Bogaci zarobili, biedni zapłacili


Forsal

Najbogatsi już otrząsnęli się z kryzysu. Biednym zajmie to lata

TLdzisiaj, 25 minut temuTen tekst przeczytasz w 1 minutę Udostępnij na Facebooku Udostępnij na Twitterze

Nierówności społeczne po pandemii Covid-19
Nierówności społeczne po pandemii Covid-19 / Forsal.pl

Pandemia koronawirusa na świecie doprowadziła do największego w historii wzrostu nierówności społecznych – wynika z badanie Oxfam zatytułowanego „The Inequality Virus”

Według Oxfam, najbiedniejsi będą odczuwać skutki pandemii Covid-19 prawdopodobnie jeszcze w nadchodzących latach, podczas gdy najbogatsi już otrząsnęli się z kryzysu. Taki jest wniosek z raportu organizacji charytatywnej, który przedstawia skutki najgłębszego załamania gospodarczego od czasu globalnego kryzysu finansowego, jako że powszechne zamykanie firm prowadzi do wzrostu bezrobocia.

„Pandemia zaszkodziła ludziom żyjącym w ubóstwie znacznie bardziej niż bogatym i miała szczególnie dotkliwy wpływ na kobiety, ludzi o ciemnej karnacji skóry, ludność pochodzenia afrykańskiego, ludy tubylcze oraz historycznie marginalizowane i uciskane społeczności na całym świecie” – czytamy w raporcie Oxfam. „Jest prawdopodobne, że prawie w każdym kraju nierówności wzrosną – po raz pierwszy od kiedy dane na ten temat zaczęły być dokumentowanie”.

Powinniśmy zrezygnować z lockdownów? Przykład Florydy pokazuje, że tak

Raport idzie w ślady podobnej analizy przeprowadzonej przez Bank Światowy, który ostrzega, że kryzys gospodarczy skazuje nowe pokolenie na ubóstwo i zawirowania związane z zadłużeniem. Międzynarodowy Fundusz Walutowy ostrzegł, że kraje rozwijające się mogą cofnąć się o dziesięć lat.

Oxfam apeluje do rządów, aby zrobiły więcej w celu rozwiązania problemu nierówności, w tym uczynienia polityki podatkowej bardziej sprawiedliwą i umorzenia długów krajów rozwijających się.

„Tysiąc najbogatszych ludzi na świecie odrobiło straty z Covid-19 w ciągu zaledwie dziewięciu miesięcy” – ocenia raport Oxfam. „Jednak poprawa sytuacji najbiedniejszych na świecie może zająć ponad dekadę”.

Źródło: Bloomberg

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.