Wkręcanie Czeczena w moskiewski konflikt


Źr. YouTube (screan)

WALCZYŁ Z OMON-EM W MOSKWIE – MOŻE MIEĆ DO CZYNIENIA Z KADYROWEM [+VIDEO]

25 stycznia 2021|0 Komentarze|bezpieczeństwo i obronapolitykaRosjaspołeczeństwoWydarzenia |Przez Krzysztof Janiga

Mężczyzna, który podczas moskiewskiej demonstracji poparcia dla Aleksieja Nawalnego rzucił się z pięściami na OMON-owców, jest Czeczenem – twierdzą rosyjskie media. Nagranie jego bójki z przeważającymi siłami policji zrobiło furorę w Internecie. Sprawą zainteresowały się władze Czeczenii włącznie z Ramzanem Kadyrowem.

Wsobotę w sieci pojawiło się wideo nakręcone na Placu Puszkina w Moskwie podczas demonstracji poparcia dla Nawalnego. Na nagraniu widać, jak młody człowiek o „wyglądzie kaukaskim” walczy wręcz z kilkoma naraz funkcjonariuszami OMON-u uzbrojonymi w pałki. W pewnym momencie młodzieniec upada a tłum oddziela go od sił bezpieczeństwa. Nagranie zdobyło wielką popularność w sieci. Internauci żartowali, że mężczyźnie włączył się „tryb berserka”.

Według kanału Baza młodzieńca rozpoznano – ma być to 20-letni Sajd-Muchamad Dżumajew pochodzący z Czeczenii studiujący w Moskwie. Mężczyzna ma obecnie się ukrywać. Baza podała, że ​​policja odwiedziła już krewnych Dżumajewa w Czeczenii. Mężczyzna miał skontaktował się z rodziną i powiedzieć jej, że na wiecu w Moskwie ktoś uderzył go w głowę, a kiedy odzyskał przytomność, w amoku zaczął walczyć z OMON-owcami. Krewni Dżumajewa mieli powiedzieć policji, że Sajd-Muchamad nie był powiązany z opozycją i nie chodził na jej wiece.

Głos w tej sprawie zabrał deputowany Dumy i doradca przywódcy Czeczenii Adam Delimchanow. Opublikował on apel do Dżumajewa, w którym w ojczystym języku wezwał go do ujawnienia się czeczeńskim władzom. Obiecał też w imieniu Ramzana Kadyrowa, że jeśli poszukiwany przyzna, że nie podziela poglądów Nawalnego, pomoże mu „rozwiązać sprawę” z rosyjskimi władzami.

„Ale jeśli nagle popierasz ich poglądy, to idź naprzód, idź z nimi do końca, a my będziemy wiedzieli, jak z tobą postępować” – podsumował doradca przywódcy Czeczenii. Delimchanow nazywał Nawalnego i popierających go Rosjan „diabłami popierającymi małżeństwa osób tej samej płci”.

Jak podaje Interax, Delimchanow powiedział także, że Ramzan Kadyrow „obiecał przyjrzeć się sytuacji”.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparciaWSPIERAM KRESY.PL

Jak pisaliśmy, w sobotę w wielu miejscowościach w Rosji odbyły się manifestacje poparcia dla aresztowanego opozycjonisty Aleksieja Nawalnego. Rosyjska policja zatrzymała prawie 3,5 tys. osób.

Kresy.pl / meduza.io / svoboda.org / interfax.ru

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.