Rakietowy ożenek Rafaela z Raytheonem


Kresy
Patriot / źr.wikipedia

RAYTHEON I RAFAEL CHCĄ ZINTEGROWAĆ POCISK SKYCEPTOR Z PATRIOTEM

5 marca 2021|0 Komentarze|Amerykabezpieczeństwo i obronaBliski WschódPolskaPolskaWydarzenia |Przez Mateusz Pławski

Raytheon i Rafael prowadzą prace, które mają na celu zintegrowanie pocisku SkyCeptor, który jest odmianą pocisku Stunner używanego w systemie David’s Sling Stunnera, z zestawem obrony powietrznej Patriot. Jeszcze w tym roku ma odbyć się pierwsze strzelanie z wyrzutni Patriot – podał portal Breaking Defense w czwartek.

Szef działu obrony powietrznej i przeciwrakietowej Rafaela generał rezerwy Pini Yungman powiedział w wywiadzie dla Breaking Defense, że armia USA analizuje możliwości zastosowania pocisku SkyCeptor w zestawach Patriot. Rafael wraz z Raytheonem pracują w celu integracji wspomnianego uzbrojenia. Strzelanie demonstracyjne jest planowane jeszcze na ten rok.

SkyCeptor jest odmianą izraelskiego pocisku Stunner, który jest używany w systemie David’s Sling. Jest zdolny do zwalczania celów aerodynamicznych, m.in. samolotów, śmigłowców i pocisków manewrujących, rakietowych pocisków artyleryjskich dużego kalibru oraz rakiet balistycznych.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparciaWSPIERAM KRESY.PL

SkyCeptor mógłby stanowić uzupełnienie pocisków PAC-3 MSE, które są aktualnie dostarczane US Army w celu zastosowania na Patriotach oraz starszych efektorów systemu (PAC-3 CRI i PAC-2 GEM-T). Przedstawiciele koncernów deklarują, że byłoby to rozwiązanie tańsze.

Należy zwrócić uwagę, że pocisk SkyCeptor jest proponowany także Polsce, w ramach drugiej fazy programu obrony powietrznej Wisła. Alternatywą jest pozyskanie kolejnej partii pocisków PAC-3 MSE z wykorzystaniem potencjału tworzonego w Polsce w ramach I fazy Wisły.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparciaWSPIERAM KRESY.PL

Sfinalizowanie i wdrożenie integracji SkyCeptora z Patriotem, a także IBCS w USA mogłoby zmniejszyć ryzyko, które jest  związane z potencjalnym wprowadzeniem tego pocisku w Polsce. Przypomnijmy jednak, że nadal nie zostały zawarte umowy dotyczące wykonania zobowiązań offsetowych z Raytheon, które są związane z I fazą programu, a powinny zostać podpisane przed decyzją dotyczącą kolejnego etapu, co zapewniłoby MON korzystniejszą pozycję negocjacyjną.

Zobacz także: Program Wisła: Polskie zakłady WZŁ-1 zawarły umowę z Raytheon Missiles & Defence

breakingdefense.com / Kresy.pl

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.