Portugalskie pociągi wodorowe


Forsal

Portugalia zapowiada inwestowanie w pociągi z napędem wodorowym

wczoraj, 19:56Ten tekst przeczytasz w 1 minutę Udostępnij na Facebooku Udostępnij na Twitterze

wodór
wodór / ShutterStock

Władze Portugalii zapowiedziały, że w najbliższych latach przeprowadzą inwestycje w upowszechnienie zasilania wodorowego na kolei. Potwierdziły też rychłą budowę pierwszej lokomotywy zasilanej tym rzadkim jeszcze w transporcie pierwiastkiem.

Jak potwierdziły w poniedziałek władze spółki Comboios Portugueses (CP), państwowego przewoźnika kolejowego Portugalii, pierwsza lokomotywa od kilku miesięcy modernizowana jest w jednym z zakładów naprawy taboru kolejowego. Prace dotyczą przystosowania do zmiany wykorzystywanego paliwa z oleju napędowego na wodór.

Przedsięwzięcie służy wprowadzeniu do obrotu pierwszych napędzanych wodorem pociągów w położonych na północy i wschodzie rejonach kraju. Inwestycję o nazwie H2Rail wspierają trzy spółki transportowe, stowarzyszenie promujące wykorzystanie wodoru oraz Wydział Inżynierii Uniwersytetu w Porto (FEUP).

Jak poinformował odpowiedzialny za realizację projektu Adriano Carvalho z FEUP, w pierwszej kolejności zasilane wodorem lokomotywy pojawią się na trasach kolejowych, na których podróżują tylko pociągi zasilane dieslem.

“Przedsięwzięcie to pozwoli nam ograniczyć koszty planowanej wcześniej modernizacji tych szlaków kolejowych, na których miały powstać trakcje elektryczne. Zamiast nich oraz w zastępstwie oleju napędowego pojawią się lokomotywy na wodór” – dodał Carvalho.

Szacuje się, że pierwsze pociągi zasilane wodorem wyjadą na portugalskie tory do 2023 r. Aby do tego doszło, konieczne będzie wydanie przez władze Portugalii oraz prywatnych inwestorów kwoty 275 mln euro. W pierwszym, zaplanowanym na 2021 r., etapie wydane zostanie blisko 35 mln euro.

Źródło: PAP

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.