Premier Włoch abdykuje


Forsal

We wtorek premier Włoch Giuseppe Conte złoży dymisję

wczoraj, 20:52Ten tekst przeczytasz w 1 minutę Udostępnij na Facebooku Udostępnij na Twitterze

Giuseppe Conte, premier Włoch
Giuseppe Conte, premier Włoch / Bloomberg / Krisztian Bocsi

We wtorek rano premier Włoch Giuseppe Conte powiadomi podczas posiedzenia rządu o swej woli złożenia dymisji na ręce prezydenta – ogłosiła w poniedziałek jego kancelaria. Krok ten jest wynikiem osłabienia rządu po wyjściu z niego ugrupowania Italia Viva.

Według komunikatu, rozpowszechnionego przez media, po posiedzeniu Rady Ministrów Conte uda się do Pałacu Prezydenckiego na spotkanie z szefem państwa Sergio Mattarellą i złoży dymisję.

Partia Demokratyczna i Ruch Pięciu Gwiazd deklarują, że będą działać na rzecz utworzenia trzeciego już rządu Contego o szerszym poparciu. Nieoficjalnie mówiło się wcześniej nawet o „rządzie ocalenia narodowego”, który działałby w czasie ciężkiego kryzysu epidemicznego.

Część poparcia rząd Contego utracił w Senacie po tym, gdy na tle sporu wyszła z niego mała formacja byłego premiera Matteo Renziego, Italia Viva. Powodem polemik był głównie rozdział środków z unijnego Funduszu Odbudowy.

Osłabiony rząd otrzymał wotum zaufania w obu izbach parlamentu. Jednak jego wynik w izbie wyższej dowiódł zdaniem komentatorów, że Rada Ministrów może istnieć, ale nie może rządzić, bo prawie zawsze będzie brakować jej poparcia. Pojawiły się obawy, że jeszcze w tym tygodniu w Senacie zabraknie go podczas głosowania nad sprawozdaniem ministra sprawiedliwości Alfonso Bonafede.

Ruch Pięciu Gwiazd oświadczył, że przejście do trzeciego rządu Contego jest „nieuchronne” i jest jedyną możliwością, by rozwiązać ten, jak podkreślono w komunikacie, „haniebny kryzys”. Odpowiedzialnością za niego obarczał od początku Renziego.

„To konieczny krok do powiększenia koalicji” – ogłosił Ruch. Zapewnił: „Pozostajemy u boku Contego, będziemy dalej wyłącznie strzec interesów obywateli, zamierzamy wyjść możliwie najszybciej z tej sytuacji niepewności, która nie pomaga”.

Lider Partii Demokratycznej Nicola Zingaretti napisał na Twitterze, że jego ugrupowanie będzie u boku Contego działać na rzecz „nowego, wyraźnie proeuropejskiego rządu, mającego szerokie poparcie w parlamencie, gwarantując wiarygodność i stabilność po to, aby móc stawić czoła wielkim wyzwaniom, jakie stoją przed Włochami”.

Politycy centroprawicowej opozycji, Matteo Salvini z Ligi i Giorgia Meloni z partii Bracia Włosi, powtórzyli, że jedynym wyjściem z obecnej sytuacji są przyspieszone wybory.

Źródło: PAP

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.