i obronaBliski WschódWydarzenia |Przez Paweł Król

Turcja prowadzi negocjacje z zagranicznym partnerem w sprawie zakupu silników do swojego czołgu Altay, poinformował prezes tureckiej Dyrekcji Przemysłu Obronnego (SSB) Ismail Demir – przekazał w środę portal Daily Sabah.

Jak przekazał w środę portal Daily Sabah, Ismail Demir prezes tureckiej Dyrekcji Przemysłu Obronnego (SSB) poinformował, że Turcja prowadzi negocjacje z zagranicznym partnerem w sprawie zakupu silników do swojego czołgu Altay.

Demir powiedział w środę tureckiej telewizji NTV, że problem związany z silnikiem zostanie wkrótce rozwiązany i jednocześnie będzie kontynuowana produkcja silników lokalnymi środkami. Szef SSB już wcześniej zdradził, że prototypy zarówno silnika, który będzie napędzał człog, jak i innego typu pojazdy opancerzone, będzie gotowy jeszcze w tym roku, choć czołg będzie początkowo wykorzystywał jednostkę napędową zakupioną z zagranicy.

Prototyp Altaya został zaprezentowany na pokazie obronnym w Stambule w 2011 roku. Czołg bojowy nowej generacji, który ma stać się najważniejszym pojazdem tureckich sił zbrojnych został nazwany na cześć generała armii Fahrettina Altaya.

Altay będzie miał 120-milimetrowe działo gładkolufowe kalibru 55 jako główną broń. System kierowania ogniem nowej generacji pozwoli użytkownikowi strzelać do celów w ruchu z dużą dokładnością. Będzie również wyposażony w pancerz kompozytowy, który wytrzyma uderzenia odłamków, kul, pocisków lub rakiet, chroniąc załogę przed ogniem wroga.

Wcześniej prototyp Altaya był napędzany silnikiem wysokoprężnym o mocy 1500 koni mechanicznych niemieckiej firmy MTU Friedrichshafen GmbH. Niemiecki Rheinmetall utworzył również spółkę joint venture z tureckim producentem pojazdów lądowych BMC, której celem było ustanowienie wspólnej produkcji pojazdów opancerzonych, w szczególności głównego czołgu Altay, jednak produkcja i dostawy silnika czołgowego zostały wstrzymane po decyzji Berlina o ograniczeniu eksportu broni do Turcji.

Niemieckie embargo na broń pojawiło się w wyniku zaostrzenia konfliktu w Syrii, który spowodował, że sprzedaż broni do Ankary została poddana intensywnej kontroli. Niemcy wielokrotnie ogłaszały, że ograniczają sprzedaż broni do Turcji ze względu na operacje wojskowe w północnej Syrii.

Zobacz też: Niemiecki Leopard z turecką wieżą. Turcja prezentuje nowy czołg-hybrydę [+VIDEO]

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparciaWSPIERAM KRESY.PL

Turecka firma produkująca ciągniki w Turcji, TÜMOSAN Engine and Tractor Industry Inc., już przyspieszyła swoje projekty w sektorze obronnym, przyłączając się do projektu opracowania silnika dla Altay.

Zobacz też: Turcy prowadzą rozmowy z Hundey Rotem na temat wznowienia programu rodzimego czołgu podstawowego nowej generacji

Kresy.pl/Daily Sabah

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.