Kłopoty „na wierchu” z liczeniem lekarzy


Kresy
Szczepionka, źr. Pixino

NIE ZASZCZEPIONO NAWET POŁOWY LEKARZY. MINISTERSTWO PODAWAŁO BŁĘDNE DANE

5 marca 2021|0 Komentarze|PolskaPolskaspołeczeństwoWydarzenia |Przez Adam Szabelak

Resort zdrowia przedstawił samorządowi lekarzy dane dot. liczby zaszczepionych lekarzy i lekarzy dentystów w Polsce. Naczelna Izba Lekarska podkreśla, że dotychczas przedstawiane przez ministerstwo dane były przeszacowane i wprowadzały w błąd opinię publiczną.

Dnia 3 marca 2021 r. Ministerstwo Zdrowia udostępniło Naczelnej Radzie Lekarskiej informacje na temat liczby zaszczepionych lekarzy i lekarzy dentystów. Rada wyjaśniła, że jest to  to odpowiedź na pismo Prezesa NRL z 10 lutego 2021 r. dot. wstrzymania szczepień osób z etapu „0” Narodowego Programu Szczepień oraz napływających do NIL zgłoszeń o problemach ze szczepieniem się przez te osoby zarówno pierwszą, jak i drugą dawką szczepionki.

CZYTAJ TAKŻE: Francja: 15% pielęgniarek po podaniu szczepionki AstraZeneca nie było w stanie przyjść do pracy

Samorząd obawia się, że zapewnienia o wysokiej liczbie zaszczepionych lekarzy mogą być pierwszym krokiem w kierunku odebrania osobom walczącym z pandemią COID-19 dodatku za tę pracę w wysokości 100 proc. wynagrodzenia.

NRL przypomniała, że jeszcze na początku lutego tego roku minister zdrowia zapewniał, że już 90 proc. lekarzy zostało zaszczepionych i apelował do powrotu do regularnych wizyt lekarskich.

„Poniższe dane pokazują jednak, że przekazywane dotychczasowo przez resort informacje były przeszacowane i wprowadzały w błąd opinię publiczną. Tego typu niejasności przeszkadzają w odpowiednim rozplanowaniu pracy w podmiotach leczniczych czy też w kształceniu młodych lekarzy. Przykładem może być decyzja w sprawie najbliższego terminu części ustnej Państwowego Egzaminu Specjalistycznego – czy w obliczu upublicznionych danych egzaminy ustne powinny się odbyć?” – przekazała NRL.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparciaWSPIERAM KRESY.PL

CZYTAJ TAKŻE: Słowacja odebrała pierwszą dawkę rosyjskiej szczepionki

Z danych resortu wynika, że zaszczepiono 40% lekarzy-dentystów i 46% lekarzy wykonujących zawód.

Jak ostrzegła NRL, wysoka liczba niezaszczepionych lekarzy i lekarzy dentystów może być powodem braku ciągłości w opiece i leczeniu pacjentów, w szczególności, że nie wiadomo kiedy ani gdzie będą szczepieni. W opinii samorządu lekarskiego szczepienia personelu medycznego powinny być jak najszybciej przywrócone, aby ograniczyć emisję wirusa, a tym samym przestoje w opiece medycznej.

Kresy.pl / politykazdrowotna.com / nil.org.pl

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.